WOd maja 2016 do końca 2017 roku będziemy obchodzić w Polsce Rok Kultury Węgierskiej. Zorganizowany przy współpracy z węgierskimi i polskimi partnerami cykl wydarzeń służyć ma nie tylko propagowaniu węgierskiej kultury, lecz pozwolić także na zaakcentowanie związków politycznych, gospodarczych i turystycznych.
20 kwietnia w Teatrze Polskim odbędzie się 22. gala wręczenia nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej. Gościem specjalnym imprezy będzie Jean Michel Jarre.
Co decyduje o tym, że niektóre dźwięki są dla nas przyjemne, a innych staramy się unikać? Narodowy Instytut Audiowizualny zaprasza seniorów na popołudniowe spotkanie w Archiwum Instytutu, które tym razem będzie poświęcone dźwiękowej stronie życia. Będzie można posłuchać archiwalnych nagrań, porozmawiać o świecie odgłosów i wybrać się na dźwiękowy spacer.
Istnieje ogromna przepaść między ofertą kierowaną do aktywnych, zaangażowanych i zdrowych seniorów a słabszych i wykluczonych – wynika z najnowszego badania zespołu miejskiego Res Publiki poświęcone kulturalnym potrzebom i możliwościom polskich seniorów. Twórcy raportu podkreślają, że rola animacji kultury w tworzeniu wygodnych warunków do starzenia się jest bardzo ważna i społecznie potrzebna.
Brak czasu, brak pieniędzy lub zbyt wygórowana cena oraz problemy z dotarciem na wydarzenie z powodu odległości. To najczęściej deklarowane czynniki ograniczające dostęp do wydarzeń kulturalnych. Kolejnym jest ograniczony dostęp do informacji o pełnym spektrum wydarzeń kulturalnych w najbliższej okolicy. Takie wyniki przynoszą badania przeprowadzone na potrzeby przygotowania portalu kulturadostepna.pl realizowanego przez ministerstwo kultury.
4 grudnia to święto górnicze zwane Barbórką. Św. Barbara w kościele czczona była bardzo wcześnie, głównie jako patronka nagłej, ale dobrej śmierci. Jest patronką nie tylko górników, ale także architektów, cieśli, dzwonników, kamieniarzy, kowali, saperów, a nawet producentów sztucznych ogni, a podczas II wojny światowej polskiego podziemia.
W sobotę i niedzielę 26 i 27 września seniorzy będą mogli bezpłatnie zwiedzać Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. W programie między innymi niedzielny happening - „Lokomotywa i seniorzy!" - inscenizacja „Lokomotywy" J. Tuwima w wykonaniu grupy teatralnej seniorów „Młodzi Duchem" z Zielonki.
Darmowe lub zniżkowe bilety wstępu do wielu placówek kulturalnych, spotkania, wykłady, warsztaty i wycieczki z przewodnikami – m.in. takie atrakcje czekają seniorów w nadchodzący weekend, czyli 26 i 27 września 2015 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już po raz trzeci organizuje akcję „60+kultura” pod hasłem „Pierwszy weekend jesieni, weekendem seniora z kulturą”.
Ostatni weekend września w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku to oferta przygotowana specjalnie dla seniorów. Specjalnie dla seniorów wystąpią Kurpie Zielone, do łez rozbawi ich kabaret Szpilka, a wzruszy grupa teatralna Wbrew. Do tego WOAK proponuje mnóstwo warsztatów – będzie teatr, trochę folkloru i dużo zajęć plastycznych w pokojach pracy twórczej. Każdy znajdzie coś dla siebie.
29 września w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się VI Międzynarodowy Przegląd Umiejętności Artystycznych Amatorskich Zespołów Seniorów i Osób Niepełnosprawnych Puma 2015. W ramach wydarzenia odbędzie się także konferencja naukowo-szkoleniowa pt. "Artystyczny, literacki i medialny obraz starości i niepełnosprawności".
Apel do dyrektorów instytucji artystycznych o szersze udostępnienie ich placówek osobom starszym podpisali ministrowie Pracy i Polityki Społecznej oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W trakcie konferencji „Kultura a seniorzy” przedstawiciele obu ministerstw zastanawiali się nad metodami szerszego uczestnictwa osób starszych w wydarzeniach kulturalnych.
3 września rusza kolejna odsłona akcji "Kultura dostępna". W jej ramach w każdy czwartek w niektórych kinach odbywają się projekcje polskich filmów, na które obowiązują znacznie niższe ceny biletów.
Brak czasu, brak pieniędzy lub zbyt wygórowana cena oraz problemy z dotarciem na wydarzenie z powodu odległości. To najczęściej deklarowane czynniki ograniczające dostęp do wydarzeń kulturalnych. Kolejnym jest ograniczony dostęp do informacji o pełnym spektrum wydarzeń kulturalnych w najbliższej okolicy.
Muzyka rozbrzmiewająca wśród najpiękniejszych toruńskich zabytków, pokazy teatrów ulicznych, uroczyste odsłonięcie Piernikowej Alei Gwiazd — to tylko część z atrakcji jakie czekają na mieszkańców Torunia oraz turystów podczas Święta Miasta. Tegoroczna edycja potrwa od 23 do 28 czerwca.
Przedstawiciele środowisk artystycznych odebrali medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenia zostały wręczone podczas uroczystości, która odbyła się 15 czerwca br. w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.