Doris Lessing, 88-letnia brytyjska pisarka, została tegoroczną laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – ogłosił dziś szwedzki Komitet Noblowski. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w grudniu.
Podczas 59. Międzynarodowych Targów Książki, jakie rozpoczynają się dziś we Frankfurcie w Niemczech, 58 polskich wydawców będzie prezentować swoją ofertę. Na stoisku przygotowanym przez Instytut Książki będzie można zobaczyć przekłady książek Ryszarda Kapuścinśkiego, książki nominowane do ważnych polskich nagród literackich, a także nowości wydawnicze, wydane za granicą. Po raz pierwszy zostanie wręczona nagroda dla najlepszej książki o tematyce gospodarczo - ekonomicznej.
15 sierpnia Instytut Pamięci Narodowej zakończył przyjmowanie prac na drugą edycję historycznego konkursu wydawniczego „Prawda i Pamięć”. Ogłoszenie wyników nastąpi 15 września. Zwycięska praca otrzyma dofinansowanie do publikacji z budżetu Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
31 lipca w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie prezes IPN Janusz Kurtyka, prezes TVP Andrzej Urbański oraz prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański podpisali porozumienie ustanawiające Nagrodę dla Książki Historycznej Roku. Nagroda będzie przyznawana co roku w dwóch kategoriach: Najlepsza książka naukowa – monografie, syntezy poświęcone dziejom Polski i Polaków w okresie PRL, oraz najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku.
Powieść „O krok” Henninga Mankella – popularnego szwedzkiego pisarza i wybitnego dziennikarza – to znakomita lektura na wakacje, choć należy podkreślić, że jest to kryminał dla wymagających czytelników. Miłośnicy szybkiej akcji, policjantów ujmujących zbrodniarzy „w trymiga” lub też zabijających ich bez pardonu jednym celnym strzałem z pistoletu niczym Brudny Harry nie znajdą w tej książce nic dla siebie. Mankell bowiem proponuje czytelnikowi coś o wiele więcej niż zwykłą zagadkę morderstwa – wejście w głąb psychiki doświadczonego gliny i psychotycznego umysłu zabójcy.
"Lux perpetua" godnie wieńczy dzieło mistrza. Jest napisana z rozmachem, z niezwykłą dbałością o historyczny szczegół, z charakterystycznym dla Sapkowskiego humorem i wyczuciem językowym. Wojenne okrucieństwo kontrastuje ze wzruszającymi scenami miłosnymi, losy bohatera splecione z wątkiem wielkiej polityki zmierzają do nieuchronnego, a jednak zaskakującego finału.
Prof. Ludwik Stomma, w oparciu o współczesną wiedzę medyczną, stara się wyjaśnić na co chorowali i umierali wielcy tego świata. Pomaga mu konsylium złożone ze współczesnych lekarzy (psychiatra, neurolog, internista i specjalista chorób zakaźnych), którzy stawiają diagnozy w oparciu o znane informacje i przekazy historyczne.
Ogłoszono listę dwudziestu książek nominowanych do Nagrody NIKE 2007, oto ona:
Od 17 do 20 maja w Warszawie odbywać się będą 52. Międzynarodowe Targi Książki – największa w naszym kraju impreza promocyjno-handlowa poświęcona książce i rynkowi wydawniczemu. Honorowym Gościem Targów będzie Ukraina. Delegacja z tego kraju liczyć będzie aż sto osób, wśród których znajdą się m.in. Wydawcy, pisarze, dziennikarze. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich nazywany potocznie Międzynarodowym Dniem Książki obchodzonej jest w Polsce od jedenastu lat. To, iż święto czytelnictwa przypada na 23 kwietnia nie jest przypadkiem, tego dnia obchodzimy rocznicę śmierci trzech wybitnych pisarzy Miguela de Cervantes, Williama Shakespearea i Inca Garcilaso de la Vega, 23 kwietnia to również rocznica urodzin Vladimira Nabokova oraz laureata literackiej Nagrody Nobla Halldóra Laxnessa.
Statystyki są alarmujące: połowa dorosłych Polaków w ogóle nie czyta książek, a co piąty nastolatek jest funkcjonalnym analfabetą. Książki zostały wyparte przez telewizję i komputery – urządzenia wprawdzie przydatne, ale używane w nadmiarze negatywnie wpływające na psychikę i rozwój języka.
W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie rozpoczęły się dziś Targi Książki Edukacyjnej Edukacja XXI - największa w naszym kraju impreza poświęcona książkom edukacyjnym i lekturom. Impreza służy nauczycielom pomocą w wyborze najlepszych podręczników, słowników, encyklopedii, map i atlasów. Targi spełniają również rolę forum dyskusyjnego o podręcznikach szkolnych i pomocach naukowych.
Przedstawiamy Państwu powieść autorki jednego z najlepszych opowiadań ze zbioru Poparzone dzieci Ameryki, który polecała Zadie Smith. W mrocznym świecie pełnym kobiecej magii, zaklęć i wyobraźni zdarza się to, czego nie sposób racjonalnie wyjaśnić. Żyją tu pół–ludzie, pół–zwierzęta, o losie ludzkości decydują trzy stare wiedźmy, a miłość zespala dwoje kochanków w jedno ciało.
Błyskotliwy opis politycznych, obyczajowych i kulturowych przemian świata w epoce globalizacji. Głównym tematem zbioru, składającego się z felietonów i komentarzy publikowanych od 2000 roku, jest regres cywilizacyjny, ogarniający, zdaniem Eco, nie tylko Włochy pod rządami Berlusconiego i populistycznych mediów, lecz całą kulturę Zachodu.
"36 godzin na dobę Poradnik dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera oraz innymi chorobami otępiennymi i zaburzeniami pamięci w późnymokresie życia" to zbiór cennych wiadomości, informacji, praktycznych porad i zaleceń, jak postępować, aby opieka nad chorym była optymalna, a jednocześnie łatwiejsza dla opiekuna. Autorzy mają ambicję, aby pomóc rodzinom chorych w zachowaniu dobrego samopoczucia i satysfakcji w tym trudnym dla rodzin okresie sprawowania opieki nad chorym.