26 września w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się VIII Międzynarodowy Przegląd Umiejętności Artystycznych Amatorskich Zespołów Seniorów i Osób Niepełnosprawnych Puma 2017. W ramach wydarzenia odbędzie się także konferencja naukowo-szkoleniowa pt. "Starość w drodze, czyli mądrość życiowa i los człowieka późnej dorosłości".
Dramaturgia węgierska, zwłaszcza współczesna, cieszy się w Polsce niemałym powodzeniem. W tym roku na miłośników madziarskiego teatru czeka cykl czytań performatywnych „TEATR.HU” organizowanych przez Węgierski Instytut Kultury w Warszawie i Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI). Czytelnicy mogą się również zapoznać z niedawno wydaną antologią „Wróg ludu i inne dramaty węgierskie” (ADiT). Wszystko to w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016/2017.
W tym roku mija 500 lat od momentu, w którym augustiański mnich i profesor teologii Marcin Luter, przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez. Jubileusz Reformacji jest głównym tematem tegorocznego Festiwalu Kultury Protestanckiej. Senior.pl patronuje tegorocznemu Festiwalowi.
Zachowanie, które w jednym kraju jest normą, w innym może zostać uznane za niestosowne, niezrozumiałe, a niekiedy nawet obraźliwe. Przygotowując się do podróży, warto nie tylko pamiętać o biletach, rezerwacjach i odpowiednim spakowaniu walizki, lecz także zgłębić podstawy turystycznego savoir-vivre’u, aby nie popełnić… spektakularnego faux pas.
Wiele przesądów niezmiennie funkcjonuje w świadomości Polaków. Mało kto nie unika siadania na rogu stołu czy witania się przez próg. Podobnie z chuchaniem na znalezionego grosika czy łapaniem guzika na widok kominiarza. Piątek trzynastego nie jest wyjątkiem. Polacy wolą nie kusić losu i niechętnie planują wyjazdy na ten owiany złą sławą dzień. Tymczasem linie lotnicze wydają się szukać sposobów na zapełnienie pustych miejsc, dzięki czemu podróżni mogą liczyć na naprawdę atrakcyjne ceny połączeń. Jednak piątek trzynastego to nie jedyny przesąd, który może zatrzymać pasażerów w domu.
Cykle wydarzeń i spotkań organizowanych pod egidą Roku Kultury Węgierskiej w Polsce nie są jeszcze nawet na półmetku, a uczestnicy już mieli okazję wziąć udział w licznych wydarzeniach przybliżających madziarską literaturę i sztukę. Kolejne 12 miesięcy zapowiada się jeszcze ciekawiej oraz intensywniej. Czekają nas m.in. przeglądy filmów węgierskich, wystawy malarstwa czy fotografii, spotkania z dramaturgią, designem, muzyką i tańcem! Kraj znad Dunaju będzie też gościem specjalnym wielu ogólnopolskich festiwali.
We Francji obchodzony jest dziś dzień beaujolais nouveau – młodego wina, powstałego z winogron gatunku gamay noir lub pinot noir zebranych w tym roku. Dlaczego pierwsze butelki młodego wina otwiera się akurat w trzeci czwartek listopada? Ponieważ tego dnia upływa dokładnie 6 tygodni od pierwszego winobrania.
W Japonii tańczy się do rytmu bębnów taiko, w Meksyku znaleźć można pieczywo ozdobione kształtami piszczeli i czaszki z cukru, a w Chinach przy grobach bliskich palone są pieniądze. Jak wiele krajów, tak wiele tradycji związanych ze wspominaniem zmarłych.
Zwycięstwo Polaków w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku nie tylko pozwoliło utrzymać niepodległość, ale także uchronić Europę przed bolszewicką inwazją. Niewiele osób wie, że w słynnym „cudzie nad Wisłą” swój udział mieli także Węgrzy. Nie wiadomo, czy byłaby wygrana polskiej armii, gdyby nie transport z Węgier z amunicją, który dotarł do Skierniewic niemalże w przededniu walki. Trwający właśnie Rok Kultury Węgierskiej to idealny moment, aby przypomnieć ten jeden z wielu przykładów solidarności węgiersko-polskiej.
Multikino i British Council, w ramach cyklu „Sztuka brytyjska na wielkim ekranie”, zapraszają na retransmisje sztuki Williama Szekspira „Jak wam się podoba”. Spektakl z National Theatre w reżyserii Polly Findlay z Rosalie Craig w roli Rozalindy będzie można zobaczyć 31 maja 2016 roku w 18 kinach sieci Multikino.
WOd maja 2016 do końca 2017 roku będziemy obchodzić w Polsce Rok Kultury Węgierskiej. Zorganizowany przy współpracy z węgierskimi i polskimi partnerami cykl wydarzeń służyć ma nie tylko propagowaniu węgierskiej kultury, lecz pozwolić także na zaakcentowanie związków politycznych, gospodarczych i turystycznych.
20 kwietnia w Teatrze Polskim odbędzie się 22. gala wręczenia nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej. Gościem specjalnym imprezy będzie Jean Michel Jarre.
Co decyduje o tym, że niektóre dźwięki są dla nas przyjemne, a innych staramy się unikać? Narodowy Instytut Audiowizualny zaprasza seniorów na popołudniowe spotkanie w Archiwum Instytutu, które tym razem będzie poświęcone dźwiękowej stronie życia. Będzie można posłuchać archiwalnych nagrań, porozmawiać o świecie odgłosów i wybrać się na dźwiękowy spacer.
Istnieje ogromna przepaść między ofertą kierowaną do aktywnych, zaangażowanych i zdrowych seniorów a słabszych i wykluczonych – wynika z najnowszego badania zespołu miejskiego Res Publiki poświęcone kulturalnym potrzebom i możliwościom polskich seniorów. Twórcy raportu podkreślają, że rola animacji kultury w tworzeniu wygodnych warunków do starzenia się jest bardzo ważna i społecznie potrzebna.
Brak czasu, brak pieniędzy lub zbyt wygórowana cena oraz problemy z dotarciem na wydarzenie z powodu odległości. To najczęściej deklarowane czynniki ograniczające dostęp do wydarzeń kulturalnych. Kolejnym jest ograniczony dostęp do informacji o pełnym spektrum wydarzeń kulturalnych w najbliższej okolicy. Takie wyniki przynoszą badania przeprowadzone na potrzeby przygotowania portalu kulturadostepna.pl realizowanego przez ministerstwo kultury.