Proces przeciwko słynnej włoskiej publicystce Orianie Fallaci o lżenie islamu, który toczy się przed sądem w Bergamo, został przesunięty na koniec czerwca. Sędzia stwierdziła, że sąd potrzebuje więcej czasu, aby dokładnie przestudiować oskarżenie złożone przez stowarzyszenie włoskich Muzułmanów, którym nie spodobała się książka Fallaci „Siła rozumu”.
"Nosem mi już powychodziły te wszystkie młodości i postanowiłam się zestarzeć, Niestety, siła wyższa, czyli tak zwane życie, nie uwzględniło mojej decyzji i uparcie dostarcza mi wrażeń, własciwych dla osoby młodej i pełnej wigoru. Część z tego próbuję wykorzystywać w książkach, ale całości nie daję rady, niechże się zatem ta orgia głupich przypadłości nie zmarnuje i znajdzie miejsce w upiornej autobiografii, która wcale nie spełnia nie spełniła swojego zadania. "
Zbiór esejów poświęconych rozważaniom nad źródłami filozoficznych pytań, ktore ludzkość stawia od stuleci i które budzą ciągle tak samo wiele tajemnic. Szukanie źródeł owych pytań nie oznacza jednak w ujęciu Barbary Skargi wykładu z historii filozofii, a raczej prześledzenie szeregu przyczyn, jakie te pytania prowokowały, i wydarzeń, które modyfikowały udzielane przez kolejnych filozofów odpowiedzi. Książka nominowana do nagrody Nike 2006
W Warszawie ogłoszono listę dwudziestu książek nominowanych do dziesiątej edycji literackiej nagrody Nike. Zwycięzcę poznamy w październiku. Nominacje zaprezentowano podczas 51. Międzynarodowych Targów Książki, które rozpoczęły się w stolicy.
Przy Bibliotece jagiellońskiej w Krakowie rozpoczęła działalność Klinika Papieru – instytucja, której celem jest odkwaszanie bezcennych zbiorów bibliotecznych Jagiellonki. Papier wyprodukowany w ciągu ostatnich 150 lat posiada odczyn kwasowy, co skraca życie książek.
Wieczory autorskie, dyskusje, warsztaty, instalacje artystyczne i koncerty wypełnią program III Krakowskich Dni Literatury, które odbędą się w dniach od 11 do 14 maja. Gośćmi tegorocznej imprezy będą m.in. Karl Dedecius, Esther Kinsky, Zehra Cirak, Krzysztof Varga, Kinga Dunin, Natalka Śniadanko, Dorota Masłowska.
Saint-Exupery zawsze czuł się związany z domem rodzinnym, z siostrami a zwłaszcza z matką, którą darzył głębokim szacunkiem i miłością. W listach do niej odnajdujemy niewyczerpane pokłady czułości, wdzięczności za szczęśliwe dzieciństwo i duchowe oparcie, jakim pozostała dla syna, gdy borykał się z dorosłym życiem.
W tym roku po raz trzeci, z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, obchodzony jest w całym kraju w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek pod hasłem Nie wiesz? - zapytaj w bibliotece.
Jest ich niewielu, a z każdym rokiem będzie ich coraz mniej – chodzi o starsze osoby, które są kopalnią wiedzy o przeszłości. Podobno to co nie zapisane, to zapomniane. Amerykanie wzięli sobie te słowa do serca i zorganizowali spotkania starszych osób ze studentami i licealistami, które mają zaowocować różnorodnymi publikacjami - zarówno książkami historycznymi jak i powieściami.
Kathy Golski jest australijską malarką i pisarką. Książka-dziennik "Pod opieką przodków" jest owocem jej dwuletniego pobytu wraz z mężem i czwórką dzieci w górzystym regionie Papui Nowej Gwinei. Książka odniosła ogromny sukces w Australii, a zaufanie czytelników bierze się nie tylko z osobistego doświadczenia Autorki, ale i ze stylu pisarstwa, jakim posłużyła się, by opisać swoje bogate wrażenia.
Smithson Ide jest czterdziestotrzyletnim kawalerem. Mieszka z rodzicami, ma marną pracę w fabryce zabawek, ignoruje zasady zdrowego trybu życia. Każdego wieczoru wraca sam do domu na spotkanie z puszką piwa i paczką papierosów. Kiedy rodzice giną w wypadku samochodowym, Smithy porządkuje pozostałe po nich rzeczy, wśród których znajduje wiadomość o niedawnej śmierci zaginionej wiele lat temu, chorej psychicznie siostry.
Krytykowana przez jednych, wzbudzająca zachwyty u innych powieść "Kod Leonarda da Vinci" okupuje najwyższe miejsca list bestselerów w wielu krajach. Dyskusje toczące się wokół tej książki robią z niej coś więcej niż to czym jest w rzeczywistości. A jest sprawnie napisaną, trzymającą w napięciu powieścią sensacyjną. Tylko i aż.
Bajka dla dorosłych napisana przez znanego aktora komediowego. Mirabelle, tytułowa "ekspedientka", ma 28 lat, dyplom wydziału sztuk pięknych kalifornijskiego college'u, pracę i... jest samotna. Pewnego dnia w jej życiu pojawia się bogaty, niemal dwukrotnie od niej starszy biznesmen, Ray...
Od pierwszego wydania słynnej książki Antoine’a de Saint-Exupéry "Mały Książę" minęło 60 lat. Książka w wersji oryginalnej ukazała się po raz pierwszy w kwietniu 1946 roku we Francji, dwa lata po śmierci jej autora.
Z najnowszych badań przeprowadzonych przez pracowników strony internetowej „Lulu”, która pozwala autorom na publikację i sprzedaż książek, wynika, że 50 lat to najlepszy wiek na opublikowanie książki, mającej szansę stać się bestsellerem. W badaniach wykorzystano średnią wieku autorów, których książki pojawiły się na liście najlepiej sprzedających się pozycji wg „New York Times” przez ostatnie pół wieku.