W dniach 30 listopada do 3 grudnia w Warszawie odbywać się będą XV Targi Książki Historycznej. Targom towarzyszyć będą liczne imprezy, spotkania autorskie, promocje książek oraz pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych. Udział w Targach zapowiedziało blisko stu wydawców z całej Polski, którzy łącznie zaprezentują około 1,5 tys. nowości wydawniczych.
Od 26 listopada do 3 grudnia 2006 roku trwać będzie XII Toruński Festiwal Książki. Program wydarzenia obfitować będzie w liczne spotkania z pisarzami, wystawy, konkursy, promocje książek, dzień głośnego czytania oraz inne imprezy towarzyszące temu wydarzeniu.
– Opowiadania teraz układam. Zbiór opowieści z innej parafii – mówi bohater pierwszej z historii zawartych w nowej książce Jerzego Pilcha 'Moje pierwsze samobójstwo', wzięty literat, rocznik pięćdziesiąty trzeci, w rozmowie z Najpiękniejszą Kobietą Świata. W jakim stopniu jest nim sam autor, wie do końca tylko Jerzy Pilch. Lecz nie ma wątpliwości, że nowa proza laureata Nike to zaskakująca kreacja autobiograficzna.
Organizatorzy Warszawskiej Premiery Literackiej ogłosili tradycyjny plebiscyt na Książkę Roku 2005. Miłośnicy literatury oraz specjaliści - bibliotekarze i księgarze wybierają ją spośród dwunastu książek, nagrodzonych przez jury jako najlepsze książki kolejnych miesięcy.
W dniach od 6 do 15 października w pięciu miastach w Polsce (Lublin, Katowice, Kraków, Warszawa, Wrocław)odbędzie się Festiwal Literacki Pora Prozy, kolejna z czterech odsłon całorocznego festiwalu 4 Pory Książki, składającego się z: Pory Poezji (luty), Festiwalu Literatury Popularnej POPLIT (kwiecień), Pory Prozy (październik) oraz Festiwalu Kryminału (listopad).
Tegoroczną laureatką literackiej nagrody Nike została w niedzielę Dorota Masłowska za książkę "Paw królowej".
Niedokończona przez Tolkiena powieść została zredagowana przez syna pisarza tak, aby stanowiła całość. Wydawcy ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii poinformowali, że książka pojawi się w księgarniach na wiosnę.
Dziś nad ranem w klinice we Florencji zmarła włoska dziennikarka i pisarka Oriana Fallaci. Miała 77 lat. Po zamachach z 11 września zasłynęła ostrymi atkami na radykalny islam.
Wrocław, wiosna 1945 roku. Sześćdziesięciodwuletni, zawieszony w obowiązkach oficer Eberhard Mock prowadzi prywatne śledztwo w sprawie zabójstwa pasierbicy znanej antyfaszystki. Doświadczony przez życie bohater przemierza bombardowane miasto, nieustannie narażając się na śmierć. Musi wybierać pomiędzy potrzebą wyjaśnienia sprawy a chęcią zapewnienia bezpieczeństwa żonie, pomiędzy ucieczką z Breslau a pozostaniem w mieście.
Gunter Grass zaprezentował w Berlinie swoją nową, autobiograficzną książkę „Przy obieraniu cebuli” (Beim Hauten der Zwiebel), w której opisuje, w jaki sposób i dlaczego w wieku kilkunastu lat stał się członkiem Waffen SS. Na spotkaniu z czytelnikami pisarz powiedział, że nie zamierza rezygnować z zabierania głosu w dyskusji publicznej z powodu błędu młodości.
W trakcie zakończonych wczoraj w Warszawie 21. Targów Książki Edukacyjnej Edukacja XXI zainaugurowano program społeczny „Dobra Książka na Wschód”, do którego przystąpiło kilka polskich wydawnictw. W trakcie targów przeprowadzono zbiórkę książek wśród wydawców. Organizatorami akcji są Polska Izba Książki i Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie.
Jeśli nie wiesz czego się spodziewać po najnowszej książce Wojciecha Cejrowskiego, zmieszaj "Życie seksualne dzikich", "Sto lat samotności" oraz "Autostopem przez galaktykę" w równych proporcjach. Wyjdzie z tego reportaż magiczny z ogromnym poczuciem humoru. "Gringo nad Rio Anaconda" to kolejna po "Gringo wśród dzikich plemion" książka o podróżach po fascynujących krajach Ameryki Południowej i Środkowej.
W ramach uruchomionej przed wakacjami kampanii Czytaj oryginały rozpoczyna się nowy projekt, do którego zaproszone są biblioteki, a szczególnie biblioteki szkolne.
Już wkrótce odwiedzi Polskę amerykański prozaik John Irving, autor tak znanych powieści jak „Świat według Garpa” czy „Hotel New Hampshire”. 10 i 11 września pisarz spotka się z czytelnikami w jednej z warszawskich księgarni oraz na Politechnice Warszawskiej. Spotkania poprowadzą: Mariusz Czubaj - dziennikarz "Polityki" oraz Marzena Rogalska.
Dla mnie, czytelnika tej książki, syna kresowej wiejskiej nauczycielki i policjanta z miasteczka powiatowego, w którego pobliżu znajdowały się Żyrowice, książka braci Maziejuków "Cmentarz unicki w Terebeli" stanowi powód do wielu wspomnień. Najważniejsze jest to o Madonnie żyrowickiej.