Palenie papierosów zmniejsza mózg. Dobra wiadomość jest jednak taka, że rzucenie tego nałogu zapobiega dalszej utracie tkanki mózgowej, niemniej nie przywraca pierwotnej wielkości tego organu. Według ekspertów mózg w naturalny sposób traci z wiekiem objętość, więc palenie skutecznie nasila jego przedwczesne starzenie się.
W wieku kilkudzieięciu lat mózg zaczyna się kurczyć, a nasilenie tego zjawiska prowdzi do problemów z pamięcią i innymi problemami poznawczymi. Do pewnego stopnia mamy jednak wpływ na ten proces - ludzie, którzy jedzą dietę bogatą w warzywa, owoce, orzechy i ryby, mogą mieć większe mózgi, wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Neurology.
Nie ma tu miejsca na wymówki, nawet w domu można poćwiczyć i dzięki temu zadbać o siebie. Wysiłek pomaga powstrzymać starzenie się mózgu.
Ćwiczenia cardio, czyli trening tlenowy, aerobowy lub wytrzymałościowy, może zwiększyć objętość mózgu i jego możliwości.
Regularna aktywność fizyczna to nie tylko lepsze samopoczucie i większa siła mięśni - ma istotne znaczenie dla stanu naszego umysłu, pozwala uchronić mózg przed kurczeniem się.
Dieta śródziemnomorska, zawierająca większe ilości warzyw i owoców w jadłospisie, zapewni zdrowszy mózg na starość.
Osoby o nazbyt wysokim poziomie cukru we krwi mogą być narażone na zwiększone ryzyko kurczenia się mózgu, które ma miejsce w wyniku starzenia się organizmu.
Nowe badania łączą niedobór witaminy B12 z kurczeniem się mózgu i problemami z pamięcią u osób starszych.
Słabe serce, tj. takie, które pompuje krew mniej efektywnie, może oznaczać mniej energii dla mózgu, uważają naukowcy.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca