Co mają wspólnego zwierzęta oraz architektura i sztuka? Okazuje się, że całkiem sporo - przynajmniej we Wrocławiu. Śladami zwierzęcych łapek i kopytek będzie można podążyć już w najbliżaszą sobotę.
27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto, uchwalone w 1961 roku, to doskonały powód by zachęcić Polaków do spędzenia czasu wolnego na obcowaniu z kulturą.
Rok 2015 będzie rokiem święta polskiego teatru. Dokładnie 19 XI 2015 obchodzona będzie 250. rocznicę pierwszego przedstawienia zespołu założonego z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego, a będącego zalążkiem pierwszego stałego zawodowego publicznego teatru polskiego.
Pablopavo i Jan Komasa zostali tegorocznymi laureatami Paszportów "Polityki" odpowiednio w kategorii muzyka popularna i film. Paszporty otrzymali także muzycy z grupy Kwadrofonik oraz autor kryminałów Zygmunt Miłoszewski. Nagrodę dostała również Agnieszka Holland jako kreator kultury.
Na liście filmów budujących dziedzictwo kulturowe USA, National Film Registry, pojawiło się 25 nowych tytułów - wśród nich "Dziecko Rosemary" Romana Polańskiego, "Szeregowiec Ryan" Stevena Spielberga i "Big Lebowski" braci Coen.
W środę 29 października, w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia odbyła się inauguracja Wrocławskiej Rady Seniorów. Listy gratulacyjne 14 członkom Rady wręczył Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, który serdecznie pogratulował nominowanym i wyraził przekonanie o znaczącym ich wpływie na dalszy rozwój współpracy władz samorządowych Wrocławia ze środowiskami senioralnymi.
Aktualne programy i inicjatywy mające na celu aktywizację i zwiększenie uczestnictwa se-niorów w kulturze, zostały zaprezentowane podczas forum „Kultura dla seniora”, które odbyło się w ramach tegorocznych Wrocławskich Dni Seniora.
Festiwal filmów „SI, SEÑOR!”, finał konkursu literackiego, wizyta w redakcji prawdziwej gazety – tak iupłynął kolejny dzień wrocławskiego święta seniorów.
- 31 sierpnia, dzień otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności, jest ważnym dniem dla polskiej kultury i dziedzictwa narodowego, dla całej Europy i świata - mówiła szefowa resortu kultury prof. Małgorzata Omilanowska podczas uroczystości inaugurującej działanie tej instytucji. ECS to międzynarodowe centrum kulturalne o funkcjach muzealnych, wystawienniczych i naukowo-badawczych, które będzie upowszechniało pamięć o antykomunistycznej opozycji demokratycznej w Polsce i innych krajach.
Wrocławskie Dni Seniora to święto pełne najrozmaitszych atrakcji, spośród których nie może zabraknąć miejsca na Igrzyska Sportowe, czyli tzw. Senioriadę. Podczas organizowanych zawodów sportowo-rekreacyjnych, osoby powyżej 50 roku życia będą mogły sprawdzić swoją kondycję fizyczną, koordynację, ale i umiejętność zapamiętywania. Igrzyska organizowane są w duchu zasad fair-play i zdrowej rywalizacji, ale przede wszystkim mają za zadanie uaktywnić fizycznie osoby starsze i zapewnić im dobrą zabawę oraz pozytywne emocje.
Na razie jest ich kilkunastu, ale już po miesiącu pracy wydali bezpłatny, drukowany informator kulturalny „KABEL". Mowa o seniorach - wolontariuszach, którzy biorą udział w projekcie Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego. Lipcowy numer wydawanego przez nich informatora KABEL jest już dostępny.
W ostatnim czasie we Wrocławskim Centrum Seniora odbyły się dwie inicjatywy artystyczne, zorganizowane przez grupę aktywnych seniorów O-CAL-eni oraz absolwentki Akademii Sztuki Trzeciego Wieku. Gośćmi specjalnymi tych wydarzeń były wolontariuszki z Wilna.
„Starzy Przyjaciele, Nowi Liderzy” to hasło towarzyszące obchodom 600. rocznicy polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. Z tej okazji 28 maja wypełniona Sala Kongresowa Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie „zawirowała” w rytmie muzyki sufickiej. Gospodarzem wieczoru był Ambasador Turcji Yusuf Ziya Özcan.
Muzea, galerie, uczelnie wyższe, teatry a nawet ministerstwa - otwarte, za darmo i z atrakcjami. Dziś - w nocy z 17 na 18 maja w Polsce przypada Noc Muzeów.
Za co najbardziej lubimy wolontariat? Czy wolontariusze mogą być częścią zespołu? Jak przygotować zadania, by uczestnicy mieli przekonanie, że to co robią ma sens? Muzeum Emigracji w Gdyni pokazuje, że zaangażowanie wolontariuszy to dla instytucji unikalny potencjał, który wymaga wyjątkowej dbałości i starań.