Po śmierci Ryszarda Kapuścińskiego 23 stycznia na rynku księgarskim ukazały się dwie książki o mistrzu reportażu - „Kapuściński: Nie ogarniam świata” Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki oraz „Podróże z Ryszardem Kapuścińskim. Opowieści 13 tłumaczy”. Druga z książek miała być prezentem niespodzianką Wydawnictwa Znak na 75. urodziny pisarza. - „Nie zdążyliśmy mu jej pokazać” - pisze wydawca na swoich stronach internetowych.
5 grudnia w sali Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się uroczyste otwarcie Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego. Program spotkania obejmuje m.in. multimedialną prezentację książnicy oraz koncert Orkiestry kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej im. R. Bukowskiego pod dyrekcją Artura Wróbla. Oficjalnego otwarcia Biblioteki Cyfrowej dokona rektor prof. Leszek Pacholski.
Według ostatniego badania zrealizowanego przez instytut Ipsos, 41 proc. Polaków nie przeczytało żadnej książki w ciągu ostatniego półrocza. Częściej czytają książki kobiety, osoby z wyższym wykształceniem, ludzie młodzi i te osoby, którym w dzieciństwie czytali na głos ich rodzice. O kampanii Cała Polska czyta dzieciom słyszało 85 proc. Polaków.
Ministerstwo Kultury rozpoczęło rejestrację księgozbiorów polskich przechowywanych poza granicami kraju. Prace nad tym przedsięwzięciem prowadzone są W Departamencie do Spraw Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą MkiDN. Jak podaje rzecznik resortu celem spisu „jest zgromadzenie informacji o istniejących obecnie kolekcjach polonijnych dla przechowania wiedzy i pamięci o nich”.
W Warszawie powstanie biblioteka Jana Nowaka-Jeziorańskiego – książnica zostanie usytuowana w kamienicy, w której mieszkał słynny Kurier z Warszawy. Przed domem stanie nieduży pomnik Jeziorańskiego – pisze „Gazeta Wyborcza”. Całość inwestycji sfinansuje warszawski magistrat.
Wakacje to idealny moment na nadrobienie zaległości w lekturze. Wybór "co czytać" jednak jest bardzo trudny - rocznie ukazuje się ogromna liczba książek na bardzo zróżnicowanym poziomie. Tymczasem w Polsce informacje o nagrodach literackich pojawiają się, głównie przy okazji wprowadzenia do sprzedaży polskiego tłumaczenia nagrodzonego tytułu. Aby ułatwić pasjonatom wybór literatury najwyższej klasy EMPiK proponuje pozycje najbardziej wartościowe - książki, nagrodzone w różnych krajach.
Dziś obchodzony jest Dzień Kierbedziów - Święto Bibliotek i Bibliotekarzy, którego nazwa upamiętnia Eugenię Kierbedziową, fundatorkę biblioteki miejskiej mieszczącej się przy ul. Koszykowej w Warszawie. Książnica ta będzie wkrótce obchodzić stulecie istnienia.
Przy Bibliotece jagiellońskiej w Krakowie rozpoczęła działalność Klinika Papieru – instytucja, której celem jest odkwaszanie bezcennych zbiorów bibliotecznych Jagiellonki. Papier wyprodukowany w ciągu ostatnich 150 lat posiada odczyn kwasowy, co skraca życie książek.
W czwartek na wniosek Wydziału Filologiczno-Historycznego Senat Uniwersytetu Gdańskiego jednogłośnie nadał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego Tadeuszowi Różewiczowi. Poetę wyróżniono "za to, że w swej poezji, dramacie i prozie najtrudniejsze pytania stawia wnikliwie i prosto, prowadzi dialog z tradycją i stale wyraża to, co paląco aktualne".
Z najnowszych badań przeprowadzonych przez pracowników strony internetowej „Lulu”, która pozwala autorom na publikację i sprzedaż książek, wynika, że 50 lat to najlepszy wiek na opublikowanie książki, mającej szansę stać się bestsellerem. W badaniach wykorzystano średnią wieku autorów, których książki pojawiły się na liście najlepiej sprzedających się pozycji wg „New York Times” przez ostatnie pół wieku.
Celem Klubów Czytelniczych jest ponowne odkrycie świata książek oraz umożliwienie osobom piszącym pamiętniki i dzienniki wymianę doświadczeń oraz poszerzenie wiedzy przez wzajemną dyskusję. Będzie to biblioterapia, przyjemnie spędzony czas wśród ludzi o podobnych zainteresowaniach. Planowane są też wspólne spotkania dorosłych i dzieci przy czytaniu książek.