12 lutego ponad 200 osób zainaugurowało nowy rok akademicki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sosnowcu. Uczelnia, zrzeszająca seniorów i ich rodziny, powstała w Wyższej Szkole Humanitas.
2 marca w Krakowie odbędzie się spotkanie informacyjno - promocyjne dotyczące akcji programu Grundtvig Projekty Wolontariatu Seniorów. Organizatorzy zapraszają na nie przedstawicieli organizacji i Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które chcą organizować wyjazdy osób 50+ za granicę w celu świadczenia wolontariatu.
6 lutego - po raz pierwszy w Wielkopolsce - odbędą się Targi Edukacyjne dla Dorosłych. Impreza jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, a jej partnerem jest Polska Izba Firm Szkoleniowych.
Z badań wynika, że jednym z podstawowych problemów polskiego rynku pracy jest bardzo niska aktywność zawodowa osób w wieku 50+. Po części wynika to z niechęci pracodawców do zatrudniania osób mających więcej niż 45 czy 50 lat, ale bardzo często bywa tak, że sam pracownik uważa, że już się do niczego nie nadaje, niczego nowego nie nauczy i chce tylko w spokoju „przeczekać" do emerytury.
Rozpowszechnienie wiedzy na temat możliwości kształcenia ustawicznego oraz promocja idei Lifelong Learning - to główne założenia kilkumiesięcznego projektu edukacyjnego przygotowanego przez portal Edustacja.pl. Jest on skierowany do osób dorosłych: uczących się, pracowników, pracodawców oraz wszystkich zainteresowanych podnoszeniem własnych kwalifikacji.
Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku wystosowała do Gazety Wyborczej list otwartym, w którym zawarto ostry protest przeciwko wypowiedziom deprecjonującym działalność polskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku, zamieszczonym w artykule jaki pojawił się w GW akcji społecznej „Polska to nie jest kraj dla starych ludzi”.
Naukowcy nazywają kształcenie ustawiczne ciężką pracą i wskazują jednocześnie, że taka aktywność – co udowadniają badania naukowe - może powstrzymać rozwój choroby Alzheimera.
Według National Center for Education Statistics, niemal połowa dorosłej populacji Stanów Zjednoczonych (43% mężczyzn, 49% kobiet) jest zaangażowana w jakąś formę ustawicznego kształcenia (lifelong learning).
Nowy rok szkolny oznacza powrót do nauki nie tylko dla ludzi młodych, coraz popularniejsze Uniwersytety Trzeciego Wieku przeżywają oblężenie. Seniorom nie wystarcza standardowo rozumiany odpoczynek na emeryturze, nie chcą zajmować się jedynie obowiązkami domowymi czy rodzinnymi, poszukują aktywności nowego rodzaju. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są właśnie wspomniane Uniwersytety.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu do 31 maja przyjmować będzie dokumenty na internetowe studia podyplomowe "Przygotowanie kadry do prowadzenia kształcenia ustawicznego na odległość".
W czasach szybkiego postępu technicznego, gdy znaczna część informacji rozpowszechniana jest w formie elektronicznej, a wiele instytucji (w tym banki i urzędy) oferuje usługi za pomocą sieci Internet, niejeden ze współczesnych seniorów napotyka na szereg problemów i może czuć się nieco zagubiony. Fizyczny brak dostępu do komputera oraz brak umiejętności jego obsługi i poruszania się w Internecie ograniczają możliwości korzystania z informacji udostępnianych za pośrednictwem nowoczesnych technologii. Projekt "e-Senior, czyli mędrzec XXI wieku", umożliwia trójmiejskim seniorom zarówno dostęp do narzędzi, jak i wiedzy zawartej w Internecie.