Na warszawskim UTW Collegium Civitas trwa nabór na rok akademicki 2009/2010. Collegium Civitas to szkoła wyższa nauk społecznych, która działa pod patronatem Polskiej Akademii Nauk.
Działające przy Uniwersytecie Łódzkim Biuro Karier Zawodowych rozpoczęło realizację projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Postaw na rozwój! Kampania informacyjno-promocyjna oraz doradztwo dla osób dorosłych w zakresie kształcenia ustawicznego". Jest on przeznaczony między innymi dla nie posiadających wykształcenia wyższego, a pracujących mieszkańców województwa łódzkiego w wieku 25-64 lata.
8 lipca w Wyższej Szkole Humanitas odbyła się uroczystość zakończenia roku akademickiego pierwszego w historii uczelni Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Słuchacze UTW odebrali dyplomy ukończenia studiów, a także wysłuchali wykładu kończącego cykl zajęć akademickich w WSH.
Z danych GUS i wyników Narodowego Spisu Powszechnego wynika, że pod koniec okresu PRL - w 1988 roku - wyższym wykształceniem legitymowało się 1,8 mln Polaków czyli 6,5% populacji osób mających co najmniej 15 lat, a w 2002 roku - już ponad 3,2 mln (10,2%). Dlaczego uznaliśmy, że warto się kształcić? Na to pytanie odpowiadają wyniki sondażu przeprowadzonego przez CBOS.
Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW zaprasza do współpracy Stowarzyszenia Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Polski. Dlaczego warto wstąpić do Federacji?
O potrzebie kształcenia się przez całe życie słyszymy ostatnio bardzo często. Przekwalifikowanie lub doskonalenie posiadanych umiejętności jest często jedyna szansą na znalezienie lub utrzymanie posady. Okazuje się jednak, że zawody, jakich uczą się słuchacze szkół dla dorosłych, nie są dostosowane do potrzeb rynku.
W Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu podsuwano wielkopolską akcję Lifelong Learning prowadzoną w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej - Centrum Dolnośląskie rozpoczęła realizację projektu „Inwestuj w siebie" upowszechniającego formalne kształcenie ustawiczne (FKU) i zachęcającego do korzystania z możliwości, jakie niesie ze sobą podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Któż nie chciałby poznać sekretu ludzi sukcesu. Ponieważ moda na badania spraw wydających się niemierzalnymi trwa, także i ta kwestia została poddana analizie. Redaktorzy pisma Investor's Business Daily postanowili przyjrzeć się ludziom, którzy cieszą się powodzeniem w życiu prywatnym i zawodowym, poniżej przedstawiamy efekty ich pracy.
Według danych amerykańskiego National Center for Education, niemal połowa dorosłej populacji Stanów Zjednoczonych (43% mężczyzn i 49% kobiet) jest zaangażowana w jakąś formę kształcenia ustawicznego. Niestety w Polsce sytuacja jest znacznie gorsza.
12 lutego ponad 200 osób zainaugurowało nowy rok akademicki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sosnowcu. Uczelnia, zrzeszająca seniorów i ich rodziny, powstała w Wyższej Szkole Humanitas.
2 marca w Krakowie odbędzie się spotkanie informacyjno - promocyjne dotyczące akcji programu Grundtvig Projekty Wolontariatu Seniorów. Organizatorzy zapraszają na nie przedstawicieli organizacji i Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które chcą organizować wyjazdy osób 50+ za granicę w celu świadczenia wolontariatu.
6 lutego - po raz pierwszy w Wielkopolsce - odbędą się Targi Edukacyjne dla Dorosłych. Impreza jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, a jej partnerem jest Polska Izba Firm Szkoleniowych.
Z badań wynika, że jednym z podstawowych problemów polskiego rynku pracy jest bardzo niska aktywność zawodowa osób w wieku 50+. Po części wynika to z niechęci pracodawców do zatrudniania osób mających więcej niż 45 czy 50 lat, ale bardzo często bywa tak, że sam pracownik uważa, że już się do niczego nie nadaje, niczego nowego nie nauczy i chce tylko w spokoju „przeczekać" do emerytury.
Rozpowszechnienie wiedzy na temat możliwości kształcenia ustawicznego oraz promocja idei Lifelong Learning - to główne założenia kilkumiesięcznego projektu edukacyjnego przygotowanego przez portal Edustacja.pl. Jest on skierowany do osób dorosłych: uczących się, pracowników, pracodawców oraz wszystkich zainteresowanych podnoszeniem własnych kwalifikacji.