Węgierski pisarz György Spiró laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus za 2009 rok
W dniach 25-28 listopada w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie odbędą się Targi Książki Historycznej. Wydarzeniu towarzyszą liczne imprezy, spotkania autorskie, promocje książek oraz pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych.
Dzisiaj w Krakowie rozpoczęły się 14. Targi Książki, największa – obok targów warszawskich – tego typu impreza w Polsce. Dla czytelników właściwe targi zaczną się jednak w piątek, 5 listopada. Zaplanowano dziesiątki spotkań z pisarzami, konkursy i oczywiście prezentacje nowości wydawniczych. Tegoroczne motto targów to cytat z Williama Whartona: "Godzina czytania jest godziną skradzioną z raju"
W Krakowie, w wieku 90 lat zmarł po długiej i ciężkiej chorobie Ludwik Jerzy Kern - pisarz, poeta, autor literatury dla dzieci i młodzieży, publicysta, uwielbiany przez czytelników wielu pokoleń.
Mary Gooch ma czterdzieści trzy lata, męża, niezbyt ciekawą pracę. A przede wszystkim - ma ciało. Bardzo dużo ciała. Tak dużo, że całe jej życie kręci się wokół niego. I nie jest ważne to, że mąż kocha ją taką, jaka jest. A raczej - taką, jaka była, zanim zaczęła się od niego oddalać, pogrążając się w bezsilnej kontemplacji „tłustego potwora", jak zwykła siebie nazywać.
Już w październiku rusza w Krakowie, pierwszy z czterech, cykl spotkań trzech pokoleń. Na tych spotkaniach, przeznaczonych dla pasjonatów książki, dzieci (7-12 lat) zostaną wprowadzone w świat dawnej, współczesnej i przyszłej książki.
Laureatem Kościelskich 2010 został Marcin Kurek, autor poematu "Oleander" wydanego w serii poetyckiej Zeszytów Literackich. Wręczenie nagrody odbędzie się 9 października w Warszawie.
W dniach 13-16 maja, w Pałacu Kultury i Nauki odbędą się Warszawskie Targi Książki - wspólna inicjatywa środowiska wydawców i spółki targowej Murator EXPO. Udział w WTK zgłosiło ponad 300 wystawców z kraju i zagranicy.
Wokół każdego z nas nie brakuje wyjątkowych kobiet, które dzięki wrodzonemu optymizmowi potrafią iść przez życie budując wokół siebie szczęście i sukces.
Stephen King postanowił napisać ciąg dalszy jednego ze swych największych dzieł, "Lśnienia". Literacki sequel powstaje pod roboczym tytułem "Doctor Sleep".
Główna bohaterka mojej powieści jest historykiem sztuki, ma trochę ponad 30 lat i małe dziecko – pracuje na zlecenia, szuka stałej pracy, a w wolnym czasie towarzystwa dotrzymują jej fora internetowe.
Jeszcze przez ponad miesiąc można głosować na Książkę Roku 2008, wybierając spośród pozycji nominowanych w X edycji Śląskiego Wawrzynu Literackiego. Swój głos można oddać do końca lipca.
28 maja w Duszpasterstwie Środowisk Twórczych w Warszawie odbędzie się prezentacja książki: "Było wczoraj - jest jutro. Listy tych, którzy kiedyś byli młodzi, do tych, którzy kiedyś będą starzy'', połączone z otwarciem wystawy Michała Wacha "Starość nie radość?''.
Francuska Narodowa Fundacja Gerontologii od kilku lat zbiera wypowiedzi tych, których głos jest najsłabiej słyszalny w społeczeństwie. Za każdym z przedstawionych tu kilkudziesięciu listów pensjonariuszy domów opieki i domów emeryta kryje się prawdziwy człowiek, z osobną, choć ledwie zaznaczoną, historią życia, uczuciami, charakterem. Kilka stron lub kilka zdań - ta książka ma swój poetycki klimat.
23 kwietnia organizowane jest przez UNESCO doroczne święto – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Powinno to być ważne święto, gdyż ostatni rok pod względem czytelnictwa był najgorszy w Polsce od 1990 roku. Zaledwie 38 procent Polaków miało w ciągu roku kontakt z książką .