Sejm podjął przez aklamację uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2008 Rokiem Zbigniewa Herberta. Inicjatorem ustanowienia Roku Herberta był minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski. W posiedzeniu Sejmu wzięły udział siostra poety Halina Żebrowska i żona Katarzyna Herbert. W tym roki mija 10. rocznica śmierci wybitnego poety.
23 czerwca rozpocznie się w Krakowie 17. Festiwal Kultury Żydowskiej, w ramach którego przewidzianych jest wiele koncertów, wystaw, wykładów, warsztatów i ceremonii religijnych.
Noc Kultury w Lublinie to manifestacja kulturalna miasta. W nocy, z 1 na 2 czerwca Lublin proponuje po raz pierwszy niepowtarzalne wydarzenie społeczno-kulturalne. Nocy Kultury to manifestacja miasta, które postanowiło starać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Tej nocy Lublin tętnić będzie rytmem sztuki i artystów. Centrum miasta oraz jego dzielnice, miejsca znane i nieznane, instytucje kultury, będą otwarte do rana dla wszystkich.
W Warszawie odbędzie się dziś Noc Muzeów. Swoje podwoje otworzy 90 placówek kulturalnych, muzea będą otwarte do godziny pierwszej w nocy. Na występy i wydarzenia wstęp jest wolny. Imprezę otworzy w sobotni wieczór prezydent stolicy Hanna Gonkiewicz Waltz. Uroczystości będzie towarzyszył koncert Kwartetu Tytusa Wojnowicza.
15 kwietnia w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się wydarzenie kulturalne „100 kultur 1 miasto” promujące różnorodność kulturową. Wydarzenie umożliwi mieszkańcom stolicy i turystom poznanie różnych ciekawostek związanych z kulturami z całego świata. Planowane są prezentacje egzotycznych kuchni, strojów narodowych oraz tańców pochodzących z egzotycznych krajów.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski wręczy dziś medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis Richardowi Demarco - wybitnemu szkockiemu artyście, animatorowi kultury, legendarnej postaci Festiwalu w Edynburgu. Richard Demarco przyjechał do Polski na zaproszenie Narodowego Centrum Kultury i Instytutu Adama Mickiewicza.
Minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski dokonał dziś otwarcia sieci dokumentacyjnej programu "Świadkowie Historii". Sieć dokumentacyjna jest kompleksową bazą wszystkich podmiotów, stowarzyszeń i organizacji w Polsce, które zbierają lub mają w swoim posiadaniu relacje i wspomnienia świadków historii XX wieku.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski powołał 11 marca we Wrocławiu państwową instytucję kultury Ośrodek "Pamięć i Przyszłość". Podpisanie aktu o powołaniu instytucji nastąpiło w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Misją nowej instytucji będzie prezentacja powojennej historii i dziedzictwa kulturowego Polaków na ziemiach zachodnich.
Z badań przeprowadzonych w Ameryce wynika, iż seniorzy wolny czas i pieniądze najchętniej przeznaczają na uprawianie sportu oraz rozwój intelektualny.
Jan Miodek, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dr Renate Schumann, niemiecka pisarka i eseistka to przyszłoroczni laureaci Nagrody Kulturalnej Śląska, przyznawanej przez kraj związkowy Dolnej Saksonii. Nagrody specjalne otrzymają Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Towarzystwo Hoffmanna von Fallerslebena z Wolfsburga-Fallersleben.
Dzięki staraniom ministra kultury Kazimierza Michała Ujazdowskiego, spuścizna Zbigniewa Herberta pozostanie w Polsce jako osobna integralna część zbiorów Biblioteki Narodowej. Archiwum wielkiego poety zostanie przekazane 11 grudnia przez spadkobierczynie Katarzynę Herbertową, żonę poety oraz jego siostrę Halinę Herbert-Żebrowską.
W Centrum Kultury Zamek w Poznaniu rozpoczyna się nowy sezon spotkań Zamek Pisarzy. Pierwszym gościem cyklu będzie Wiesław Myśliwski – wybitny prozaik, dramaturg, redaktor naczelny kwartalnika Regiony, pierwszy laureat Nagrody Literackiej Nike za powieść „Widnokrąg” (1997).
Pod patronatem Prezydenta RP, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rektora Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęła się 25 września międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona osobie Redaktora paryskiej "Kultury" Jerzego Giedroycia.
Katedra Metafizyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zorganizowała wystawę z okazji jubileuszu 85-lecia urodzin rektora uczelni o. Mieczysława Alberta Krąpca. Uroczyste otwarcie ekspozycji pt. „Bogu, Ojczyźnie, Uniwersytetowi” odbędzie się jutro w gmachu głównym KUL.
W Konsulacie Generalnym RP w czeskiej Ostrawie zostanie dziś otwarta wystawa „Jerzy Giedroyc i Kutura”, poświęcona problematyce czeskiej, jaka pojawiała się na łamach paryskiego pisma „Kultura”. Ekspozycja jest częścią obchodów ogłoszonego przez Sejm i UNESCO Roku Jerzego Giedroycia.