Na Uniwersytecie Otago opracowano aplikację, która może pomóc ludziom na całym świecie cierpiącym z powodu strachu przed lataniem, igłami, wysokością, pająkami, czy psami.
Oglądanie dzieł sztuki w czasie zwiedzania galerii i muzeów może mieć istotny wpływ na nastrój, poziom stresu i samopoczucie. Psychologowie postanowili sprawdzić, czy to samo dotyczy oglądania sztuki w przestrzeni cyfrowej. Jak się okazuje, krótka, trzyminutowa wizyta na internetowej wystawie sztuki lub kultury także ma istotny pozytywny wpływ na subiektywne samopoczucie.
Zapaleni ogrodnicy powiedzą, że grządki to szczęśliwe miejsce. W istocie badania sugerują, że można zyskać korzyści dla zdrowia psychicznego dzięki pracy przy roślinach - nawet jeśli nigdy wcześniej nie uprawiało się ogrodu.
Wiadomo już, że wirtualny trening daje korzyści poznawcze. Teraz ustalono, że może również zmniejszyć stres psychospołeczny i niepokój.
Dorośli, którzy dzielą łóżko z partnerem, sypiają lepiej niż ci, którzy śpią sami, mówią uczeni z University of Arizona.
Osoby z otyłością, które uczestniczyły w indywidualnie dopasowanym programie modyfikacji stylu życia, poprawiły swoje zdrowie sercowo-naczyniowe i psychiczne w ciągu zaledwie 10 tygodni. Uczestnicy stracili na wadze i udało się u nich zmniejszyć lęk oraz objawy depresji, a także poprawie uległ poziom ciśnienia krwi.
Kołdry obciążeniowe są bezpiecznym i skutecznym sposobem walki z bezsennością. Dzięki ich zastosowaniu u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi cierpiących na bezsenność poprawiła się jakość snu i zmniejszyła senność w ciągu dnia.
Wystarczy zaprzestać korzystania z mediów społecznościowych tylko przez tydzień, by znacznie poprawić samopoczucie, a także osłabić objawy depresji i lęku. Być może wkrótce będzie się to zalecało ludziom dla lepszej dbałości o zdrowie psychiczne.
Posiadanie aspiracji pomaga kierować naszym życiem w sensowny i satysfakcjonujący sposób, może jednak również powodować stres, gdy nadzieje się nie spełniają.
Zidentyfikowano sposób, w jaki mózg selekcjonuje emocje podczas snu, aby skonsolidować przechowywanie tych pozytywnych, a jednocześnie tłumić negatywne.
Próbujesz się zrelaksować, ale zmagasz się z nasilonym stresem i negatywnymi myślami? Wielu ludzi ma takie doświadczenia i utworzono na nie nowe określenie: „stresslaxing".
Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego na University of South Australia, miliony starszych osób ze słabym wzrokiem mogą być błędnie diagnozowane jako zmagające się z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych.
Kobiety w średnim wieku prowadzące siedzący styl życia mają znacznie bardziej nasilone objawy menopauzy niż ich aktywne rówieśniczki. Brak ruchu ma związek z depresją, lękiem, bezsennością i otyłością.
Japończycy uważają, że stan skrajnej izolacji społecznej jest bardziej powszechny niż sądzono i stąd dobrze jest w klarowny sposób zdefiniować ten problem, by poprawić jego leczenie na całym świecie. Określili to zjawisko jako „hikikomori".
Wyraz twarzy lub dźwięk głosu mogą wiele powiedzieć o stanie emocjonalnym danej osoby; a to, ile ujawniają, zależy od intensywności uczucia. Czy prawdą jest jednak, że im silniejsza emocja, tym łatwiej jest odczytywana? Odkryto paradoksalny związek między intensywnością ekspresji emocjonalnej a sposobem ich postrzegania.