Aksamitki to jedne z roślin, które bardzo często spotykamy w ogrodach. Kwiaty o różnych kształtach i wielkościach, zniewalające ciepłymi kolorami są prawdziwym skarbem ogrodnika. Mało wymagające, dające radę w gorszych warunkach pogodowych aksamitki można uprawiać w ogrodzie, na balkonie czy w doniczkach na parapetach. Poza atrakcyjnym wyglądem aksamitki mają inne zalety. Potrafią odstraszać szkodniki, są stosowane w fitoterapii, sztuce kulinarnej i kosmetyce.
Zwykłe rośliny doniczkowe nie tylko ładnie wyglądają, ale i mogą znacząco zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza w domach i biurach, mówią eksperci University of Birmingham.
Uczeni od jakiegoś czasu zastanawili się nad tym, na ile trzymane w domach rośliny mogą oczyszczać powietrze wnętrza. Trwające kilkadziesiąt lat badanie wskazuje jendak, że nie są w tym wystarczająco efektywne.
Ilość kwiatów doniczkowych w mieszkaniu ma wpływ na nie tylko na estetykę najbliższego otoczenia, ale może też wspomóc nasze zdrowie.
Miały (i mają) je w domach nasze babcie i mamy. I słusznie, bo rośliny doniczkowe mogą być nie tylko ozdobą i namiastką natury w czterech kątach, ale też zdziałać wiele dobrego dla naszego zdrowia.
… niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek…" Taką piosenkę śpiewało się w szkołach i przedszkolach jeszcze jakieś trzydzieści lat temu. Wtedy Dzień Kobiet obchodzono hucznie, dziś co prawda wiele pań przyznaje, że tak naprawdę nie znosi tego święta, ale nie zmienia to faktu, że chętnie przyjmują wyrazy uznania i ciepłych uczuć w postaci życzeń, kwiatów czy drobnych upominków. Dzień Kobiet jest także okazją do dyskusji o roli kobiety w życiu społecznym, równouprawnieniu i parytetach.
Dużo pisze się o zanieczyszczeniu powietrza w miastach czy przy wielkich fabrykach i zakładach, a problem dotyczy także naszych mieszkań oraz biur.
Kiedyś nie trzeba było się zastanawiać - Dzień Kobiet był świętem państwowym, obowiązkowo obchodzonym na przykład we wszystkich zakładach pracy. Międzynarodowy Dzień Kobiet (bo taka jest jego oficjalna nazwa) stał się jednak od kilkunastu lat świętem kontrowersyjnym.
W ostatni czwartek listopada przypada Święto Dziękczynienia – jedno z najważniejszych i najradośniejszych świąt w Stanach Zjednoczonych. Tego dnia, przed rozpoczęciem uroczystej kolacji, Amerykanie wymieniają przy wspólnym stole swoje powody do wdzięczności. A za co są wdzięczni Polacy? Jak wyrażamy swoją wdzięczność?
Mimo, że często pojawiają się narzekania na "komunistyczny" charakter Dnia Koniet, aż 63 procent Polek i Polaków lubi święto przypadające 8 marca i zamierza je uczcić. Czy niespodzianki szykowane przez mężczyzn będą zgodne z oczekiwaniami ich ukochanych kobiet?
Projektanci biżuterii postanowili swoimi pomysłami rozjaśnić nam pochmurne dni. W trendach biżuteryjnych na sezon jesień - zima 2014/2015 panuje pełna dowolność. W zasadzie każda z nas znajdzie coś dla siebie - od mocnych, wyrazistych kolczyków i naszyjników, aż po misterne i delikatne bransoletki.
Kwiaty upiększające balkon czy przydomowy ogródek nie muszą służyć jedynie względom estetycznym, okazuje się, że niektóre z nich świetnie nadają się jako element ciekawego, aromatycznego i zdrowego dania.
Rodzaj aster obejmuje około 600 gatunków, które pierwotnie pochodzą z różnych miejsc półkuli północnej. Aster jest cenioną byliną kwitnącą jesienią. Rośliny wręcz są obsypane kwiatami od końca sierpnia, a kres ich kwitnienia to jesienne ostre przymrozki.
Skala barw kwiatów hortensji jest szeroka, od białego poprzez różne odcienie różu, czerwieni, aż do najbardziej pożądanej barwy niebieskiej do fioletowej. Każdy posiadacz krzewu hortensji można sterować kolorem jej kwiatów, wystarczy zmienić kwasowość gleby, na której rośnie hortensja. Aby uzyskać czerwonawe odcienie należy utrzymać bardziej zasadowy odczyn, natomiast kwaśna gleba powoduje że kwiaty stają się niebieskie, a nawet fioletowe. Prawdziwy kameleon wśród roślin!
W Stanach Zjednoczonych, na Uniwersytecie Rutgersa w New Jersey przeprowadzono badania dotyczące wpływu kwiatów na samopoczucie człowieka. Trwające przez 10 miesięcy testy wykazały, że kwiaty dają poczucie zadowolenia, spokoju i szczęścia.