Wiem na pewno, że miłość to naprawdę jedyna rzecz do której ludzie tęsknią. Władza, pieniądze, kariera są tylko jej substytutami, zaprzeczają temu podstawowemu pragnieniu. I temu, że tak naprawdę zostaliśmy stworzeni do dobrego życia we dwoje – z Katarzyną Grocholą rozmawiamy o miłości, książkach, zmianach i o tym jak się zostaje pisarką.
Podróżnik, pisarz i korespondent wojenny, jakim był Arkady Fiedler jest postacią w ostatnich latach nieco zapomnianą. Niezależny reżyser filmowy z Poznania, Jerzy Jernas - który zrealizował m.in. film „Bohaterowie z Wapna” czy „KSU – legenda Bieszczad, legenda rocka” postanowił przypomnieć współczesnym Polakom o zasługach Arkadego Fiedlera.
Wraz z rozwojem technologii wydawało się, że papierowe książki odejdą do lamusa, ale na szczęście tak się nie stało. Pojawienie się książek cyfrowych stało się jednak w pewien sposób znakiem czasu - narodziło się bowiem zjawisko elektronicznego czytelnictwa. Fanów e-booków przybywa z każdym rokiem, tak jak książek wydawanych w ten sposób.
25 października 2012 r., tuż przed oficjalnym otwarciem Targów Książki w Krakowie, ogłoszono wyniki konkursu i plebiscytu „Najlepsza książka na jesień”. W wyborze brali udział zarówno czytelnicy jak i jury.
Mimo, że elektroniczne książki to ciągle ciekawostka z dnia na dzień, przybywa ich zwolenników. Popularyzacji e-czytelnictwa sprzyjają coraz niższy koszt elektronicznych wydań tradycyjnych książek, ale także konkurencyjne ceny urządzeń służące do wyświetlania e-książek i e-prasy. Czy opłaca się kupić e-czytnik, skoro „nowoczesną” publikację przeczytamy również na tablecie i telefonie?
22 kwietnia o godzinie 17:00 miłośnicy książki spotkają się już po raz drugi w ramach edycji akcji „5 minut dla książki", organizowanej pod hasłem „Czytamy pod chmurką". W centralnych punktach przynajmniej 24 miast i miejscowości odbędzie się wspólne czytanie fragmentu książki Marii Pruszkowskiej „Przyślę Panu list i klucz". Uczestnicy będą także zachęcać przechodniów do sięgania po dobrą lekturę.
23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki. Z tej okazji miłośnicy literatury po raz kolejny zbiorą w wielu miastach Polski, by przez 5 minut głośno czytać fragmenty książki. Aktualnie zbierane są propozycje Internautów dotyczące tytułu, który posłuży czytającym. Akcja ma za zadanie promocję czytelnictwa .
Najnowsza powieść Stephena Kinga - „Dallas '63" (tytuł oryginalny „11/22/63") - jest najlepiej sprzedającą się książką tego autora od wydanego w 1998 roku „Worka kości".
Znamy już laureatów konkursu na Najlepszą Książkę Roku 2011 „Pióro Fredry". Ogłoszenie wyników oraz wręczenie statuetek otworzyło dwudziestą edycję Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.
28 listopada br. w Brukseli odbyła się uroczystość wręczenia Europejskiej Nagrody Literackiej - wyróżnienia dla najlepszych debiutujących lub początkujących autorów w UE. Jej organizatorami są: Komisja Europejska, Europejska Federacja Księgarzy, Rada Pisarzy Europejskich oraz Federacja Wydawców Europejskich.
Ponad 800 stron przeczytanych w kilka dni - to nie tyle osiągniecie czytelnicze, co świadectwo arcymistrzowskiego warsztatu twórcy, znak charakterystyczny króla literackich bestsellerów. Król jest oczywiście tylko jeden. To Stephen King - najbardziej poczytny pisarz na świecie. Jego najnowsza książka „Dallas ‘63" ukazała się na początku listopada. I zapewne podobnie jak ponad 50 poprzednich stanie się sprzedażowym hitem.
3 listopada w trakcie krakowskich Targów Książki poznaliśmy listę tegorocznych laureatów konkursu Książka Audio Roku. Spośród prawie 60 nominowanych tytułów jury wybrało najlepsze książki do słuchania wydane w 2010 roku. Jak podkreślił Janusz Kukuła, wybitny reżyser Teatru Polskiego Radia i jednocześnie członek jury konkursu, obserwujemy coraz wyższy poziom nagrań.
„Dallas ‘63" odwołuje się do klasycznego motywu literatury fantastycznej, czyli podróży w czasie. Korzystając z tajemniczego portalu, główny bohater opowieści cofa się do 1958 roku i podejmuje próbę powstrzymania zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Ten prosty pomysł w rękach Kinga staje się pretekstem do odmalowania na blisko 900 stronach klimatu Stanów Zjednoczonych lat 60., reinterpretacji mitu o śmierci amerykańskiego prezydenta oraz stworzenia alternatywnej wersji historii.
Pod hasłem "W poszukiwaniu utraconych światów" odbywa się 3. Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada- Conrad Festival 2011. Impreza potrwa od 2 do 6 listopada br. w Krakowie.
Do 31 października czytelnicy mogą głosować na „Książkę Historyczną Roku". Głosowanie internetowe jest związane z trwającym konkursem „Książka Historyczna Roku", ogłoszonym już po raz czwarty przez Telewizję Polską, Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej.1