Statystyki są alarmujące: połowa dorosłych Polaków w ogóle nie czyta książek, a co piąty nastolatek jest funkcjonalnym analfabetą. Książki zostały wyparte przez telewizję i komputery – urządzenia wprawdzie przydatne, ale używane w nadmiarze negatywnie wpływające na psychikę i rozwój języka.
W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie rozpoczęły się dziś Targi Książki Edukacyjnej Edukacja XXI - największa w naszym kraju impreza poświęcona książkom edukacyjnym i lekturom. Impreza służy nauczycielom pomocą w wyborze najlepszych podręczników, słowników, encyklopedii, map i atlasów. Targi spełniają również rolę forum dyskusyjnego o podręcznikach szkolnych i pomocach naukowych.
Przedstawiamy Państwu powieść autorki jednego z najlepszych opowiadań ze zbioru Poparzone dzieci Ameryki, który polecała Zadie Smith. W mrocznym świecie pełnym kobiecej magii, zaklęć i wyobraźni zdarza się to, czego nie sposób racjonalnie wyjaśnić. Żyją tu pół–ludzie, pół–zwierzęta, o losie ludzkości decydują trzy stare wiedźmy, a miłość zespala dwoje kochanków w jedno ciało.
Błyskotliwy opis politycznych, obyczajowych i kulturowych przemian świata w epoce globalizacji. Głównym tematem zbioru, składającego się z felietonów i komentarzy publikowanych od 2000 roku, jest regres cywilizacyjny, ogarniający, zdaniem Eco, nie tylko Włochy pod rządami Berlusconiego i populistycznych mediów, lecz całą kulturę Zachodu.
"36 godzin na dobę Poradnik dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera oraz innymi chorobami otępiennymi i zaburzeniami pamięci w późnymokresie życia" to zbiór cennych wiadomości, informacji, praktycznych porad i zaleceń, jak postępować, aby opieka nad chorym była optymalna, a jednocześnie łatwiejsza dla opiekuna. Autorzy mają ambicję, aby pomóc rodzinom chorych w zachowaniu dobrego samopoczucia i satysfakcji w tym trudnym dla rodzin okresie sprawowania opieki nad chorym.
Książka Barbary Bietz, Like a Maccabee (Jak Machabeusze), opowiada o 10-letnim chłopcu kochającym grę w piłkę nożną, jego walce przeciw niesprawiedliwości i złemu traktowaniu oraz relacjach z dziadkiem i o żydowskim święcie Chanuka.
Oparta na faktach powieść Bogusława Wołoszańskiego odkrywa mroczny świat walki wywiadów o hitlerowskie tajemnice ukrywane w podziemiach zamków i betonowych sztolniach. Ci, którzy te tajemnice posiedli, zatarli ślady i zniszczyli dokumenty uznając, że prawda może być zbyt szokująca.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski zadeklarował, że promocja czytelnictwa będzie jednym z najważniejszych celów resortu kultury w nadchodzącym roku. Na ten cel w budżecie ministerstwa na przyszły rok przeznaczono 40 milionów złotych. Pieniądze te zostaną przekazane m.in. na zakup książek dla polskich bibliotek oraz na wsparcie programów promujących modę na czytanie wśród Polaków.
W Warszawie rozpoczynają się dziś 17. Krajowe Targi Książki, największa po Międzynarodowych Targach Książki krajowa impreza handlowa poświęcona książkom i rynkowi wydawniczemu. W programie znajdują się prezentacje oferty wydawniczej, spotkania z pisarzami, panele dyskusyjne o polskich bibliotekach i czytelnictwie w Polsce.
Jest prozaikiem, felietonistą, dramaturgiem. Odnosi sukcesy zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, powieści Jerzego Pilcha przełożono dotychczas na 11 języków. Pisał (i pisze) felietony do najpopularniejszych magazynów, jego oceny dotyczące życia kulturalnego i politycznego są dla wielu ludzi rozstrzygające. Ceni Olgę Tokarczuk, Ludwika Stommę, czuje strach przed kamerami, z uznaniem czyta felietony Jerzego Urbana i lubi mleczną czekoladę. Znany jest z bezkompromisowych, nierzadko wulgarnych wypowiedzi, ciętych uwag i kpiącego stylu. Jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy współczesnych.
W dniach 30 listopada do 3 grudnia w Warszawie odbywać się będą XV Targi Książki Historycznej. Targom towarzyszyć będą liczne imprezy, spotkania autorskie, promocje książek oraz pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych. Udział w Targach zapowiedziało blisko stu wydawców z całej Polski, którzy łącznie zaprezentują około 1,5 tys. nowości wydawniczych.
Od 26 listopada do 3 grudnia 2006 roku trwać będzie XII Toruński Festiwal Książki. Program wydarzenia obfitować będzie w liczne spotkania z pisarzami, wystawy, konkursy, promocje książek, dzień głośnego czytania oraz inne imprezy towarzyszące temu wydarzeniu.
– Opowiadania teraz układam. Zbiór opowieści z innej parafii – mówi bohater pierwszej z historii zawartych w nowej książce Jerzego Pilcha 'Moje pierwsze samobójstwo', wzięty literat, rocznik pięćdziesiąty trzeci, w rozmowie z Najpiękniejszą Kobietą Świata. W jakim stopniu jest nim sam autor, wie do końca tylko Jerzy Pilch. Lecz nie ma wątpliwości, że nowa proza laureata Nike to zaskakująca kreacja autobiograficzna.
Organizatorzy Warszawskiej Premiery Literackiej ogłosili tradycyjny plebiscyt na Książkę Roku 2005. Miłośnicy literatury oraz specjaliści - bibliotekarze i księgarze wybierają ją spośród dwunastu książek, nagrodzonych przez jury jako najlepsze książki kolejnych miesięcy.
W dniach od 6 do 15 października w pięciu miastach w Polsce (Lublin, Katowice, Kraków, Warszawa, Wrocław)odbędzie się Festiwal Literacki Pora Prozy, kolejna z czterech odsłon całorocznego festiwalu 4 Pory Książki, składającego się z: Pory Poezji (luty), Festiwalu Literatury Popularnej POPLIT (kwiecień), Pory Prozy (październik) oraz Festiwalu Kryminału (listopad).