Na blogu Inside Google Books pojawiła się informacja, że Google opracowało algorytm umożliwiający obliczenie, ile książek zostało dotychczas napisanych. Nasz dorobek to niemal 130 milionów tytułów.
Z końcem bieżącego roku przestanie prawdopodobnie obowiązywać w Polsce zerowa stawka VAT na książki i czasopisma specjalistyczne.
Spośród 276 książek zgłoszonych w tym roku do Literackiej Nagrody Gdynia nominacje uzyskało piętnaście tytułów w trzech kategoriach. Prezentujemy listę nominowanych.
Już 2.500 bibliotek publicznych w Polsce ma dostęp do szybkiego Internetu. Podłączenie placówek do sieci jest realizowane w ramach Programu Internetyzacji Bibliotek Publicznych. Projekt jest inicjatywą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Telekomunikacji Polskiej oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Rozpoczęła się kampania społeczna "Spotkajmy się w bibliotece", której celem jest zwrócenie uwagi na lokalną bibliotekę - miejsce dostępu do wiedzy, informacji i kultury. Kampania realizowa jest w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
9 maja 2009 w Rudzie Śląskiej wystartuje pierwsza w historii miasta żywa Biblioteka. W tym dniu każdy chętny będzie mógł zajrzeć do Biblioteki Miejskiej i wypożyczyć ciekawą osobę na półgodzinną rozmowę.
Sharon Stone postanowiła spróbować sił jako pisarka. Gwiazda przygotowała serię opowiadań, które zamierza wkrótce wydać.
W czwartek, 23 października w Krakowie rozpoczynają się 12 Targi Książki. W tym roku weźmie w nich udział rekordowa liczba 481 wydawców i ok. 300 autorów.
Plebiscyt na najpopularniejszą książkę Polaków rozstrzygnięty. Ogólnopolska akcja prowadzona pod hasłem „Wychowały nas książki” dobiegła końca. Niekwestionowanym zwycięzcą plebiscytu została powieść pt. „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. Na książkę zagłosowało 121 osób z 2400, które brały udział w akcji.
Pomysł utworzenia europejskiej biblioteki cyfrowej stał się realnym celem, który postawił sobie Parlament Europejski. Przyjęte we wrześniu br. sprawozdanie mówi, że udostępnione zostaną za darmo, wszystkim użytkownikom internetu, głównie dzieła sztuki i literatury. Parlament podkreśla, że dostęp do nich będzie możliwy we wszystkich językach europejskich.
Ponad jedna trzecia Polaków znajduje czas, by czytać książki małym dzieciom – wynika z badania przeprowadzonego w sierpniu tego roku przez CBOS. Wyniki zaprezentowane w raporcie dowodzą społecznej przydatności akcji społecznych takich jak program „Cała Polska czyta dzieciom”, zapoczątkowany przez Fundację ABCXXI.
Siedem książek spośród dwudziestu nominowanych tytułów zostało zakwalifikowanych do finału Nagrody Literackiej Nike 2007. Wyboru dokonało dziewięcioosobowe jury pod przewodnictwem prof. Marii Szpakowskiej. Wśród finałowych książek znajdują się trzy powieści, reportaż, dwa zbiory poezji, oraz esej. Nazwisko tegorocznego laureata oraz tytuł zwycięskiej książki poznamy 7 października.
„Wystaw książki, daj poczytać!” - tak będzie brzmiało hasło pilotażowego programu społecznego, w ramach którego mieszkańcy Krakowa będą mogli pozbyć się niepotrzebnych książek nie wyrzucając ich do śmieci. Wystarczy, że w oznaczony dzień wystawią książki przed swoje domy, skąd zabiorą je miejscy pracownicy i – po selekcji – przekażą miejskim i szkolnym bibliotekom.
W całym kraju ruszyła druga edycja akcja "Czytaj oryginały", której celem jest promowanie lektury książek w językach obcych. W ramach akcji co w prasie ogólnopolskiej oraz na specjalnie przygotowanej witrynie kampanii będą prezentowane szczególnie wartościowe i najbardziej aktualne tytuły z różnych obszarów kulturowych. Organizatorem akcji jest m.in. magazyn „Literatura na świecie”.
BookCrossing polega na celowym pozostawieniu książki na tzw. „półkach” lub w przypadkowych miejscach (ławka w parku, tramwaj, pociąg, itd.), aby znalazca mógł ją przeczytać i przekazać dalej. Nazywa się to „uwalnianiem książek”.