Polacy mają coraz większe trudności z odkładaniem z pensji – wynika z ankiety ING. W porównaniu z kwietniem br. zmniejszyła się liczba oszczędzających, wzrósł natomiast odsetek osób zaspokajających bieżące potrzeby z pożyczek lub kredytów. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być nie tylko wzrost cen, ale także niechęć do zaciskanie pasa.
We wtorek, 10 lutego we wrocławskim MulitCentrum rozpocznie się cykl bezpłatnych warsztatów z edukacji bankowej przeznaczonych dla seniorów.
Z najnowszego z raportu InfoDług przygotowanego przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A., wynika, że łączna kwota zaległych płatności klientów w Polsce wynosiła w listopadzie 8,12 miliarda złotych. Liczna naszych długów stale rośnie, a w ostatnim kwartale wzrosła dwukrotnie szybciej niż średnio w poprzednich pięciu kwartałach. Ponad 1,2 miliona osób zalega z płatnościami powyżej 60 dni.
Z raportu „Wizerunek produktów inwestycyjnych” przygotowanego przez On Board PR na podstawie badań PBS DGA wynika, że większość Polaków (62%) w ogóle nie korzysta z produktów finansowych związanych z gromadzeniem i pomnażaniem pieniędzy, takich jak lokaty bankowe czy inwestycje giełdowe. Jednocześnie tylko 16% ankietowanych uważa, że banki i instytucje prowadząc akcje promocyjne rzetelnie informują o realnych warunkach swojej oferty.
Zdaniem Credit House Polska - Doradcy Kredytowi transformacja ustrojowa w roku 1989 najbardziej dotknęła ludzi startujących w dorosłe życie, układających sobie przyszłość. Nagle musieli zderzyć się z szalejącą inflacją i gospodarką rynkową. Kto mógł i potrafił brał się za jakiś biznes i dorabiał się pierwszych pieniędzy. Nie wszyscy jednak zostali Niemczyckimi czy Gudzowatymi. Ówcześni dwudziesto-, trzydziestolatkowie mają dziś po 40, 50 lat i wciąż są "na dorobku" - czy stać ich na kredyt hipoteczny i marzenia o własnym domu?
Aspiracje finansowe Polaków znacznie odbiegają od faktycznie uzyskiwanych przez nich dochodów. Odsetek gospodarstw domowych spłacających różnego rodzaju kredyty i pożyczki jest niemal dwukrotnie wyższy niż tych, które posiadają jakiekolwiek oszczędności, podaje CBOS.
Spłatą kredytów, które 82- letnia kobieta zaciągnęła w co najmniej dwóch bankach może zostać obciążona rodzina.
Najwyższą dopuszczalną wysokość odsetek od udzielanych kredytów konsumenckich oraz maksymalną sumę kwoty wszystkich opłat i prowizji związanych z zawarciem umowy kredytowej wprowadziły od 20 lutego 2006 roku znowelizowane przepisy kodeksu cywilnego i ustawy o kredycie konsumenckim.
"Gazeta Wyborcza” sprawdziła możliwości, jakie banki oferują osobom starszym w przypadku chęci wzięcia kredytu. Okazało się, że... nie oferują żadnych. Emeryci nie mogą w wielu placówkach skorzystać z kredytu z powodu przekroczenia 65 roku życia, a to jest właśnie granica wieku, do której kredyt może być spłacany. „Gazeta” sprawdziła banki pod kątem życzliwości w udzielaniu kredytów i okazało się, że przyjaznych jest tylko kilka: Getin Bank, GE Money Bank, mBank, MultiBank, Fortis Bank Polska.