„Podanie o miłość” Katarzyny Grocholi to zbiór dziesięciu opowiadań zawdzięczający tytuł jednemu z nich. Miłość stanowi dla nowel temat przewodni, nie chodzi tu jednak tylko o uczucie między kobietą i mężczyzną, ale również o więzi łączące rodzinę, przyjaciół i w ogóle o typowo ludzkie potrzeby akceptacji, troski o kogoś, czułości.
Znany z roli Jamesa Bonda aktor Sean Connery pisze książkę, która będzie połączeniem historii Szkocji z autobiograficznymi anegdotami autora. Connery'ego w pisarstwie wspomaga Murray Gregor - pisarz i twórca filmowy.
Książka jest zbiorem krwistych, ironicznych i bezlitosnych felietonów pisanych przez Mistrza w 2005 i 2006 roku do Tygodnika Powszechnego. Lem nie oszczędza w swoich felietonach nikogo: ani polityków, ani mód literackich, ani tak zwanych "opiniotwórczych środowisk".
Szybkość dostępu do informacji, myśli i idei ma w dzisiejszych czasach pierwszorzędne znaczenie. Przemiany kulturowe są coraz szybsze. W zglobalizowanym świecie Polacy nie mogą sobie pozwolić na bierność w poszerzaniu i aktualizowaniu swojej wiedzy. Jeśli mamy konkurować z innymi narodami, musimy mieć natychmiastowy dostęp do najbardziej aktualnych myśli i idei powstających na świecie. Akcja "Czytaj oryginały" ma na celu promowanie wśród Polaków czytelnictwa pozycji napisanych w językach obcych.
W ostatnich dniach czerwca do księgarń trafiła książka pt. "Rasa drapieżców. Teksty ostatnie" - zbiór ostatnich felietonów i artykułów zmarłego przed trzema miesiącami Stanisława Lema.
Prawdziwa historia Alfreda Mehrana, pierwowzoru postaci Viktora Navorskiego z filmu TERMINAL Stevena Spielberga, którą brawurowo zagrał Tom Hanks. Najsłynniejszy bezdomny świata mieszka na paryskim lotnisku de Gaullea od 16 lat.
Przed sądem we włoskim mieście Bergamo toczył proces przeciwko Orianie Fallaci, najsłynniejszej dziennikarce świata. Publicystka oskarżona została o lżenie islamu – włoscy Muzułamnei poczuli się obrażeni ostatnią książką Fallaci „Siła rozumu”, w której udowadnia, że Europa podbijana jest powoli przez Islam.
80 lat kończy dziś Tadeusz Konwicki – wybitny polski pisarz, scenarzysta filmowy i reżyser, autor tak znanych książek jak "Sennik współczesny", "Kronika wypadków miłosnych", "Kompleks polski", "Mała apokalipsa".
Oparta na faktach historia miłości kobiety z Europy i tubylca z Afryki, nawiązująca do filmów "Pożegnanie z Afryką" i "Nigdzie w Afryce". Carol nawet nie przypuszczała, że wycieczka do Kenii wywróci do góry nogami całe jej życie. Bez pamięci zakochuje się tam w masajskim tancerzu, a wkrótce potem decyduje się zerwać ze swoim dotychczasowym życiem i związuje się z czarnoskórym mężczyzną.
Chorujący na stwardnienie zanikowe boczne genialny astrofizyk Stephen Hawking zamierza napisać książkę dla małych dzieci, w której w przystępny sposób wyjaśni teorię Wielkiego Wybuchu. Opowieść będzie napisana w formie bajki – pisze portal Web.de. 63-letniemu uczonemu pomoże córka Lucy Hawking.
Proces przeciwko słynnej włoskiej publicystce Orianie Fallaci o lżenie islamu, który toczy się przed sądem w Bergamo, został przesunięty na koniec czerwca. Sędzia stwierdziła, że sąd potrzebuje więcej czasu, aby dokładnie przestudiować oskarżenie złożone przez stowarzyszenie włoskich Muzułmanów, którym nie spodobała się książka Fallaci „Siła rozumu”.
"Nosem mi już powychodziły te wszystkie młodości i postanowiłam się zestarzeć, Niestety, siła wyższa, czyli tak zwane życie, nie uwzględniło mojej decyzji i uparcie dostarcza mi wrażeń, własciwych dla osoby młodej i pełnej wigoru. Część z tego próbuję wykorzystywać w książkach, ale całości nie daję rady, niechże się zatem ta orgia głupich przypadłości nie zmarnuje i znajdzie miejsce w upiornej autobiografii, która wcale nie spełnia nie spełniła swojego zadania. "
Zbiór esejów poświęconych rozważaniom nad źródłami filozoficznych pytań, ktore ludzkość stawia od stuleci i które budzą ciągle tak samo wiele tajemnic. Szukanie źródeł owych pytań nie oznacza jednak w ujęciu Barbary Skargi wykładu z historii filozofii, a raczej prześledzenie szeregu przyczyn, jakie te pytania prowokowały, i wydarzeń, które modyfikowały udzielane przez kolejnych filozofów odpowiedzi. Książka nominowana do nagrody Nike 2006
W Warszawie ogłoszono listę dwudziestu książek nominowanych do dziesiątej edycji literackiej nagrody Nike. Zwycięzcę poznamy w październiku. Nominacje zaprezentowano podczas 51. Międzynarodowych Targów Książki, które rozpoczęły się w stolicy.
Przy Bibliotece jagiellońskiej w Krakowie rozpoczęła działalność Klinika Papieru – instytucja, której celem jest odkwaszanie bezcennych zbiorów bibliotecznych Jagiellonki. Papier wyprodukowany w ciągu ostatnich 150 lat posiada odczyn kwasowy, co skraca życie książek.