Budownictwo to jedna z kluczowych gałęzi polskiej gospodarki. Środki unijne oraz przygotowania do Euro 2012 wywołały tłusty okres dla tej branży, ale nadchodzą chudsze lata. Zapowiadane spowolnienie gospodarcze oraz fakt niemal pełnego wykorzystania środków unijnych przysługujących Polsce z obecnego budżetu unijnego na pewno tej branży nie pomogą.
W ciągu minionych trzech miesięcy przeterminowane płatności Polaków wzrosły, osiągając na koniec czerwca poziom 36,08 miliarda złotych. Szybko wzrasta liczba niesolidnych dłużników – wynika z 20. edycji raportu InfoDług przygotowywanego przez BIG InfoMonitor. Niemal 2,2 miliona Polaków ma problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań.
Na zlecenie brytyjskiej organizacji charytatywnej WRVS European Social Survey przeprowadziło ankietę na temat Starzenia się w Europie (Ageing Across Europe) sprawdzając m. in. średnią ilość lat życia w zdrowiu na emeryturze. Polacy wypadli znacznie poniżej przeciętnej krajów OECD.
W przeddzień Narodowego Dnia Życia rozpoczęła się kampania „Rodzina receptą na kryzys". Mająca na celu ekonomiczną edukację rodzin.24 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Życia. W tym roku tematem przewodnim dnia jest pomoc rodzinom w skuteczniejszym zarządzaniu dobrami materialnymi a także wskazanie, że silna rodzina stanowi rozwiązanie licznych problemów, z którymi mierzymy się jako społeczeństwo.
Pesymistyczne doniesienia dotyczące kryzysu zakłóciły spokój Polaków, od października 2011 roku niemal podwoiła się grupa ankietowanych przekonanych, że w perspektywie roku kondycja polskiej gospodarki ulegnie pogorszeniu - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Coraz większy sceptycyzm gości też w prognozach dotyczących jakości życia rodzin – w analogicznym okresie odsetek osób spodziewających się zmian na gorsze wzrósł z 16% do 31%. Obawy te nie przystają do bieżącej sytuacji kraju – przede wszystkim do poziomu twardych wskaźników makroekonomicznych, ale także do wciąż niezłych ocen respondentów – dają raczej wyraz stale nakręcanej spirali strachu.
Czy da się opowiedzieć historię myśli ekonomicznej poprzez książkę, która przebija sprzedażą Kod da Vinci i Harry’ego Pottera, a później zrobić z tego sztukę teatralną? Tomáš Sedláček udowadnia, że tak.
Rozstrzygnęto plebiscyt na słowo roku 2011 zorganizowany przez Instytut Języka Polskiego UW został rozstrzygnięty. "Wygrało" słowo "prezydencja", drugie miejsce zajął "kryzys", a trzecie ex aequo "katastrofa" i "krzyż".
Języki obce są postrzegane jako jeden z głównych sposobów na utrzymanie lub znalezienie satysfakcjonującej pracy. W warunkach spowolnienia gospodarczego nauka języków obcych wcale nie jest poświęcana w imię oszczędności, ponieważ wiele osób uważa, że znajomość języków obcych pomaga w radzeniu sobie z kryzysem - wynika z badania przeprowadzonego przez szkołę języków obcych EnglishForYou.pl.
Ponad 2 miliony Polaków nie radziło sobie z terminowym regulowaniem zobowiązań na koniec 2011 roku. Dynamika przyrostu liczby klientów podwyższonego ryzyka nieznacznie wyhamowuje. Łączna kwota zaległych płatności wyniosła 35,48 miliarda złotych. W ciągu minionego roku wzrosła o ponad 10 miliardów złotych, tempo wzrostu tej kwoty jest podobne jak rok wcześniej. Mimo zawirowań na międzynarodowych rynkach finansowych, Polacy w 2011 roku dobrze radzili sobie ze spłatą kredytów hipotecznych - wynika z rocznego raportu InfoDług za rok 2011, przygotowanego przez BIG InfoMonitor S.A.
Wzrost bezrobocia, niepewność na rynkach i zagrożenie bankructwem kilku europejskich krajów, to negatywne skutki kryzysu, który nieoczekiwanie może przełożyć się na poprawę sytuacji polskiego turysty. Nie dość, że spadają ceny zorganizowanych wycieczek i biletów lotniczych, to jeszcze stanieją różne atrakcje turystyczne oferowane przez miejscowych. Wyjazd do Grecji czy Włoch kosztuje nawet 20 proc. mniej - wynika z analizy Tripsta.pl.
W okresie od lipca do września obniżyła się zarówno liczba, jak i wartość nowo udzielonych kredytów hipotecznych. Utrzymania takiej tendencji można spodziewać się również w nadchodzącym 2012 roku. Mniejsza liczba oraz wartość udzielonych kredytów w minionym kwartale niewątpliwie jest rezultatem międzynarodowych zawirowań gospodarczych.
Rząd przyjął projekt budżetu na 2012 r. Projekt budżetu przewiduje, że w przyszłym roku deficyt nie przekroczy 35 mld zł, a wzrost gospodarczy wyniesie 2,5 proc. PKB. Deficyt sektora finansów publicznych wyniesie poniżej 3 proc.
Wydatki na leczenie stają się coraz większym obciążeniem dla gospodarstw domowych. Wynika to z rosnących kosztów opieki zdrowotnej oraz niepewnego stanu gospodarki. Konsumenci ograniczają inne wydatki by finansować leczenie, a także żądają przepisywania im tańszych lekarstw - to główne wnioski płynące z dorocznego badania klientów sektora opieki zdrowotnej przeprowadzonego po raz czwarty przez firmę doradczą Deloitte.
Przeciętne wynagrodzenie w listopadzie to dokładnie 3403,92 zł - zaledwie 2,3 proc. więcej, niż rok temu. Po uwzględnieniu inflacji stać nas na coraz mniej.
Sytuacja finansowa studia MGM okazała się wręcz dramatyczna. Tym samym pod znakiem zapytania stanęła realizacja "Hobbita" Guillermo del Toro czy kolejnej części przygód Jamesa Bonda z Danielem Craigiem w roli głównej.