Jedni potrzebują absolutnej ciszy, by efektywnie pracować, inni odnajdują się w dużym zgiełku. Okazuje się, że to druga strategia prowadzi do wpadania na większą ilość ciekawych pomysłów...
Wystarczy naprawdę niewiele, by szybko i skutecznie osłabić odczuwanie stresu. Parę minut z książką to świetny sposób na to, przekonują uczeni.
Codzienność dostarcza wielu powodów do stresu i niepokoju, a jeśli te stany są przewlekłe prowadzą do poważnych zaburzeń w pracy organizmu, a także kłopotów emocjonalnych. Dlatego tak ważna jest umiejętność relaksowania się. I nie trzeba wydawać dużych sum na odprężające weekendy w spa, można sobie samodzielnie stworzyć warunki do porządnego wypoczynku i to bez żadnego lub nikłym nakładem finansowym.
„Twoja biblioteka jest twoim rajem", napisał Erazm z Rotterdamu , uważając, że dzięki czytaniu ksiażek można najpiękniej kształtować swoje życie. Okazuje się, że się nie mylił przynajmniej co do finansowej satysfakcji z pracy - ci, którzy w młodości chętnie czytają, zarabiają więcej jako dorośli.
„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach", napisał nie bez racji Cyceron. To nie wszystko - okazuje się, że odmładza nie tylko „charakter", ale i ciało. Po prostu pozwala żyć dłużej.
Ludzie, którzy nie zaprzestają nauki po opuszczeniu szkolnych murów, cieszą się lepszym zdrowiem, później doświadczają objawów zaburzeń poznawczych i po prostu łatwiej im się żyje. Nic dziwnego zatem, że idea kształcenia ustawicznego dotarła pod strzechy. Dziś nikogo nie trzeba przekonywać, że warto się uczyć. Zobacz, co o edukacji sądzili słynni ludzie - oto najpopularniejsze cytaty dotyczące kształcenia.
Fundacja Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie zakończyła drugi etap akcji edukacyjno-społecznej „Książki dla Polaków na Wschodzie,” w wyniku której polskie ośrodki na Kresach zostały wyposażone w 5 tys. polskich książek.
Powieści erotyczne oraz kryminały były największymi zeszłorocznymi bestsellerami książkowymi. Wysokie miejsca w oczach czytelników zajęła także literatura faktu, poradniki czy ksiązki dla dzieci. Przedstawiamy podsumowanie roku 2015 w literaturze.
Dziś rano w Szczecinie, po ciężkiej chorobie, zmarła pisarka Monika Szwaja. Miała 66 lat.
Jesień zbliża się wielkimi krokami. Jedni kojarzą ją z nieprzyjemnym chłodem poranków, inni z relaksującymi wieczorami spędzonymi w wygodnym fotelu z książką w ręku. Skłaniając się ku tej drugiej opcji, prezentujemy trzy książki, po które warto sięgnąć w najbliższym czasie.
„Kto czyta książki, żyje podwójnie”. A według ostatnich badań czytelnictwa, w owej podwójnej egzystencji lubuje się 41,7% Polaków. O tych jakże mało optymistycznych statystykach mówiono i pisano wiele – czas na tych, którzy bez częstych porcji literatury żyć nie mogą.
Powieści, książki popularnonaukowe, pozycje dla dzieci oraz dla dorosłych czytelników, książki różnych gatunków, zarówno polskie, jak i zagraniczne znalazły się na liście "100 książek, które trzeba przeczytać" wybranej przez przedstawicieli świata kultury. Swoją listę ułożą też internauci. Projekt ma na celu popularyzację czytelnictwa i zachęcenie do dyskusji na temat wartościowej literatury.
Trzecia Europejska Noc Literatury we Wrocłąwiu to 10 czytań 10 nowości książkowych w 10 miejscach. Czytać będą: Maja Bohosiewicz, Katarzyna Herman, Maja Ostaszewska, Łukasz Garlicki, Wojciech Bonowicz, Jacek Braciak, Mariusz Kiljan, Eryk Lubos, Sławomir Orzechowski, Bartosz Porczyk.
W nocy z 30 na 31 maja 2015 odbędzie się pierwsza w Poslce Noc Bibliotek - wieczorno-nocna impreza promującą czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać. Zapraszają na nią biblioteki publiczne i szkolne w całej Polsce.
Jeszcze w tym roku na zakup książek do bibliotek szkolnych trafią w sumie 24 miliony zł. Rząd przyjął przygotowany w Ministerstwie Edukacji Narodowej program „Książki naszych marzeń” umożliwiający zakup nowości wydawniczych dla bibliotek. Z budżetu państwa trafi na ten cel 20 mln złotych, kolejne 4 mln dołożą samorządy.