Starsze kobiety mieszkające w miejscach o wyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza mogą cechować się silniejszym kurczeniem się mózgu charakterystycznym dla choroby Alzheimera niż panie w podobnym wieku mieszkające w miejscach o niższym poziomie zanieczyszczenia.
Pytanie szczególnie ważne staje się przed Świętami, kiedy zgodnie z tradycją myje się okna, trzepie dywany i ogólnie rzecz biorąc - dom powinien lśnić z czystością. Kurz ma to do siebie, że choćbyśmy starli go z najwyższą dokładnością, po kilku dniach wróci a te same powierzchnie "jak gdyby nigdy nic". Tego zupełnie zmienić się nie da, ale można zminimalizować wpływ kurzu na stan zdrowia i ograniczyć jego ilość w domu.
Ilość kwiatów doniczkowych w mieszkaniu ma wpływ na nie tylko na estetykę najbliższego otoczenia, ale może też wspomóc nasze zdrowie.
Najczęściej spotykane w naszych domach roztocza kurzu domowego, dermatophagoides pteronyssinus mogą wywolywać objawy alergii. Ludzie zazwyczaj mają alergię na chiton, główny składnik ciała tych pajęczaków oraz ich enzym trawienny DerP1. Jeśli chcesz uniknąć przykrych symptomów, skutecznie walcz z roztoczami - pomogą ci w tym wskazówki poniżej.
Astma stanowi obecnie jedną z powszechniejszych chorób układu oddechowego na świecie. Nie zawsze jednak łatwo daje się rozpoznać objawy, mogą się bowiem istotnie różnić w zależności od pacjenta.
Aż połowa z 12 mln Polaków, którzy są alergikami ma wyraźne objawy alergii. Bardzo duży odsetek z nich to osoby uczulone na roztocze – wynika z ostatnich badań ECAP – Epidemiologii Chorób Alergicznych. Jak radzić sobie z alergią na roztocze w naszych domach? Dla tych mikroskopijnych pajęczaków zima to czas, kiedy rozwijają się w naszych domach najintensywniej.
Aby uchronić się przed negatywnym oddziaływaniem kurzu i roztoczy, warto m. in. co roku wymieniać poduszkę, radzą uczeni z Kansas City Allergy & Asthma Associates.
Roztocze kurzu domowego są po pyłkach roślin najczęstszymi alergenami wywołującymi alergiczny nieżyt nosa. Jesteśmy na nie narażeni przez cały rok. Roztocza są mikroskopijnymi pajęczakami i mieszkają w każdym domu oraz mieszkaniu!
Większość z nas zdaje sobie sprawę jak realne zagrożenie dla zdrowia niesie ze sobą postęp cywilizacyjny. Zwykłe mycie rąk, zabieg wpajany praktycznie od dziecka, traci na znaczeniu, gdy pod lupę weźmie się substancje obecne we wdychanym powietrzu. Niektóre z nich można spotkać nawet we własnym domu...
Co dzień tysiące razy wdychamy i wydychamy powietrze. Niestety nikt z nas nie ma możliwości przebywania non stop w otoczeniu czystego świeżego powietrza, a wręcz przeciwnie, większość dnia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Kurz, pyłki, roztocza, dym, sierść zwierząt i szereg innych zanieczyszczeń stanowią więc niemal nasze naturalne środowisko, często groźniejsze dla zdrowia, niż to na zewnątrz.