Relaks powinien być dobry dla ciała i duszy, ale osoby cierpiące na stany lękowe mogą aktywnie unikać poczucia zrelaksowania i ciągle się martwić, aby uniknąć skokowego nasilenia niepokoju, jeśli wydarzy się coś złego.
Jeśli ktoś odczuwa panikę, gdy nie ma w pobliżu swojego smartfonu, nierzadko również zmaga się z ogólnym poczuciem nieadekwatności i niższości.
Spanie krócej niż siedem godzin na dobę wiąże się z większym ryzykiem rozwoju nadciśnienia tętniczego.
Na Uniwersytecie Kalifornijskim odkryto, że u kobiet, które postrzegają siebie jako samotne, aktywne były obszary mózgu związane z apetytem i motywacją do jedzenia, zwłaszcza gdy pokazywano im zdjęcia wysokokalorycznych potraw, takich jak produkty zawierające cukier. Ta sama grupa kobiet cechowała się też niezdrowymi zachowaniami żywieniowymi i złym stanem zdrowia psychicznego.
Warto się przytulać. Serdeczny uścisk może korzystnie wpłynąć na dobrostan fizyczny i psychiczny danej osoby, mówią eksperci z Holenderskiego Instytutu Neuronauki.
Regularne ćwiczenia są bardzo korzystne dla wszystkich pacjentów z chorobami układu krążenia, niezależnie od wieku.
Czy interwencja psychologiczna może pomóc kobietom przystosować się do stresu związanego z rakiem piersi? Wydaje się, że krótki, pięciotygodniowy program może mieć korzystny wpływ na pacjentki zmagające się ze stresem związanym z diagnostyką i operacją raka piersi.
Pluskwy są przyciągane przez ciepło i dwutlenek węgla. - Jeśli żyjesz, twoje ciało jest ciepłe i oddychasz, więc stanowisz magnes na pluskwy - mówi dr Jorge Parada z Loyola University Health System.
Kobiety w okresie menopauzy, które regularnie pływają w chłodnej wodzie, deklarują znaczną poprawę w zakresie objawów fizycznych i psychicznych.
Terapia ekspozycyjna stosowana w związku z określonym lękiem może również pomóc w zmniejszeniu innych lęków, mówią eksperci z Uniwersytetu Ruhr w Bochum w Niemczech.
Nasilenie objawów depresji wiąże się z późniejszym wzrostem masy ciała, jednak tylko u osób, które już zmagają się z nadwagą lub otyłością.
Nawet niewielkie różnice w dostępności do przestrzeni zielonych i niebieskich (stawu, rzeki, etc.) mogą wiązać się z lepszym zdrowiem psychicznym i fizycznym osób starszych.
Osoby, które są bardziej uważne, mają stabilniejsze emocje i postrzegają same siebie jako mające lepszą kontrolę nad swoim nastrojem i zachowaniem. Wyższy stopień uważności przekłada się też na mniejsze zaangażowanie poznawcze i aktywność fizyczną przed snem, co sugeruje lepszy odpoczynek.
Osoby cierpiące na lęk, depresję i inne schorzenia psychiczne mogą wkrótce korzystać z aplikacji na smartfony, której celem jest interpretacyjna modyfikacja zaburzeń poznawczych (cognitive bias modification for interpretation, CBM-I), czyli sposób na zmianę nawyków psychicznych bez wizyty u terapeuty.
Korzystanie ze smartfonów nasila się i może stać się niezdrowe w przypadku osób cierpiących na zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, czyli zaburzenie psychiczne objawiające się niechcianymi i niepokojącymi myślami, które może prowadzić do powtarzających się i destrukcyjnych zachowań.