Portal Salon Kulturalny zaprezentował listę dwudziestu najlepszych książek z literatury pięknej, a pierwsza trójka to: „Bornholm, Bornholm", „Wycinka" i „Cmentarz w Pradze".
Redakcja The New York Times ogłosiła listę 10 najważniejszych książek wydanych w mijającym roku. Jak zaznaczają redaktorzy słynnego dziennika, wybór nie był arbitralny, ale też nie miał charakteru naukowego, opierano się przede wszystkim na recenzjach publikowanych w gazecie w ciągu dwunastu miesięcy i odbiorze analizowanych pozycji przez środowisko czytelnicze.
Wszystkich kochających książki - z Warszawy i z całej Polski - mogą juz w najbliższą środę wziąć udział w akcji głośnego czytania pod choinką na Placu Zamkowym. Organizatorzy akcji podkreślają, że jest ona nową formułą literackiego flashmobu, pokazującego, że czytać można zawsze i wszędzie.
Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Kryminału to warsztaty literackie, wykłady oraz panele dyskusyjne z udziałem pisarzy - tematem będą także wątki detektywistyczne w polskich powieściach science fiction oraz Gombrowicz jako autor fabuły kryminalnej. Wrocław, 22-27 listopada 2011.
Ludzie starsi wydają się zyskiwać największe korzyści z rosnącej popularności z iPadów. Jak wykazały badania, seniorzy mogą czytać trzy razy szybciej tekst na iPadach niż ten w tradycyjnych książkach.
Za sprawą aplikacji mobilnych dostęp do książek w wersji elektronicznej jest coraz łatwiejszy. Kim są e-czytelnicy, jakie mają zwyczaje i zainteresowania? Na to pytanie odpowiedzi udzieliły badania wśród polskich e-czytelników, prowadzone w ramach platformy Legimi.
Kraków walczy o tytuł Miasta Literatury UNESCO. Ma literackie festiwale, znakomite wydawnictwa, targi książki i Strefy Wolnego Czytania. Teraz czas na Miejsce dla czytelnika w pojazdach komunikacji miejskiej. To niecodzienna akcja zachęcająca mieszkańców Krakowa do promowania czytelnictwa i budowania wizerunku miasta żyjącego literaturą.
Wakacje kojarzą się z odpoczynkiem, relaksem i oryginalnie spędzanym czasem. Ponieważ liczne obowiązki rodzinne i zawodowe wypełniają niemal całe dnie, w ciągu roku wielu ludzi narzeka na brak możliwości rozwoju swojego hobby. Nie inaczej rzecz ma się z czytelnictwem. Czas urlopów zatem wiąże się także z nadrabianiem zaległości w lekturze. Księgarnie, zarówno te standardowe, jak i internetowe, odpowiadają na to zapotrzebowanie oferując nierzadko zniżki na książki z katalogów stworzonych specjalnie na wakacje.
E-reader (e-czytnik, czytnik książek elektronicznych) to stosunkowo nowe urządzenie, które umożliwia posiadanie przy sobie wielotomowych książek i czytanie niemal w każdym miejscu, w jakim się znajdziemy. Na Zachodzie już zyskało ogromną popularność, coraz większym uznaniem cieszy się także w Polsce.
Większość Polaków deklaruje, że lubi czytać książki, jednak w ciągu ostatniego miesiąca wolny czas z lekturą dla przyjemności spędzała jedynie niespełna jedna trzecia - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Nie zmienia się odsetek dorosłych sięgających po książki dla przyjemności, jak i liczba czytanych przez nich książek. W ciągu ostatnich czterech lat niewiele zmieniły się też upodobania czytelnicze Polaków.
Kupujemy coraz więcej literatury i płyt bez wychodzenia z domu - to wniosek z badania rynku przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W latach 2006-2009 wartość zakupów książek przez Internet zwiększyła się z 99 do ponad 225 mln zł, co oznacza wzrost o ponad 127 proc. Sprzedaż muzyki na nośnikach tradycyjnych z 22 do niemal 50 mln zł. W obu przypadkach największy wzrost miał miejsce w 2007 roku.
Od 29 maja do 5 czerwca br. potrwa X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Centralna inauguracja odbędzie się 1 czerwca w Cieszynie i zapoczątkuje zarazem I Międzynarodowy Tydzień Czytania Dzieciom.
Dziś rozpoczyna się druga edycja Warszawskich Targów Książki. Potrwa do niedzieli 15 maja 2011 roku. Targi odbędą się w Pałacu Kultury i Nauki. Na liście wystawców widnieje 569 firm z kraju i zagranicy.
Po raz szestasty port z książkami zaprasza miłośników literatury. Pięć wydarzeń poświęconych twórczości Tadeusza Różewicza, najobszerniejsza jak dotąd w Polsce prezentacja poezji latynoamerykańskiej, pisarze z Wysp Brytyjskich, poetki z Łotwy, Danii, Słowenii, Walii i Islandii, muzycy z Finlandii, Niemiec i Portugalii, blisko 50 krajowych twórców i 40 premierowych wydawnictw - tak w skrócie prezentuje się program 16. edycji festiwalu literackiego Port Wrocław 2011.
Czerwona skrzynka na wiersze i bulaj z książką wartą przeczytania - to najważniejsze elementy Przystanku Literackieg oficjalnie otwartego przy pl. Grunwaldzkim we Wrocławiu.