Stres jest wpisany w nasze życie, ale to nie znaczy się do niego przyzwyczajamy. Najchętniej pozbylibyśmy się jego odczuwania, tak jest nieprzyjemny i osłabiający. Chroniczny stres bywa trudny do zwalczenia i nierzadko potrzeba do tego profesjonalnej pomocy, ale ogarniający nas stres z powodu różnych zdarzeń na co dzień można relatywnie łatwo zmniejszyć.
E-booki podbiły już serca setek tysięcy osób w Polsce i milionów na całym świecie. Ci, którzy mają za sobą pierwsze przygody z e-czytaniem, bez zwahania wymieniają ich zalety: szybkość i łatwość dostępu, tysiące książek na jednym urządzeniu, wygoda czytania niezależnie od miejsca i czasu.
Na początku były fascynacja, oczarowanie, miłość. W różnych konfiguracjach. Czasami nic nie zapowiadało późniejszej tragedii. Z perspektywy czasu, już podczas procesu, te uczucia okazywały się fatalne, obsesyjne, chore, skoro zrodziły myśl o krwawym rewanżu, gwałcie, oszukaniu obiektu adoracji. Wstrząsające historie prosto z sali sądowej – tylko dla osób o mocnych nerwach.
“Opowiedz mi babciu”, “Opowiedz mi dziadku” to czeskie bestsellery wydawnicze, które właśnie trafiają do Polski. Są to wyjątkowe pamiętniki, służące do zapisywania wspomnień babć i dziadków, przekazywania tradycji rodzinnych i łączenia pokoleń.
Co łączy szachy, puszkę sardynek i książki Jane Austen? Wszystkie te rzeczy mobilizują nasze szare komórki do wytężonej pracy. Jesień życia to urlop także dla naszego umysłu, który nastawia się na wolniejsze obroty.
Jesień zbliża się wielkimi krokami. Jedni kojarzą ją z nieprzyjemnym chłodem poranków, inni z relaksującymi wieczorami spędzonymi w wygodnym fotelu z książką w ręku. Skłaniając się ku tej drugiej opcji, prezentujemy trzy książki, po które warto sięgnąć w najbliższym czasie.
Powieści, książki popularnonaukowe, pozycje dla dzieci oraz dla dorosłych czytelników, książki różnych gatunków, zarówno polskie, jak i zagraniczne znalazły się na liście "100 książek, które trzeba przeczytać" wybranej przez przedstawicieli świata kultury. Swoją listę ułożą też internauci. Projekt ma na celu popularyzację czytelnictwa i zachęcenie do dyskusji na temat wartościowej literatury.
Regularne czytanie to jeden ze sposobów na zapobieganie chorobie Alzheimera – wynika z badań amerykańskich naukowców z Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych. O korzyściach płynących z lektury warto przypominać przy każdej okazji i zachęcać do czytania.
22 października odbędzie się premiera książki Eltona Johna "Miłość jest lekarstwem. O życiu, pomaganiu i stracie". - Trudno sobie nawet wyobrazić, jak żałosnym byłem wtedy dupkiem - tak surowo, z perspektywy lat, ocenia samego siebie wokalista.
Jedno z takich haseł towarzyszyło dzieciom, młodzieży i seniorom podczas Korowodu Żywej Książki, projektu propagującego i upowszechniającego czytelnictwo wśród dzieci i dorosłych. Jego finał miał miejsce 17 czerwca, w amfiteatrze Centrum Kultury „Zamek”, w towarzystwie uroczych zakątków Parku Leśnickiego.
Wiem na pewno, że miłość to naprawdę jedyna rzecz do której ludzie tęsknią. Władza, pieniądze, kariera są tylko jej substytutami, zaprzeczają temu podstawowemu pragnieniu. I temu, że tak naprawdę zostaliśmy stworzeni do dobrego życia we dwoje – z Katarzyną Grocholą rozmawiamy o miłości, książkach, zmianach i o tym jak się zostaje pisarką.
Podróżnik, pisarz i korespondent wojenny, jakim był Arkady Fiedler jest postacią w ostatnich latach nieco zapomnianą. Niezależny reżyser filmowy z Poznania, Jerzy Jernas - który zrealizował m.in. film „Bohaterowie z Wapna” czy „KSU – legenda Bieszczad, legenda rocka” postanowił przypomnieć współczesnym Polakom o zasługach Arkadego Fiedlera.
Wraz z rozwojem technologii wydawało się, że papierowe książki odejdą do lamusa, ale na szczęście tak się nie stało. Pojawienie się książek cyfrowych stało się jednak w pewien sposób znakiem czasu - narodziło się bowiem zjawisko elektronicznego czytelnictwa. Fanów e-booków przybywa z każdym rokiem, tak jak książek wydawanych w ten sposób.
25 października 2012 r., tuż przed oficjalnym otwarciem Targów Książki w Krakowie, ogłoszono wyniki konkursu i plebiscytu „Najlepsza książka na jesień”. W wyborze brali udział zarówno czytelnicy jak i jury.
Mimo, że elektroniczne książki to ciągle ciekawostka z dnia na dzień, przybywa ich zwolenników. Popularyzacji e-czytelnictwa sprzyjają coraz niższy koszt elektronicznych wydań tradycyjnych książek, ale także konkurencyjne ceny urządzeń służące do wyświetlania e-książek i e-prasy. Czy opłaca się kupić e-czytnik, skoro „nowoczesną” publikację przeczytamy również na tablecie i telefonie?