W dwusetną rocznicę wydarzeń, opisanych w poemacie Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz", zainaugurowana zostanie ogólnopolska akcja „Narodowe czytanie Pana Tadeusza”. W tym samym momencie w ponad 50 miastach w Polsce rozpocznie się czytanie polskiej epopei narodowej. W Warszawie 8 września 2012 r. o godz. 11.00 w Ogrodzie Saskim akcję zainauguruje prezydent Bronisław Komorowski. Organizatorami akcji są między innymi Kancelaria Prezydenta oraz ministerstwo kultury.
Bookfinder.com, strona, która umożliwia wyszukiwanie książek, opublikowała swój roczny raport. Najczęściej poszukiwaną pozycją była publikacja Madonny i Stevena Meisela pt. „Sex".
Pasażerowie, którzy 8, 9 i 10 sierpnia wyruszą z Warszawy jednym z sześciu ekspresów nie muszą pakować książek do walizki. Dobrą literaturę, m.in. Janusza L. Wiśniewskiego, Wojciecha Kuczoka i Bartłomieja Rychtera znajdą w przedziałach.
„Spóźnieni kochankowie” Williama Whartona to powieść przedstawiająca uczucie, o jakim rzadko przychodzi nam czytać, ukazuje bowiem miłość i erotyzm starszych ludzi. Tym większym wyzwaniem, ze względu właśnie na nietypowość obrazu, jest ukazanie historii kilkudziesięcioletnich kochanków z całym bogactwem ich uczucia, jego wieloaspektowością i niezwykłością.
Everyman, człowiek-każdy to specyficzna konstrukcja bohatera literackiego. Bez twarzy, bez imienia, bez indywidualnych cech osobowości, człowiek taki jest swoistym reprezentantem wszytkich ludzi. Philip Roth w swojej najnowszej książce pt. "Everyman" ukazuje postać, osobę o której wiemy bardzo wiele, ale tak naprawdę nie wiemy nawet jak ma na imię.