Czytaj książki. Przydaje to nie tylko bezpośrednich korzyści psychologicznych, ale i poprawia efekty rehabilitacji i pomaga przy chorobach przewlekłych.
Tegoroczne, 22. Wrocławskie Targi Dobrych Książek, odbędą się w dniach 5-8 grudnia, w zabytkowych wnętrzach odrestaurowanego budynku Dworca Wrocław Główny. W 2013 roku Wrocławskie Promocje Dobrych Książek zmieniają nazwę na Wrocławskie Targi Dobrych Książek.
Laureatką Nagrody Literackiej Nike '2013 została Joanna Bator, autorka książki „Ciemno, prawie noc".
Mieszkańcy Warszawy widzą przyszłość czytelnictwa w rozwoju e-booków. Czy warszawiacy czytają? CO czytaja i w jaki sposób? Na te pytania odpowiada raport stworzony na podstawie ulicznej sondy.
23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji warto przypomnieć sobie zasady i możliwości użytkowania e-booków zgodnie z obowiązującym prawem.
Aż 60 procent Polaków w ciągu roku nie ma kontaktu z żadną książką, a po książki znaczniej chętniej sięgają młodsi niż starsi – wynika z badania przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową we współpracy z TNS Polska. Z wiekiem za to rośnie częstotliwość sięgania po lekturę. Seniorzy o ile już czytają, robią to znacznie częściej niż osoby młodsze.
26 lutego 2013 r. w szesnastu miastach w Polsce odbędzie się akcja społeczna pt. „Czytam w podróży... Herberta", która jest wspólnym projektem Fundacji im. Zbigniewa Herberta oraz Klubu Herbertowskich Szkół. Partnerami akcji są Biblioteka Narodowa oraz Instytut Adama Mickiewicza. W projekt zaangażowało się ponad 400 wolontariuszy.
Rewolucja cyfrowa, z którą mamy do czynienia we współczesnym świecie, dotyczyła z początku muzyki, filmów oraz fotografii. Jednakże spopularyzowanie zapisu książki w formacie cyfrowym wydawało się być tylko kwestią czasu. Obecnie e-book coraz częściej zaczyna stanowić alternatywę dla tradycyjnej książki.
Ciekawe i często już niedostępne na rynku książki, wydane przed laty w papierowej formie, zostaną wznowione na e-bookach. Umożliwi to kampania społeczna „Białe kruki na e-booki”.
Senat jednogłośnie ogłosił listopad 2012 r. Miesiącem Brunona Schulza. „Senat RP postanawia uczcić tego polskiego pisarza i artystę, którego dzieła uznawane są przez międzynarodową krytykę i czytelników za jedno z najoryginalniejszych zjawisk literatury światowej XX wieku” – czytamy w uchwale.
1 sierpnia ruszył wspólny program marki ŠKODA - i serwisu czytelniczego Lubimyczytac.pl - największego polskiego serwisu czytelniczego. W ramach projektu internauci będą przez najbliższe pół roku wspólnie wybierać najlepsze książki w sześciu kategoriach tematycznych.
120 lat temu, 12 lipca 1892 w Drohobyczu urodził się Bruno Schulz, prozaik i krytyk literacki, myśliciel i artysta, jeden z najciekawszych pisarzy europejskiego modernizmu i polskich prozaików XX wieku, twórca m.in. "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod klepsydrą".
Ministerstwo KUltury i Dziedzistwa Narodowego przeznaczy 600 tys. zł na wykupienie praw do znaku towarowego Wydawnictwa Ossolineum od Zakładu Narodowego im. Ossolińskich – Wydawnictwo Sp. z o.o.
Czterdzieści dwie książki otrzymały nominacje do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2012.
Dwa miesiące zaciętej rywalizacji. Kilkadziesiąt książek. Kilkanaście wydawnictw. Kilkadziesiąt tysięcy głosów Internautów. Właśnie wybrano tytuły nagrodzone i wyróżnione w konkursie i plebiscycie „Najlepsza książka na wiosnę".