Czytanie, pisanie i granie w różne gry w starszym życiu może opóźnić wystąpienie demencji, w tym choroby Alzheimera, nawet o pięć lat.
Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru w składzie: prof. Zbigniew Mikołejko (przewodniczący), Witold Bereś, prof. Anna Gemra, prof. Inga Iwasiów, dr Anna Marchewka, prof. Małgorzata Omilanowska i Grzegorz Sowula ogłasza nominacje do szesnastej edycji Nagrody Wielkiego Kalibru.
Biblioteka Narodowa odniosła się w specjalnym komunikacie do aktu spalenia m.in. książek przy jednej z gdańskich parafii. "Nie można usprawiedliwić złego działania podjętego w dobrej intencji" - czytamy w przesłaniu BN.
W 2018 roku czytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37% respondentów - to podobny wynik jak w ubiegłych latach. Zainteresowanie czytelnictwem w Polsce nadal jest niewielkie.
Czytanie z urządzeń elektronicznych stało się coraz bardziej popularne. Zamiast grubych tomów wystarczy mieć przy sobie jedno mobilne urządzenie, które pomieści kilka ulubionych lektur. W dodatku e-książki są bardziej przystępne cenowo, a lista nowych tytułów zapełnia się coraz szybciej. Niektórzy jednak obawiają się, że czytanie książek w wersji elektronicznej może być niekorzystne dla oczu. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?
Noblowski wykład Boba Dylana został wydany w formie książki. Przemówienie noblisty spisano na 32 stronach, które na amerykański rynek wypuściła firma Simon & Schuster.
W czasach zdominowanych przez nowoczesne technologie często zapominamy o tym, że nie tylko one stanowią dla nas wyzwanie. Dużą uwagę powinniśmy przyłożyć do zagadnienia profilaktyki wzroku przy pracy z urządzeniami elektronicznymi. Jednak, czy na pewno czytając „normalną” książkę mniej obciążymy swój wzrok niż przy kontakcie z e-bookiem? Jak czytać druk, aby nie narażać na uszczerbek naszego wzroku?
Im szybciej dziecko nauczy się czytać, tym szybciej otwierają się przed nim ogromne możliwości rozwojowe. Wie to każdy dorosły i stara się zachęcać maluchy do nauki literek.
Na pierwszym miejscu wśród gatunków literackich, po które najchętniej sięgają kobiety zarówno w przypadku książek drukowanych (56%), jak i ebooków (46%) jest sensacja i kryminał, a nie romanse i literatura erotyczna.
Prawdą jest, że „pieniądze szczęścia nie dają" - za to odpowiada raczej to, w jaki sposób możemy spędzać czas.
Jedni potrzebują absolutnej ciszy, by efektywnie pracować, inni odnajdują się w dużym zgiełku. Okazuje się, że to druga strategia prowadzi do wpadania na większą ilość ciekawych pomysłów...
Wystarczy naprawdę niewiele, by szybko i skutecznie osłabić odczuwanie stresu. Parę minut z książką to świetny sposób na to, przekonują uczeni.
Codzienność dostarcza wielu powodów do stresu i niepokoju, a jeśli te stany są przewlekłe prowadzą do poważnych zaburzeń w pracy organizmu, a także kłopotów emocjonalnych. Dlatego tak ważna jest umiejętność relaksowania się. I nie trzeba wydawać dużych sum na odprężające weekendy w spa, można sobie samodzielnie stworzyć warunki do porządnego wypoczynku i to bez żadnego lub nikłym nakładem finansowym.
„Twoja biblioteka jest twoim rajem", napisał Erazm z Rotterdamu , uważając, że dzięki czytaniu ksiażek można najpiękniej kształtować swoje życie. Okazuje się, że się nie mylił przynajmniej co do finansowej satysfakcji z pracy - ci, którzy w młodości chętnie czytają, zarabiają więcej jako dorośli.
„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach", napisał nie bez racji Cyceron. To nie wszystko - okazuje się, że odmładza nie tylko „charakter", ale i ciało. Po prostu pozwala żyć dłużej.