„Kto czyta książki, żyje podwójnie”. A według ostatnich badań czytelnictwa, w owej podwójnej egzystencji lubuje się 41,7% Polaków. O tych jakże mało optymistycznych statystykach mówiono i pisano wiele – czas na tych, którzy bez częstych porcji literatury żyć nie mogą.
Powieści, książki popularnonaukowe, pozycje dla dzieci oraz dla dorosłych czytelników, książki różnych gatunków, zarówno polskie, jak i zagraniczne znalazły się na liście "100 książek, które trzeba przeczytać" wybranej przez przedstawicieli świata kultury. Swoją listę ułożą też internauci. Projekt ma na celu popularyzację czytelnictwa i zachęcenie do dyskusji na temat wartościowej literatury.
Trzecia Europejska Noc Literatury we Wrocłąwiu to 10 czytań 10 nowości książkowych w 10 miejscach. Czytać będą: Maja Bohosiewicz, Katarzyna Herman, Maja Ostaszewska, Łukasz Garlicki, Wojciech Bonowicz, Jacek Braciak, Mariusz Kiljan, Eryk Lubos, Sławomir Orzechowski, Bartosz Porczyk.
W nocy z 30 na 31 maja 2015 odbędzie się pierwsza w Poslce Noc Bibliotek - wieczorno-nocna impreza promującą czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać. Zapraszają na nią biblioteki publiczne i szkolne w całej Polsce.
Jeszcze w tym roku na zakup książek do bibliotek szkolnych trafią w sumie 24 miliony zł. Rząd przyjął przygotowany w Ministerstwie Edukacji Narodowej program „Książki naszych marzeń” umożliwiający zakup nowości wydawniczych dla bibliotek. Z budżetu państwa trafi na ten cel 20 mln złotych, kolejne 4 mln dołożą samorządy.
8 maja przypada ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, rozpoczynający Tydzień Bibliotek. Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek brzmi: „Wybieram bibliotekę".
Rozmowa z pisarką Izabelą Pietrzyk - o samotnych ryczących czterdziestkach, życzliwej choć odmiennej Rosji, życiowym optymizmie i szampańskim nastroju.
Zmarła Colleen McCullough, australijska pisarka, autorka słynnej powieści „Ptaki ciernistych krzewów". Miała 77 lat.
W dniach 19-23 marca na Salon du livre de Paris, najstarszym i największym wydarzeniu ekspozycyjnym świata frankofońskiego, miasta Kraków i Wrocław, wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Książki, zaprezentują swoją literacką i kulturalną tożsamość, jako honorowi goście festiwalu.
Ebooki zyskały wielu zwolenników - urządzenia, z których się je czyta, są lekkie i pojemne. Na czytniki można ściągnąć liczne, nawet wielotomowe książki, dlatego stają się coraz powszechniejsze. Okazuje się, jednak, że pewne czytniki nie stanowią najlepszej „książki do poduszki". Mogą zakłócać sen.
Sezon wakacyjnych wyjazdów w pełni. Nie od dziś wiadomo, że niezawodnym towarzyszem każdej podróży jest dobra książka, która skutecznie umili nam godziny spędzone w drodze na wakacyjny wypoczynek, nad hotelowym basenem, na plaży i skróci w deszczowe dni. Oto kolejna porcja propozycji na lato 2014.
Co powinno znaleźć się w naszej podręcznej biblioteczce, zabieranej na wakacyjne wyjazdy? Zależy od tego gdzie się wybieramy...
Marcin Wroński zdobył wszystko co możliwe podczas sobotniej Gali przyznania Nagrody Wielkiego Kalibru. "Pogrom w przyszły wtorek" okazał się najlepszą powieścią kryminalną zdaniem zarówno Jury, jak i czytelników.
Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru w składzie: Janina Paradowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula ogłasza nominacje do jedenastej edycji Nagrody Wielkiego Kalibru.
Ponad 60 procent z nas nie czyta żadnych książek - wynika z badań Biblioteki Narodowej. Zledwie sześć i pół godziny tygodniowo — to średni czas, jaki Polak poświęca na czytanie. Dotyczy to wytłacznie książek, ale jakichkolwiek tekstów.