Ponad jedna trzecia Polaków znajduje czas, by czytać książki małym dzieciom – wynika z badania przeprowadzonego w sierpniu tego roku przez CBOS. Wyniki zaprezentowane w raporcie dowodzą społecznej przydatności akcji społecznych takich jak program „Cała Polska czyta dzieciom”, zapoczątkowany przez Fundację ABCXXI.
Siedem książek spośród dwudziestu nominowanych tytułów zostało zakwalifikowanych do finału Nagrody Literackiej Nike 2007. Wyboru dokonało dziewięcioosobowe jury pod przewodnictwem prof. Marii Szpakowskiej. Wśród finałowych książek znajdują się trzy powieści, reportaż, dwa zbiory poezji, oraz esej. Nazwisko tegorocznego laureata oraz tytuł zwycięskiej książki poznamy 7 października.
„Wystaw książki, daj poczytać!” - tak będzie brzmiało hasło pilotażowego programu społecznego, w ramach którego mieszkańcy Krakowa będą mogli pozbyć się niepotrzebnych książek nie wyrzucając ich do śmieci. Wystarczy, że w oznaczony dzień wystawią książki przed swoje domy, skąd zabiorą je miejscy pracownicy i – po selekcji – przekażą miejskim i szkolnym bibliotekom.
W całym kraju ruszyła druga edycja akcja "Czytaj oryginały", której celem jest promowanie lektury książek w językach obcych. W ramach akcji co w prasie ogólnopolskiej oraz na specjalnie przygotowanej witrynie kampanii będą prezentowane szczególnie wartościowe i najbardziej aktualne tytuły z różnych obszarów kulturowych. Organizatorem akcji jest m.in. magazyn „Literatura na świecie”.
BookCrossing polega na celowym pozostawieniu książki na tzw. „półkach” lub w przypadkowych miejscach (ławka w parku, tramwaj, pociąg, itd.), aby znalazca mógł ją przeczytać i przekazać dalej. Nazywa się to „uwalnianiem książek”.
12 czerwca zostanie przeprowadzona akcja Dzień Wolnych Książek. Tego dnia wolontariusze w całym kraju będą „uwalniać” książki – zgłoszone tytuły będą pozostawiane przez uczestników akcji w miejscach publicznych: na ławkach w parkach, w środkach komunikacji miejskiej, w kawiarniach. Taką „uwolnioną” książkę każdy przechodzień będzie mógł zabrać ze sobą do domu i przeczytać. Wewnątrz znajdzie naklejkę, że po lekturze powinien ponownie ją uwolnić.
Minister Kultury, Kazimierz Michał Ujazdowski zapewnił w Brukseli, że będzie zabiegał o utrzymanie zerowego VAT- u na książki. "To jest kwestia, która może być przedmiotem bardzo dokładnie prowadzonej akcji dyplomatycznej. Zadanie jest szalenie trudne, a działania prowadzimy w warunkach, które zostały już dawno przesądzone. Ale staram się o to”, stwierdził na konferencji prasowej w Brukseli po spotkaniu unijnych ministrów kultury.
Do księgarń trafiła książka Ryszarda Kapiścińskiego "Rwący nurt historii. Zapiski o XX i XXI wieku" – jedna z ostatnich publikacji, nad którą pracował i którą przygotowywał do druku zmarły w styczniu tego roku pisarz i reportażysta. Książka jest zbiorem wypowiedzi i zapisków Kapuścińskiego na temat historii, globalizacji i poszczególnych regionów świata. Ilustrowana jest niepublikowanymi dotąd zdjęciami wykonanymi przez autora w różnych częściach naszego globu.
W ramach Małopolskich Dniach Książki „Książka i róża” w księgarniach na terenie całego województwa oferowane będą książki z 10% rabatem, do każdego zakupu klient otrzyma także różę.
14 kwietnia w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu rusza Poetycki Cykl Warsztatów Twórczego Pisania (kwiecień – czerwiec 2007). Warsztaty adresowane są przede wszystkim do autorów zainteresowanych pogłębieniem umiejętności pisarskich, ale także do osób, które chcą poszerzyć wiedzę o literaturze. Pierwsze spotkanie w nowym cyklu poprowadzi prof. Piotr Śliwiński, wybitny znawca współczesnej poezji.
Po śmierci Ryszarda Kapuścińskiego 23 stycznia na rynku księgarskim ukazały się dwie książki o mistrzu reportażu - „Kapuściński: Nie ogarniam świata” Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki oraz „Podróże z Ryszardem Kapuścińskim. Opowieści 13 tłumaczy”. Druga z książek miała być prezentem niespodzianką Wydawnictwa Znak na 75. urodziny pisarza. - „Nie zdążyliśmy mu jej pokazać” - pisze wydawca na swoich stronach internetowych.
5 grudnia w sali Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się uroczyste otwarcie Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego. Program spotkania obejmuje m.in. multimedialną prezentację książnicy oraz koncert Orkiestry kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej im. R. Bukowskiego pod dyrekcją Artura Wróbla. Oficjalnego otwarcia Biblioteki Cyfrowej dokona rektor prof. Leszek Pacholski.
Według ostatniego badania zrealizowanego przez instytut Ipsos, 41 proc. Polaków nie przeczytało żadnej książki w ciągu ostatniego półrocza. Częściej czytają książki kobiety, osoby z wyższym wykształceniem, ludzie młodzi i te osoby, którym w dzieciństwie czytali na głos ich rodzice. O kampanii Cała Polska czyta dzieciom słyszało 85 proc. Polaków.
Ministerstwo Kultury rozpoczęło rejestrację księgozbiorów polskich przechowywanych poza granicami kraju. Prace nad tym przedsięwzięciem prowadzone są W Departamencie do Spraw Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą MkiDN. Jak podaje rzecznik resortu celem spisu „jest zgromadzenie informacji o istniejących obecnie kolekcjach polonijnych dla przechowania wiedzy i pamięci o nich”.
W Warszawie powstanie biblioteka Jana Nowaka-Jeziorańskiego – książnica zostanie usytuowana w kamienicy, w której mieszkał słynny Kurier z Warszawy. Przed domem stanie nieduży pomnik Jeziorańskiego – pisze „Gazeta Wyborcza”. Całość inwestycji sfinansuje warszawski magistrat.