Proces starzenia może prowadzić do osłabienia funkcji poznawczych u osób starszych. Ponadto około 10 procent osób, u których wcześniej zdiagnozowano łagodne zaburzenie funkcji poznawczych, co roku zapada na chorobę Alzheimera lub inne formy demencji.
Chociaż dystans społeczny ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania rozprzestrzeniania się COVID-19, izolacja i towarzysząca jej samotność mogą być bardzo szkodliwe dla osób starszych. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Bar-Ilan i Uniwersytetu w Hajfie powiązało samotność towarzyszącą kwarantannie wywoływanej COVID-19 z silniejszymi objawami lęku, depresji i traumy u osób starszych.
Klasyczne gry, czyli tzw. planszówki czy karty, pomagają zachować odpowiedni poziom zdolności poznawczych, mimo starszego wieku.
Od czasu do czasu każdy z nas o czymś zapomina, a u niektórych zapominalstwo jest wręcz nagminne. Co więcej, upływ lat nie pomaga zachować pełnych możliwości pamięci. Badania pokazują jednak, że dieta i inne elementy stylu życia pomagają poprawić pamięć w dojrzałym i starszym wieku - oto kilka wskazówek, jak bez sztucznych wspomagaczy wzamcniać pamięć.
Wielu ludzi obawia się starzenia kojarząc z nim problemy z pamięcią, niezdolność do klarownego myślenia, kłopoty z obiektywną oceną rzeczywistości. Umysł na starość „płata różne figle". Okazuje się jednak, że dzieki określonemu stylowi życia można znacznie „odmłodzić głowę", trzeba odpowiednio ćwiczyć, tj. rozwiązywać krzyżówki i rebusy.
Jeśli chcesz uniknąć demencji, nie pozwól swojemu umysłowi „osiąść na laurach", musisz go angażować w różne przedsięwzięcia i robić to regularnie.
Badacze z Uniwersytetu Teksasu w Dallas postanowili sprawdzić, jakie działania mają silny wpływ na możliwości poznawcze. Określone aktywności bowiem pozwlają liczyć na ostrość umysłu także w starszym wieku.
Jeśli masz jakieś noworoczne postanowienia, warto, by jednym z nich była poprawa samopoczucia. Wprowadź w życie osiem prostych wskazówek, a takie postanowienie z dużym prawdopodobieństwem zostanie zrealizowane.
Aktywność fizyczna już dawno została proklamowana jako niezbędny składnik zdrowego starzenia się. Pomaga spalić nadmiar kalorii i pozwala organizmowi lepiej walczyć z oznakami upływu czasu. Jedna z tych funckji może być jednak uzyskana także w inny sposób - bez wstawania z fotela.
Regularne czytanie to jeden ze sposobów na zapobieganie chorobie Alzheimera – wynika z badań amerykańskich naukowców z Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych. O korzyściach płynących z lektury warto przypominać przy każdej okazji i zachęcać do czytania.
Ćwiczenie umysłu pomaga zapobiegać spadkowi zdolności poznawczych.
Wielu ludzi obawia się, że wraz z wiekiem doświadczy zaburzeń poznawczych. Świadomość siebie i własnego sposobu postrzegania rzeczywistości to rzeczy niezbywalne dla satysfakcjonującego funkcjonowania. Stąd rosnąca popularność wszelkich porad anti-aging, nie tylko tych dotyczących zachowania młodego wyglądu, ale przede wszystkim tych wspomagających pozostanie w doskonałej formie mentalnej w starszym wieku.
Wszyscy chcemy żyć długo i pozostać całkowicie sprawnymi nawet w sędziwym wieku, dotyczy to zarówno zdrowia fizycznego, jak i umysłowego. Zdrowie fizyczne utrzymujemy ćwicząc na siłowni, biegając, stosując odpowiednie diety. A jak sprawić, by nasz umysł dobrze prosperował? Istnieje kilka prostych technik wspomagających utrzymywanie umysłu w dobrej kondycji, niektóre gry i łamigłówki świetnie się do tego nadają.