Dotychczas sądzono, że niewielkie dawki popularnego niesteroidowego leku przeciwzapalnego mogą uchronić przed pewnymi poważnymi problemami z układem sercowo-naczyniowym. Z nowych badań wynika zaś, że kwas acetylosalicylowy nie tylko nie zmniejsza ryzyka zawałów czy udarów, ale też może wywołać pewne szkody.
Popularny lek, stosowany zwykle przy przeziębieniach i na bóle głowy, może mieć antyrakowe właściwości. Kolejne testy dowodzą, że kwas acetylosalicylowy może uchronić przed nowotworem.
Stany zapalne w organizmie to naturalna reakcja, ale jeżeli się przedłużają, wywołują poważne szkody. Przewlekłe stany zapalne sprzyjają m. in. zaburzeniom pracy jelit, zapaleniu stawów i astmie. Poza tym mają związek z otyłością, zespołem metabolicznym, chorobami układu krążenia i innymi chorobami przewlekłymi. Z badań wynika, że chroniczne stany zapalne mogą być zmniejszone poprzez picie jogurtów.
Kwas acetylosalicylowy to jeden z najłatwiej dostępnych i powszechnie używanych leków na ból i gorączkę, może mieć także inne zastosowanie - okazuje się, że zmniejsza ryzyko raka w przypadku otyłości.
Niewielkie dawki kwasu acetylosalicylowego mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia większości rodzajów raka piersi.
Regularne zażywanie popularnego leku na gorączkę i ból, czyli kwasu acetylosalicylowego, może zmniejszyć ryzyko wcześniejszej śmierci z powodu raka.
Różne rodzaje bólu muszą być różnie leczone. Niektóre można skutecznie łagodzić dzięki popularnym lekom przeciwbólowym, w przypadku innych warto udać sie po profesjonalną pomoc, bo inaczej nie można liczyć na zmniejszeniu dyskomfortu.
Leki rozrzedzające krew są nierzadko stosowane u osób zagrożonych określonymi problemami sercowo-naczyniowymi, np. zakrzepami. Mogą dać jednak skutki uboczne - grożą poważnymi krawieniami.
Ból pleców to dolegliwość, która dotyczy większości ludzi w jakimś momencie życia. Nierzadko jest na tyle uciążliwa, że potrzebne są leki przeciwbólowe. Okazuje się jednak, że nie wszystkie popularne farmaceutyki sktecznie osłabią ból - uczeni mówią, że kwas acetylosalicylowy i ibuprofen nie pomagają w takim przypadku. Paracetamol też się nie sprawdza...
Długotrwałe stosowanie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych mogą być związane ze zwiększonym ryzykiem utraty słuchu u niektórych kobiet.
Powszechnie stosowany przy przeziębieniu i bólach lek, może być pomocny w walce z guzami mózgu.
Pacjenci z rakiem jelita grubego, którzy codziennie zażywali kwas acetylosalicylowy, byli o jedną czwartą mniej narażeni na śmierć z powodu choroby w porównaniu do osób nie stosujących tego leku.
Osoby w po pięćdziesiątce i sześćdziesiątce mogą uzyskać korzyści z codziennego zażywania kwasu acetylosalicylowego, ale ci, którzy zaczynają przyjmować ten lek po pięćdziesiątce, mogą liczyć na najlepszą profilaktykę zawału serca, udaru mózgu i raka okrężnicy.
Stosowanie kwasu acetylosalicylowego może zapobiec nowotworowi jelita grubego.
Jiaogulan (Gynostemma pentaphyllum) to jeden z najpopularniejszych chińskich leków ziołowych. Nierzadko stosuje się je w celu osłabienia efektów starzenia się - wielu ludzi w starszym wieku pije herbatę Jiaogulan, bo może ona przedłużyć życie.