Populacja Unii Europejskiej w wieku produkcyjnym ma zmaleć do roku 2030 o 9% a eksperci przewidują, że spadek dotyczyć będzie także wykwalifikowanej siły roboczej. Nowe badania wskazują, że zwiększenie zatrudnienia wśród starszej części społeczeństwa w wieku produkcyjnym jest sposobem na zrównoważenie skutków starzenia się i redukcji siły roboczej. Naukowcy z Jacobs University w Niemczech i Adecco Institute w Wlk. Brytanii doszli do wniosku, że choć starsi pracownicy stają się mniej "interesujący inwestycyjnie" dla przedsiębiorstw, posiadają w istocie równie duże zdolności doskonalenia swoich umiejętności co ich młodsi koledzy.
Ukończenie studiów było życiowym marzeniem Harriet Richardson Ames. Wreszcie jej się to udało, na trzy tygodnie po setnych urodzinach uzyskała bachelor degree (odpowiednik polskiego licencjatu). Nazajutrz absolwentka zmarła.
Wyniki badania "Szkolenia w Polsce. Era Profesjonalizacji" zrealizowanego w maju ubiegłego roku przez Ipsos wskazują, że prawie połowa Polaków (47 proc.) odczuwa potrzebę poszerzania kwalifikacji i umiejętności, podczas gdy w 2000 r. odsetek ten wynosił tylko 31 proc.
Ponad połowa Polaków (51 proc.) jest niezadowolona z osiągniętego poziomu wykształcenia, ale aż 48 proc. ankietowanych jest gotowych podnosić swoje kwalifikacje - wynika z najnowszych badań CBOS.
W roku akademickim 2009/2010 Studenckie Koło Naukowe Edukacji Medialnej Medi@vista rozpoczęło kolejną cykliczną inicjatywę skierowaną do seniorów pt. „Piątek Seniora".
16 listopada w Gmachu „C" Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie odbędzie się I Zjazd - Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Organizatorzy zapraszają na nią zarówno członków Ogólnopolskiego Porozumienia UTW jak i niezrzeszonych, uniwersytety z kraju i z zagranicy.
Choć nie są już nastolatkami, chodzą na zajęcia i wykłady, uczą się nowych rzeczy i doskonalą umiejętności. W Dniu Edukacji Narodowej świętować będą razem z uczniami, studentami i nauczycielami, bo nieobca jest im idea kształcenia przez całe życie.
Jak uchronić się przed chwilą, w której okaże się, że nie ma dla nas pracy i jesteśmy niepotrzebni, bo pracodawca woli młode, dobrze wykształcone, dynamiczne osoby? Pozornie banalne hasło „inwestowania w siebie" okazuje się być najprostszym i jedynym skutecznym rozwiązaniem.
25 września rozpoczął się cykl akcji w pięciu miastach województwa śląskiego pod hasłem „Pobór 2009". Celem akcji jest zachęcenie dorosłych do skorzystania z możliwości podjęcia dalszego kształcenia w formach szkolnych - tzw. kształceniu ustawicznym.
Badania dowodzą, że systematyczne pobudzanie zmysłów i wyobraźni opóźnia proces starzenia, a co ważniejsze - pozwala dziwić się światem tak, jak robią to dzieci. Po 50-tce warto zabrać się za coś nowego, być może za coś na co nie było czasu wcześniej.
Na warszawskim UTW Collegium Civitas trwa nabór na rok akademicki 2009/2010. Collegium Civitas to szkoła wyższa nauk społecznych, która działa pod patronatem Polskiej Akademii Nauk.
Działające przy Uniwersytecie Łódzkim Biuro Karier Zawodowych rozpoczęło realizację projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Postaw na rozwój! Kampania informacyjno-promocyjna oraz doradztwo dla osób dorosłych w zakresie kształcenia ustawicznego". Jest on przeznaczony między innymi dla nie posiadających wykształcenia wyższego, a pracujących mieszkańców województwa łódzkiego w wieku 25-64 lata.
8 lipca w Wyższej Szkole Humanitas odbyła się uroczystość zakończenia roku akademickiego pierwszego w historii uczelni Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Słuchacze UTW odebrali dyplomy ukończenia studiów, a także wysłuchali wykładu kończącego cykl zajęć akademickich w WSH.
Z danych GUS i wyników Narodowego Spisu Powszechnego wynika, że pod koniec okresu PRL - w 1988 roku - wyższym wykształceniem legitymowało się 1,8 mln Polaków czyli 6,5% populacji osób mających co najmniej 15 lat, a w 2002 roku - już ponad 3,2 mln (10,2%). Dlaczego uznaliśmy, że warto się kształcić? Na to pytanie odpowiadają wyniki sondażu przeprowadzonego przez CBOS.
Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW zaprasza do współpracy Stowarzyszenia Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Polski. Dlaczego warto wstąpić do Federacji?