Co roku Instytut Badań ds. Świadczeń Pracowniczych (Employee Benefit Research Institute EBRI) przeprowadza badania dotyczące planów emerytalnych Amerykanów. Odsetek tych, którzy są przekonani, że odłożyli dostateczną ilość pieniędzy i mogą pobierać świadczenie, wyniósł zaledwie 13 procent w 2009 roku, jest najniższy od czasów, kiedy Instytut rozpoczął ankietowanie, czyli od 1993 roku.
Niemieccy emeryci, którzy stracili pieniądze w wyniku transakcji na amerykańskim rynku nieruchomości, porwali i torturowali swojego doradcę inwestycyjnego. Unieruchomili finansistę przywiązując go do mebli, przypalali papierosami, bili i głodzili.
O kryzysie mówi już każdy, ogarnął już prawie cały świat. Aby przetrwać ten trudny okres, trzeba znaleźć na niego sposób...
Jedną z przyczyn niezgody w małżeństwach są kłopoty finansowe. Paradoksalnie jednak - jak informują brytyjscy prawnicy - w czasie kryzysu pary rzadziej decydują się na rozwód. Rozstanie bywa kosztowne, a poza tym, prowadzenie jednego gospodarstwa jest tańsze niż życie w pojedynkę.
Kryzys sprawia, że coraz więcej osób składa wnioski o przyznanie renty, ci zaś, którzy pobierają świadczenie okresowe, ubiegają się o renty stałe. Obecnie otrzymanie tego świadczenia na stałe stanowi jednak rzadkość, bowiem nowelizacja przepisów z 2005 roku wprowadza generalną zasadę, że niezdolność do pracy ustala się na okres do pięciu lat.
Portal HolidayCheck postanowił zapytać swoich użytkowników o ich urlopowe plany. Na czterech platformach - polskiej, francuskiej, włoskiej i hiszpańskiej zadano pytanie: czy kryzys finansowy zmieni Twoje plany na wczasy 2009?
Niedawno pisaliśmy o tym, że bułgarscy dziadkowie dostają od państwa pensję za opiekę nad własnymi wnukami. Polskie władze także rozpatrują możliwość podobnych rozwiązań wobec kryzysu finansowego zniechęcającego młodych ludzi do posiadania dzieci i innych czynników powstrzymujących wzrost dzietności w naszym kraju.
Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw wobec Psychiatrii „Odnaleźć siebie” przestrzegają przed zbyt emocjonalnym zaangażowaniem w inwestycje finansowe. Stres wywołany obecna sytuacją na rynku finansowym, w szczególny sposób dotyka osoby inwestujące wszystkie swoje oszczędności.
Ekonomiści uważają, że w 2009 roku może stracić pacę nawet 40 tysięcy osób po pięćdziesiątym roku życia, które nie osiągnęły jeszcze tzw. wieku ochronnego (zostało im więcej niż cztery lata do emerytury).
Edelman opublikował wyniki badań goodpurpose™. Drugie ogólnoświatowe badanie postaw konsumentów wykonane przez instytut Strategy One, potwierdziło przywiązanie konsumentów do marek i firm, które realizują działania prospołeczne. 42% badanych uznało, że przy wyborze produktów tej samej jakości i w jednakowej cenie, społeczne zaangażowanie jest istotniejsze niż design, innowacja czy lojalność wobec marki.
Z raportu „Wizerunek produktów inwestycyjnych” przygotowanego przez On Board PR na podstawie badań PBS DGA wynika, że większość Polaków (62%) w ogóle nie korzysta z produktów finansowych związanych z gromadzeniem i pomnażaniem pieniędzy, takich jak lokaty bankowe czy inwestycje giełdowe. Jednocześnie tylko 16% ankietowanych uważa, że banki i instytucje prowadząc akcje promocyjne rzetelnie informują o realnych warunkach swojej oferty.