Plac Grzybowski i jego okolica pod koniec wakacji, jak co roku zamieni się w barwny, multikulturowy świat, pobrzmiewający wspaniałą muzyką i zapomnianym już językiem. Zagrają i zaśpiewają gwiazdy polskiej oraz międzynarodowej sceny muzycznej. Czekają na nas wyczekiwane premiery i innowacyjne projekty artystów korzystających z historii i tradycyjnej, polsko-żydowskiej kultury.
Teatr Żydowski przeniesie się do Fabryki Trzciny na warszawskiej Pradze. Zanim jednak do tego dojdzie, spektakle wystawiane będą w Klubie Dowództwa Garnizonu oraz w Warszawskiej Operze Kameralnej. Warszawska publiczność zobaczy znane i lubiane przedstawienia już 20 października.
Jak co roku pod koniec wakacji na Placu Grzybowskim i w jego okolicy powróci klimat żydowskiej, przedwojennej Warszawy. Zza każdego rogu będzie się dało słyszeć język jidysz, w tle będzie pobrzmiewała muzyka klezmerska a w powietrzu będą unosiły się aromaty żydowskich przysmaków. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera już w nadchodzący weekend!
W pierwszy weekend kwietnia Teatr Żydowski w Warszawie zaprasza na spektakl „Dybuk" w reżyserii Mai Kleczewskiej. Spektakl wystawiany będzie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru pt. „Dotknij Teatru”, koordynowanych przez Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Pokazy „Dybuka” odbędą się w weekend 1-3 kwietnia w Teatrze Żydowskim w Warszawie.
Na przełomie stycznia i lutego na scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie będziemy mieli okazję zobaczyć jedną z ostatnich premier pt. „Śmierć pięknych saren”. Spektakl powstał na podstawie zbioru opowiadań wydanego w 1971 r., autorstwa uznanego czechosłowackiego pisarza Oty Pavla. Opowiadania te autor pisał w ramach terapii po stwierdzeniu u niego zaburzeń psychicznych. Spektakle 21 i 28 stycznia oraz 2 lutego.
"U cioci na imieninach" czy "Ta mała piła dziś"– to tylko kilka przebojów, które będzie można usłyszeć w Teatrze Żydowskim w czasie spektaklu muzycznego "Oberża pod złotym rogiem". Przedstawienie w reżyserii Szymona Szurmieja będzie można zobaczyć ostatni raz w tym roku. Spektakl wystawiany będzie 13, 14 listopada o godzinie 19:00 oraz 15 listopada o godzinie 18:00.
Po raz pierwszy w tym sezonie będziemy mogli zobaczyć spektakl „Dybuk” w reżyserii Mai Kleczewskiej. Pokazy odbędą się 16 i 17 października o godzinie 19.00 oraz 18 października o godzinie 18.00. Warto podkreślić, że „Dybuk” to jedna z najczęściej komentowanych premier minionego sezonu.
W 2015 roku Teatr Żydowski świętuje 65-lecia istnienia. Po tegorocznych premierach „Dybuka”, „Aktorów Żydowskich” i „Anonimowych Żydów Polskich”, 30 września i 1 października odbędzie się kolejna premiera w ramach jubileuszu: „Śmierć pięknych saren” w reżyserii Jana Szurmieja.
Ruszyły zapisy na nowy rok akademicki Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego i Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Centrum Kultury Jidysz. Ruszyły też zapisy na lektoraty języków: jidysz i hebrajskiego.
Pierwszego dnia Festiwalu Singera Fundacja Shalom wraz z Cafe Kulturalna oraz barStudio zapraszają na spektakl w reżyserii Anny Smolar „Aktorzy żydowscy”. Po raz drugi w czasie festiwalu sztuka ta zostanie zaprezentowana jako impreza towarzysząca na Scenie na piętrze Teatru Żydowskiego, w miejscu premiery spektaklu. Sztuka ta została ogłoszona przez kilku krytyków jednym z najciekawszych wydarzeń teatralnych sezonu.
W najbliższą sobotę, 22 sierpnia 2015 r., na Placu Defilad rozpocznie się Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Około 200 wydarzeń towarzyszących festiwalowi z muzyką i teatrem żydowskim na czele, przeniesie się w kolejnych dniach tradycyjnie na Plac Grzybowski i ulicę Próżną.
W ostatnim tygodniu sierpnia w Warszawie odbędzie się Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Oprócz wydarzeń muzycznych, z którymi przede wszystkim kojarzony jest festiwal, ważną jegoczęść stanowić będą spektakle teatralne.
W dniach od 23 do 31 sierpnia 2014 roku w stolicy odbędzie się XI edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Dla miłośników kultury żydowskiej przygotowano różnorodną ofertę spektakli teatralnych oraz szereg imprez towarzyszących - wydarzeń muzycznych, literackich, wizualnych i warsztatów artystycznych.
Od 28 listopada do 5 grudnia w Warszawie odbywać się będzie festiwal świateł organizowany przez Fundację Shalom i Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz. Impreza ma związek z jednym z najbardziej radosnych żydowskich świąt – Chanuką. Będzie to świetna okazja do poznania żydowskiej kultury, tym bardziej, że organizatorzy przewidzieli moc atrakcji dla dzieci i ich rodziców.
Kilka dni temu zakończyła się X edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”. W ciągu dziesięciu dni miało miejsce 200 różnorodnych projektów kulturalnych, które pozwoliły przybliżyć kulturę żydowską. Jubileuszowa odsłona tego wydarzenia obfitowała w koncerty, spektakle teatralne, spotkania literackie, pokazy filmowe i kulinarne, wystawy oraz inne atrakcje.