Urządzenie HemoSep, które uzyskało już pozwolenia na sprzedaż w Europie i Kanadzie, ma szansę zrewolucjonizować opiekę zdrowotną. HemoSep to nowatorska technologia odzyskiwania krwi utraconej podczas zabiegu operacyjnego, opracowana na Uniwersytecie Strathclyde w Glasgow. Twórcy technologii są przekonani, że ma ona potencjał, by radykalnie zmienić sposób prowadzenia poważnych operacji chirurgicznych dzięki ograniczeniu utraty krwi pacjentów.
Naukowcy z Finlandii i USA rzucili światło na mechanizmy funkcjonujące w pewnych niszczycielskich chorobach hematologicznych i otwierają w ten sposób drogę do rozwoju nowych terapii dostosowanych do konkretnej choroby.
Badanie krwi dostarcza wielu ważnych danych o ogólnym stanie zdrowia. Podstawowym badaniem jest morfologia, szczególnie ważna w przypadku kobiet, które co miesiąc podczas menstruacji tracą krew, czasem nawet w bardzo dużych ilościach. Aby jednak analiza krwi dała pełny wgląd na stan zdrowia, powinna być wzbogacona o wyznaczenie poziomu cukru oraz cholesterolu.
W ramach obchodów 60-lecia Krakowskiego Ośrodka Hematologicznego, w dniu 22 maja (sobota) 2010 r. od godz. 10.00 do 16.00 na Małym Rynku w Krakowie, zorganizowany zostanie „Dzień Krwi”, podczas którego mieszkańcy Krakowa będą mieli okazję dowiedzieć się o roli krwi w organizmie człowieka, wskazaniach do leczenia preparatami krwiopochodnymi oraz znaczeniu transplantacji szpiku w leczeniu chorób nowotworowych krwi.
W województwie mazowieckim brakuje krwi. Zarówno lekarze, jak i pacjenci apelują do wszystkich ludzi, którzy mogą zostać dawcami, aby zgłaszali się do stacji krwiodawstwa. Sytuacja jest tak dramatyczna, że koniecznym okazało się przełożenie niektórych zabiegów - informuje Życie Warszawy.
17 kwietnia jest obchodzony Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Z tej okazji z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię zostanie otwarta wystawa zdjęć Krzysztofa Millera, przedstawiająca codzienne życie pacjentów i ich zmagania z chorobą. Wydarzenie poprzedzi konferencja prasowa poświęcona problemowi leczenia hemofilii w Polsce.
Obecnie podstawowym badaniem pozwalającym na skontrolowanie stanu zdrowia jest badanie krwi, możliwe, że w przyszłości zastąpi je analiza śliny.
Dong Quai to aromatyczne chińskie lekarstwo sporządzane z korzeni rośliny o nazwie Angelica sinensis. Od tysięcy lat używane jest w Japonii, Korei, Chinach jako medykament na kobiece dolegliwości. Zawiera żelazo, witaminy A, B12, kwas foliowy, E, jest źródłem fitohormonów.
Wielu ludzi w średnim i starszym wieku może mieć w czasie Świąt Bożego Narodzenia kłopoty ze zdrowiem, obfite posiłki nierzadko nadmiernie obciążają nasz organizm. Koreańscy naukowcy opracowali z Instytutu Bionauki i Biotechnologii (Institute of Bioscience and Biotechnology) opracowali specjalną wtyczkę do telefonu, która w nieskomplikowany sposób umożliwi sprawdzenie stanu wątroby.
Utrata wody jest naturalnym procesem, który zachodzi w naszym organizmie. Kiedy czujemy pragnienie sięgamy po różnego rodzaju napoje i nie przypuszczamy nawet, że ich nadmierne spożywanie może być przyczyną jeszcze szybszego tracenia wody.
Białaczkę kojarzy się zazwyczaj ze złośliwymi nowotworami, nie jest to jednak jedna, ale wiele chorób ,im wcześniej zaś wykryje się takowe schorzenie, tym większe są szanse na jej wyleczenie.
Zbyt wysokie ciśnienie krwi może mieć związek ze zdolnością starszych osób do poruszania się – wynika z przeprowadzonych w USA badań.
Japońscy naukowcy badają krew menstruacyjną, która może ona być pomocna przy produkcji komórek macierzystych. Te z kolei można byłoby wykorzystać do produkcji różnych tkanek.