Sezon wakacyjnych wyjazdów w pełni. Nie od dziś wiadomo, że niezawodnym towarzyszem każdej podróży jest dobra książka, która skutecznie umili nam godziny spędzone w drodze na wakacyjny wypoczynek, nad hotelowym basenem, na plaży i skróci w deszczowe dni. Oto kolejna porcja propozycji na lato 2014.
Co powinno znaleźć się w naszej podręcznej biblioteczce, zabieranej na wakacyjne wyjazdy? Zależy od tego gdzie się wybieramy...
Marcin Wroński zdobył wszystko co możliwe podczas sobotniej Gali przyznania Nagrody Wielkiego Kalibru. "Pogrom w przyszły wtorek" okazał się najlepszą powieścią kryminalną zdaniem zarówno Jury, jak i czytelników.
Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru w składzie: Janina Paradowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula ogłasza nominacje do jedenastej edycji Nagrody Wielkiego Kalibru.
Ponad 60 procent z nas nie czyta żadnych książek - wynika z badań Biblioteki Narodowej. Zledwie sześć i pół godziny tygodniowo — to średni czas, jaki Polak poświęca na czytanie. Dotyczy to wytłacznie książek, ale jakichkolwiek tekstów.
W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich jury konkursowe ogłosiło zwycięzców 7. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy - prestiżowego wyróżnienia przyznawanego przez warszawski samorząd. W kategorii „Warszawski Twórca" medalem i nagrodą pieniężną w wysokości 100 tys. zł uhonorowany został Wiesław Myśliwski.
Dziś przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto, ustanownione w 1995 roku przez UNESCO, ma na celu promocję czytelnictwa ale także uświadamianie ludziom konieczności ochrony własności intelektualnej.
W literaturze starość nie jest tematem tabu. Wręcz odwrotnie, zarówno w antycznych tragediach, jak i współczesnych powieściach roi się od dojrzałych i sędziwych ludzi, którzy stali się wręcz archetypicznymi postaciami.
Zahamowano trwający od 9 lat spadek wypożyczeń, zwiększyła się liczba zarejestrowanych użytkowników bibliotek, a także zakupy książek – takie optymistyczne dane zostały przedstawione w raporcie o stanie bibliotek publicznych w Polsce, przygotowanym przez Bibliotekę Narodową.
Coraz częściej zamiast sięgać po tradycyjne książki, korzystamy z e-booków, dzięki którym wygodnie czytamy zarówno beletrystykę, jak i literaturę akademicką i biznesową. Nowe technologie przyciągają jednak głównie młodych i odstraszają nieco osoby starsze. Firma Virtualo korzystając z Dnia Babci i Dziadka postanowiła propagować e-czytelnictwo wśród seniorów i zachęcić ich do korzystania z wirtualnych książek.
Czytaj książki. Przydaje to nie tylko bezpośrednich korzyści psychologicznych, ale i poprawia efekty rehabilitacji i pomaga przy chorobach przewlekłych.
Tegoroczne, 22. Wrocławskie Targi Dobrych Książek, odbędą się w dniach 5-8 grudnia, w zabytkowych wnętrzach odrestaurowanego budynku Dworca Wrocław Główny. W 2013 roku Wrocławskie Promocje Dobrych Książek zmieniają nazwę na Wrocławskie Targi Dobrych Książek.
Laureatką Nagrody Literackiej Nike '2013 została Joanna Bator, autorka książki „Ciemno, prawie noc".
Mieszkańcy Warszawy widzą przyszłość czytelnictwa w rozwoju e-booków. Czy warszawiacy czytają? CO czytaja i w jaki sposób? Na te pytania odpowiada raport stworzony na podstawie ulicznej sondy.
23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji warto przypomnieć sobie zasady i możliwości użytkowania e-booków zgodnie z obowiązującym prawem.