Nowy kryminał Marka Krajewskiego „Liczby Charona" to już trzecia książka, po „Głowie Minotaura" i „Eryniach", w której pojawia się komisarz Edward Popielski. I zapewne nie ostatnia.
Nakładem W.A.B. ukazał się kryminał „Morderstwo w Alei Róż". Jego autor - profesor Tadeusz Cegielski - to Wielki Mistrz Honorowy Wielkiej Loży Narodowej Polski i Wielki Namiestnik Wielkiego Komandora Rady Najwyższej Polski 33. stopnia Rytu Szkockiego Dawnego i Uznanego. Innymi słowy - najprawdziwszy mason, debiutujący jako autor powieści kryminalnej. Zero masońskich tajemnic, za to 100 procent rasowego, świetnie napisanego kryminału.
Kryminał, który jest głosem w obronie zwierząt i ekologii - oto zaskakująca, nowa książka Olgi Tokarczuk. A tytuł opublikowanej przez Wydawnictwo Literackie powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych" zaczerpnięty został z poezji angielskiego poety przeklętego, malarza i mistyka Williama Blake'a (1757-1827).
Najnowsza książka Ryszarda Ćwirleja „Ręczna robota" to rasowy kryminał osadzony w realiach schyłkowego PRL. Blisko 400 stron doskonałej zabawy - nie tylko dla miłośników filmów Barei i fanów komiksów z kapitanem Żbikiem.
Tegoroczny Festiwal Kryminału odbędzie się w dniach 19 - 22 listopada. Fani tego gatunku spotkają się na imprezach zorganizowanych w 12 polskich miastach: Bielsku-Białej, Bochni, Chrzanowie, Gdańsku, Kędzierzynie-Koźlu, Krakowie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Racibórzu, Rzeszowie i Toruniu.
Powieść „O krok” Henninga Mankella – popularnego szwedzkiego pisarza i wybitnego dziennikarza – to znakomita lektura na wakacje, choć należy podkreślić, że jest to kryminał dla wymagających czytelników. Miłośnicy szybkiej akcji, policjantów ujmujących zbrodniarzy „w trymiga” lub też zabijających ich bez pardonu jednym celnym strzałem z pistoletu niczym Brudny Harry nie znajdą w tej książce nic dla siebie. Mankell bowiem proponuje czytelnikowi coś o wiele więcej niż zwykłą zagadkę morderstwa – wejście w głąb psychiki doświadczonego gliny i psychotycznego umysłu zabójcy.