1 sierpnia ruszył wspólny program marki ŠKODA - i serwisu czytelniczego Lubimyczytac.pl - największego polskiego serwisu czytelniczego. W ramach projektu internauci będą przez najbliższe pół roku wspólnie wybierać najlepsze książki w sześciu kategoriach tematycznych.
120 lat temu, 12 lipca 1892 w Drohobyczu urodził się Bruno Schulz, prozaik i krytyk literacki, myśliciel i artysta, jeden z najciekawszych pisarzy europejskiego modernizmu i polskich prozaików XX wieku, twórca m.in. "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod klepsydrą".
Ministerstwo KUltury i Dziedzistwa Narodowego przeznaczy 600 tys. zł na wykupienie praw do znaku towarowego Wydawnictwa Ossolineum od Zakładu Narodowego im. Ossolińskich – Wydawnictwo Sp. z o.o.
Czterdzieści dwie książki otrzymały nominacje do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2012.
Dwa miesiące zaciętej rywalizacji. Kilkadziesiąt książek. Kilkanaście wydawnictw. Kilkadziesiąt tysięcy głosów Internautów. Właśnie wybrano tytuły nagrodzone i wyróżnione w konkursie i plebiscycie „Najlepsza książka na wiosnę".
Dziś w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbędzie się Jubileuszowy X Finał Kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Jubileuszowe obchody trwają od czerwca ubiegłego roku.
Liczba książek, które można przeczytać bezpłatnie w internecie, systematycznie rośnie. Największa polska biblioteka internetowa Polona liczy już 40 tys. tytułów i jeszcze w tym roku zyska ulepszone oprogramowanie - zapowiada Biblioteka Narodowa.
Centrum Cyfrowe opublikowało raport: „Obiegi kultury. Społeczna cyrkulacja treści", który wykazał że pobieranie treści kulturowych z Sieci jest jednym z głównych sposobów ich pozyskiwania poza oficjalnymi źródłami.
Internet zazwyczaj postrzegany jest jako jeden z największych wrogów czytania książek. Okazuje się, że media te nie muszą wcale ze sobą rywalizować. Wskazują na to coraz lepsze wyniki sklepów internetowych sprzedających książki elektroniczne.
„Skrwawione ziemie", „Broniewski" i „Sztuka politycznego morderstwa" - to trzy najlepsze książki 2011 roku w kategorii literatura faktu. Subiektywny Ranking Salonu Kulturalnego, podobnie jak w przypadku literatury pięknej, obejmuje dwadzieścia tytułów.
Portal Salon Kulturalny zaprezentował listę dwudziestu najlepszych książek z literatury pięknej, a pierwsza trójka to: „Bornholm, Bornholm", „Wycinka" i „Cmentarz w Pradze".
Redakcja The New York Times ogłosiła listę 10 najważniejszych książek wydanych w mijającym roku. Jak zaznaczają redaktorzy słynnego dziennika, wybór nie był arbitralny, ale też nie miał charakteru naukowego, opierano się przede wszystkim na recenzjach publikowanych w gazecie w ciągu dwunastu miesięcy i odbiorze analizowanych pozycji przez środowisko czytelnicze.
Wszystkich kochających książki - z Warszawy i z całej Polski - mogą juz w najbliższą środę wziąć udział w akcji głośnego czytania pod choinką na Placu Zamkowym. Organizatorzy akcji podkreślają, że jest ona nową formułą literackiego flashmobu, pokazującego, że czytać można zawsze i wszędzie.
Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Kryminału to warsztaty literackie, wykłady oraz panele dyskusyjne z udziałem pisarzy - tematem będą także wątki detektywistyczne w polskich powieściach science fiction oraz Gombrowicz jako autor fabuły kryminalnej. Wrocław, 22-27 listopada 2011.
Ludzie starsi wydają się zyskiwać największe korzyści z rosnącej popularności z iPadów. Jak wykazały badania, seniorzy mogą czytać trzy razy szybciej tekst na iPadach niż ten w tradycyjnych książkach.