„Droga bez powrotu” zaczyna się tak: Smród kurzych gówien był tak intensywny, że czuć go było nawet w zamkniętym samochodzie. I to z odległości stu metrów.” Ale nie jest to powieść o ciężkiej doli hodowcy drobiu.
W wieku 81 lat zmarła dzisiaj Joanna Chmielewska. Informację o śmierci pisarki podała Telewizja Polska.
Devin Jones, student college’u, zatrudnia się na okres wakacji w lunaparku, by zapomnieć o dziewczynie, która złamała mu serce. Tam jednak zmuszony jest zmierzyć się z czymś dużo straszniejszym: brutalnym morderstwem sprzed lat, losem umierającego dziecka i mrocznymi prawdami o życiu – i tym, co po nim następuje. Wszystko to sprawi, że jego świat już nigdy nie będzie taki sam...
Kryminał, którego akcja rozgrywa się podczas powstania warszawskiego? Niemożliwe? A jednak. Taką właśnie książkę napisał Bartłomiej Rychter. Jego „Ostatni dzień lipca” to rzecz bardzo udana.
1 sierpnia ruszył wspólny program marki ŠKODA - i serwisu czytelniczego Lubimyczytac.pl - największego polskiego serwisu czytelniczego. W ramach projektu internauci będą przez najbliższe pół roku wspólnie wybierać najlepsze książki w sześciu kategoriach tematycznych.
„Mam chusteczkę haftowaną, wszystkie cztery rogi, kogo kocham, kogo lubię rzucę mu pod nogi. Tej nie kocham, tej nie lubię, tej nie pocałuję, a chusteczkę haftowaną tobie podaruję" - tak brzmi tekst niewinnej dziecięcej wyliczanki z której pochodzi tytuł książki.
Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Kryminału to warsztaty literackie, wykłady oraz panele dyskusyjne z udziałem pisarzy - tematem będą także wątki detektywistyczne w polskich powieściach science fiction oraz Gombrowicz jako autor fabuły kryminalnej. Wrocław, 22-27 listopada 2011.
Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru w składzie: Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Janina Paradowska, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula ogłosiło nominacje do ósmej edycji Nagrody Wielkiego Kalibru.
Znacie takie kryminały, że choć jest godzina pierwsza w nocy, a rano trzeba wstać, to nie możecie się od nich oderwać, bo zostało sto stron do końca, a Wy - kosztem snu - chcecie się dowiedzieć, kto zabił? Raz na jakiś czas trafiają się takie książki. Należy do nich nowa powieść Zygmunta Miłoszewskiego „Ziarno prawdy".
Ewa Ostrowska to autorka wielu pięknych książek dla dzieci i młodzieży, która jednak po raz kolejny pokazała swoją skłonność do mocniejszej i mroczniejszej literatury. Całe szczęście, bo jej najnowszy thriller psychologiczny „Kamuflaż" to znakomita powieść, od której trudno się oderwać.
Nowy kryminał Marka Krajewskiego „Liczby Charona" to już trzecia książka, po „Głowie Minotaura" i „Eryniach", w której pojawia się komisarz Edward Popielski. I zapewne nie ostatnia.
Nakładem W.A.B. ukazał się kryminał „Morderstwo w Alei Róż". Jego autor - profesor Tadeusz Cegielski - to Wielki Mistrz Honorowy Wielkiej Loży Narodowej Polski i Wielki Namiestnik Wielkiego Komandora Rady Najwyższej Polski 33. stopnia Rytu Szkockiego Dawnego i Uznanego. Innymi słowy - najprawdziwszy mason, debiutujący jako autor powieści kryminalnej. Zero masońskich tajemnic, za to 100 procent rasowego, świetnie napisanego kryminału.
Kryminał, który jest głosem w obronie zwierząt i ekologii - oto zaskakująca, nowa książka Olgi Tokarczuk. A tytuł opublikowanej przez Wydawnictwo Literackie powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych" zaczerpnięty został z poezji angielskiego poety przeklętego, malarza i mistyka Williama Blake'a (1757-1827).
Najnowsza książka Ryszarda Ćwirleja „Ręczna robota" to rasowy kryminał osadzony w realiach schyłkowego PRL. Blisko 400 stron doskonałej zabawy - nie tylko dla miłośników filmów Barei i fanów komiksów z kapitanem Żbikiem.
Tegoroczny Festiwal Kryminału odbędzie się w dniach 19 - 22 listopada. Fani tego gatunku spotkają się na imprezach zorganizowanych w 12 polskich miastach: Bielsku-Białej, Bochni, Chrzanowie, Gdańsku, Kędzierzynie-Koźlu, Krakowie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Racibórzu, Rzeszowie i Toruniu.