Lęk przed pominięciem (FoMO, Fear of missing out) jest kluczowym czynnikiem ryzyka dla zdrowia psychicznego pracowników i, wraz z przeciążeniem informacyjnym, może nasilać wypalenie zawodowe, ostrzegają psychologowie z Uniwersytetu w Nottingham.
Wrażliwość afektywna na zanieczyszczenie powietrza (Affective sensitivity to air pollution, ASAP) opisuje stopień, w jakim nastrój zmienia się wraz z codziennymi zmianami zanieczyszczenia powietrza.
Mniej znany kannabinoid o nazwie kannabigerol (Cannabigerol, CBG), skutecznie zmniejszył niepokój bez odurzenia typowego dla całej rośliny konopi. Może też nawet mieć pewne efekty poprawiające pamięć.
Eksperci z Flinders University ostrzegają, że nawykowe szukanie i oglądanie niepokojących historii w mediach społecznościowych wiąże się ze negatywnymi zmianami w sposobie postrzegania ludzkości i sensu życia.
Regularna aktywność fizyczna zapewnia liczne korzyści zdrowotne, w tym zapobieganie chorobom przewlekłym, takim jak choroby układu krążenia, cukrzyca, niektóre nowotwory i osteoporoza.
Pożary prowadzą do wzrostu liczby wizyt na oddziałach ratunkowych związanych z stanami lękowymi. Równolegle do zmian klimatu nasileniu ulegają problemy psychiczne.
Samo patrzenie na naturalne elementy otoczenia podczas spacerów po mieście może przynieść znaczne korzyści dla zdrowia psychicznego.
Filozofowie i naukowcy od dawna interesują się tym, jak umysł przetwarza nieuchronność śmierci, zarówno poznawczo, jak i emocjonalnie. Można by się na przykład spodziewać, że przypomnienie o ludzkiej śmiertelności - powiedzmy nagła śmierć ukochanej osoby - wprawi nas w stan obezwładniającego strachu przed nieznanym. Tak się jednak nie zdarza. Jeżeli perspektywa śmierci jest tak niezrozumiała, dlaczego nie drżymy w ciągłym przerażeniu z tego powodu?
Ogólne korzystanie ze smartfonu nie jest odpowiednim wskaźnikiem lęku, depresji lub stresu, twierdzą badacze, którzy jednak zalecają ostrożność w przypadku cyfrowego „detoksu".
Na Uniwersytecie Florydy wykazano, że nieinwazyjna stymulacja mózgu złagodziła objawy depresji i lęku u osób starszych.
Relaks powinien być dobry dla ciała i duszy, ale osoby cierpiące na stany lękowe mogą aktywnie unikać poczucia zrelaksowania i ciągle się martwić, aby uniknąć skokowego nasilenia niepokoju, jeśli wydarzy się coś złego.
Jeśli ktoś odczuwa panikę, gdy nie ma w pobliżu swojego smartfonu, nierzadko również zmaga się z ogólnym poczuciem nieadekwatności i niższości.
Spanie krócej niż siedem godzin na dobę wiąże się z większym ryzykiem rozwoju nadciśnienia tętniczego.
Na Uniwersytecie Kalifornijskim odkryto, że u kobiet, które postrzegają siebie jako samotne, aktywne były obszary mózgu związane z apetytem i motywacją do jedzenia, zwłaszcza gdy pokazywano im zdjęcia wysokokalorycznych potraw, takich jak produkty zawierające cukier. Ta sama grupa kobiet cechowała się też niezdrowymi zachowaniami żywieniowymi i złym stanem zdrowia psychicznego.
Warto się przytulać. Serdeczny uścisk może korzystnie wpłynąć na dobrostan fizyczny i psychiczny danej osoby, mówią eksperci z Holenderskiego Instytutu Neuronauki.