Apel do dyrektorów instytucji artystycznych o szersze udostępnienie ich placówek osobom starszym podpisali ministrowie Pracy i Polityki Społecznej oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W trakcie konferencji „Kultura a seniorzy” przedstawiciele obu ministerstw zastanawiali się nad metodami szerszego uczestnictwa osób starszych w wydarzeniach kulturalnych.
3 września rusza kolejna odsłona akcji "Kultura dostępna". W jej ramach w każdy czwartek w niektórych kinach odbywają się projekcje polskich filmów, na które obowiązują znacznie niższe ceny biletów.
Brak czasu, brak pieniędzy lub zbyt wygórowana cena oraz problemy z dotarciem na wydarzenie z powodu odległości. To najczęściej deklarowane czynniki ograniczające dostęp do wydarzeń kulturalnych. Kolejnym jest ograniczony dostęp do informacji o pełnym spektrum wydarzeń kulturalnych w najbliższej okolicy.
Muzyka rozbrzmiewająca wśród najpiękniejszych toruńskich zabytków, pokazy teatrów ulicznych, uroczyste odsłonięcie Piernikowej Alei Gwiazd — to tylko część z atrakcji jakie czekają na mieszkańców Torunia oraz turystów podczas Święta Miasta. Tegoroczna edycja potrwa od 23 do 28 czerwca.
Przedstawiciele środowisk artystycznych odebrali medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenia zostały wręczone podczas uroczystości, która odbyła się 15 czerwca br. w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
3 tygodnie, 259 wydarzeń, 533 artystów, 35 miejsc. Trwa dwudziesta piąta, jubileuszowa edycja Malta Festival Poznań.
W dniach 5 - 7 czerwca w Krakowie odbędą się II Ogólnopolskie Senioralia oraz II Małopolski Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
W nocy z 30 na 31 maja 2015 odbędzie się pierwsza w Poslce Noc Bibliotek - wieczorno-nocna impreza promującą czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać. Zapraszają na nią biblioteki publiczne i szkolne w całej Polsce.
Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Łodź, Katowice... można by tu wymienić wszystkie duze polskie miasta oraz wiele mniejszych. Co je łączy? Dziś podwoje ich muzeów będą otwarte do późnych godzin nocnych. Tegoroczna Noc Muzeów zapowiada się niezwykle bogato i warto skorzystać z tej oferty.
250 groszy, czyli 2,5 zł – tyle wynosi cena biletu na spektakle, które będą grane 23 maja w 44 miastach w ramach obchodów jubileuszu „250-lecia teatru publicznego w Polsce”. Wśród nich znajdą się najgłośniejsze i najpopularniejsze tytuły ostatnich sezonów. 50 tysięcy widzów w ponad 100 teatrach zobaczy tego wieczoru przedstawienia wyreżyserowane przez najwybitniejszych twórców.
Co mają wspólnego zwierzęta oraz architektura i sztuka? Okazuje się, że całkiem sporo - przynajmniej we Wrocławiu. Śladami zwierzęcych łapek i kopytek będzie można podążyć już w najbliżaszą sobotę.
27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto, uchwalone w 1961 roku, to doskonały powód by zachęcić Polaków do spędzenia czasu wolnego na obcowaniu z kulturą.
Rok 2015 będzie rokiem święta polskiego teatru. Dokładnie 19 XI 2015 obchodzona będzie 250. rocznicę pierwszego przedstawienia zespołu założonego z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego, a będącego zalążkiem pierwszego stałego zawodowego publicznego teatru polskiego.
Pablopavo i Jan Komasa zostali tegorocznymi laureatami Paszportów "Polityki" odpowiednio w kategorii muzyka popularna i film. Paszporty otrzymali także muzycy z grupy Kwadrofonik oraz autor kryminałów Zygmunt Miłoszewski. Nagrodę dostała również Agnieszka Holland jako kreator kultury.
Na liście filmów budujących dziedzictwo kulturowe USA, National Film Registry, pojawiło się 25 nowych tytułów - wśród nich "Dziecko Rosemary" Romana Polańskiego, "Szeregowiec Ryan" Stevena Spielberga i "Big Lebowski" braci Coen.