Główna bohaterka mojej powieści jest historykiem sztuki, ma trochę ponad 30 lat i małe dziecko – pracuje na zlecenia, szuka stałej pracy, a w wolnym czasie towarzystwa dotrzymują jej fora internetowe.
Jeszcze przez ponad miesiąc można głosować na Książkę Roku 2008, wybierając spośród pozycji nominowanych w X edycji Śląskiego Wawrzynu Literackiego. Swój głos można oddać do końca lipca.
28 maja w Duszpasterstwie Środowisk Twórczych w Warszawie odbędzie się prezentacja książki: "Było wczoraj - jest jutro. Listy tych, którzy kiedyś byli młodzi, do tych, którzy kiedyś będą starzy'', połączone z otwarciem wystawy Michała Wacha "Starość nie radość?''.
Francuska Narodowa Fundacja Gerontologii od kilku lat zbiera wypowiedzi tych, których głos jest najsłabiej słyszalny w społeczeństwie. Za każdym z przedstawionych tu kilkudziesięciu listów pensjonariuszy domów opieki i domów emeryta kryje się prawdziwy człowiek, z osobną, choć ledwie zaznaczoną, historią życia, uczuciami, charakterem. Kilka stron lub kilka zdań - ta książka ma swój poetycki klimat.
23 kwietnia organizowane jest przez UNESCO doroczne święto – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Powinno to być ważne święto, gdyż ostatni rok pod względem czytelnictwa był najgorszy w Polsce od 1990 roku. Zaledwie 38 procent Polaków miało w ciągu roku kontakt z książką .
Wykład profesora informatyki w Carnegie Mellon University, opisany w książce przez felietonistę Wall Street Journal Jefreya Zaslowa, znalazł się na pierwszym miejscu listy bestsellerów The New York Times (Hardcover Advice).
Tegoroczną laureatką literackiej nagrody Nike została Olga Tokarczuk. Jury nagrodziło pisarkę za wydaną w ubiegłym roku powieść pt. „Bieguni”. Nazwisko laureatki i zwycięski tytuł został ogłoszony podczas uroczystej gali nagrody, która odbyła się dziś wieczorem w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.
Statystyki nie są zadowalające, z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową wynika, że w ubiegłym roku jedynie 50% Polaków przeczytało książkę. Dość liczna jest jednak grupa prawdziwych miłośników literatury, którzy na książki wydają nieraz krocie. Jak pogodzić miłość do literatury z niezbyt zasobnym portfelem?
Kilka dni temu Instytut Książki w Krakowie ogłosił plebiscyt na najpopularniejszą książkę Polaków. Ogólnopolska akcja prowadzona pod hasłem „Wychowały nas książki” jest częścią kampanii społecznej „Tu czytamy”. Wizytówką programu, który potrwa do 29 października, jest czerwony angielski autobus, w którym wszyscy chętni mogą oddać głos na swoją ulubioną książkę.
Babskie gadanie to antologia , jakiej jeszcze nie było. Napisały ją kobiety, które różnią się wiekiem, doświadczeniem życiowym, zawodami i statusem społecznym: to zarówno studentki, jak i wykładowczynie (czy nauczycielki), wnuczki i córki obok matek i babek.
Doris Lessing, 88-letnia brytyjska pisarka, została tegoroczną laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – ogłosił dziś szwedzki Komitet Noblowski. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w grudniu.
Podczas 59. Międzynarodowych Targów Książki, jakie rozpoczynają się dziś we Frankfurcie w Niemczech, 58 polskich wydawców będzie prezentować swoją ofertę. Na stoisku przygotowanym przez Instytut Książki będzie można zobaczyć przekłady książek Ryszarda Kapuścinśkiego, książki nominowane do ważnych polskich nagród literackich, a także nowości wydawnicze, wydane za granicą. Po raz pierwszy zostanie wręczona nagroda dla najlepszej książki o tematyce gospodarczo - ekonomicznej.
15 sierpnia Instytut Pamięci Narodowej zakończył przyjmowanie prac na drugą edycję historycznego konkursu wydawniczego „Prawda i Pamięć”. Ogłoszenie wyników nastąpi 15 września. Zwycięska praca otrzyma dofinansowanie do publikacji z budżetu Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
31 lipca w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie prezes IPN Janusz Kurtyka, prezes TVP Andrzej Urbański oraz prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański podpisali porozumienie ustanawiające Nagrodę dla Książki Historycznej Roku. Nagroda będzie przyznawana co roku w dwóch kategoriach: Najlepsza książka naukowa – monografie, syntezy poświęcone dziejom Polski i Polaków w okresie PRL, oraz najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku.
Powieść „O krok” Henninga Mankella – popularnego szwedzkiego pisarza i wybitnego dziennikarza – to znakomita lektura na wakacje, choć należy podkreślić, że jest to kryminał dla wymagających czytelników. Miłośnicy szybkiej akcji, policjantów ujmujących zbrodniarzy „w trymiga” lub też zabijających ich bez pardonu jednym celnym strzałem z pistoletu niczym Brudny Harry nie znajdą w tej książce nic dla siebie. Mankell bowiem proponuje czytelnikowi coś o wiele więcej niż zwykłą zagadkę morderstwa – wejście w głąb psychiki doświadczonego gliny i psychotycznego umysłu zabójcy.