Coraz bardziej jesteśmy świadomi potrzeby posiadania zabezpieczenia naszych zobowiązań finansowych, zwłaszcza tych, które mamy na dłuższy czas. Co trzeci Polak gromadzi oszczędności na fundusz awaryjny czy nieprzewidziane potrzeby – podaje NBP. Taka „poduszka finansowa” pozwoli przetrwać trudne sytuacje osobom posiadającym kredyt hipoteczny. Warto też pomyśleć o ubezpieczeniu od utraty pracy – podpowiada Expander.
Trafić do Krajowego Rejestru Długów wcale nie jest trudno. Wystarczy mieć zadłużenie w wysokości 200 złotych. Niestety znacznie trudniej pozbyć się takich negatywnych informacji. W prasie i sieci często pojawiają się ogłoszenia od osób, które oferują wyczyszczenie naszej historii w Biurze Informacji Gospodarczej. To jednak droga donikąd – nie ma żadnych sztuczek, które pozwolą nam zniknąć z czarnej listy dłużników.
Około 1100 złotych wyda polska rodzina w tym roku na święta Bożego Narodzenia – wynika z raportu firmy Deloitte. 78 procent z nas, aby sfinansować święta sięgnie po własne oszczędności. Nie każdy jest jednak w tak komfortowej sytuacji - czasem organizacja świąt może się okazać nie lada wyzwaniem. Z jakich rozwiązań można skorzystać w takiej sytuacji, podpowiada Expander.
Świąteczne prezenty... kosmetyki, książki, biżuteria. Czasem sprzęt elektroniczny lub nawet przysłowiowe już ciepłe kapcie. Świąteczne przysmaki. Świąteczna muzyka, filmy, dekoracje. Co jeszcze można reklamować w tygodniach przed Bożym Narodzeniem, posługując się „świąteczną magią"? Okazuje się, że... prawie wszystko. Oto nieświąteczne produkty, reklamujące się z odwołaniem do świąt.
Grudzień to miesiąc wzmożonych wydatków. Świąteczne zakupy, prezenty gwiazdkowe, sylwestrowa zabawa - to wszystko nadszarpuje zawartość portfela. Gdy braknie pieniędzy, częstokroć sięgamy po pożyczkę lub kredyt. Expander podpowiada, jak dobrać taki, który będzie optymalny do naszych potrzeb, a jego spłata nie obciąży nadto domowego budżetu.
To dylemat większości kredytobiorców. Wybrać raty równe czy malejące? Część z nas decyduje się na wybór raty stałej jako sposobu spłaty swojego zobowiązania. Okazuje się jednak, że ta decyzja powoduje powolne zmniejszanie naszego zadłużenia. Korzystniejszy może być wybór raty malejącej. Kiedy wybierać raty równe, a kiedy malejące podpowiadają eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl.
Większość kredytobiorców wybiera ratę równą jako sposób spłaty swojego zobowiązania. Jednak specyfika tego rozwiązania sprawia, że zadłużenie zmniejsza się bardzo powoli. Dlatego eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl wskazują, że wybór alternatywy, czyli raty malejącej, może okazać się korzystniejszy.
Nowa rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego sprawiła, że banki zaczęły dostosowywać się do zmienionych zasad udzielania kredytów mieszkaniowych. W praktyce oznacza to wycofywanie z ich oferty kredytów hipotecznych skierowanych do osób, które nie posiadają wkładu własnego. Pierwszym, który zrezygnuje z przyjmowania wniosków kredytowych będzie Bank Pocztowy. W tym banku można je składać tylko do 12 grudnia – wynika z danych Expandera.
Tylko w ubiegłym roku Polacy zaciągnęli zobowiązania finansowe na kwotę 40,4 mld złotych. Aż 2,3 mln osób obciążone jest długiem w średniej wysokości ponad 17 tys. PLN. Przed udzieleniem kredytu banki wymagają zwykle zabezpieczenia należności. Jedną z najpopularniejszych form takiej gwarancji jest poręczenie przez żyranta. Zabezpieczenie takie, pomimo że korzystne dla kredytobiorcy, żyrantowi może przysporzyć wielu problemów.
Aż 30 procent polskiego społeczeństwa posiada jakiś kredyt, a oszczędności gospodarstw domowych są o 24 mld złotych niższe niż należności. Niewiele oszczędzamy, ale wielu z nas boryka się z ogromnym zadłużeniem – wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego za 2012 rok. Dziś doskonała okazja, aby o tym przypomnieć – 17 listopada jest „Dniem bez długów”.
Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem zawieranym zwykle na dłuższy czas. Nie zawsze jesteśmy w stanie zaplanować wydatki w takiej perspektywie. Co się stanie, jeśli w trakcie spłaty kredytu dojdzie do utraty pracy? Takie obawy dotyczą tych, którzy nie ubezpieczyli się na taki wypadek i nie mają oszczędności. Przed taką sytuacją można się zabezpieczyć. Expander podpowiada jak radzić sobie ze spłatą kredytu, gdy stracimy główne źródło dochodów.
Dopiero w 2017 roku banki będą wymagały od swoich klientów posiadania co najmniej 20 procent środków własnych na zakup mieszkania. Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała się na złagodzenie wytycznych, które zostały zawarte w Rekomendacji S. W pierwotnej wersji pułap 20 procent wkładu własnego miał być egzekwowany przez banki od 2014 roku. Jak sfinansować wkład własny, gdy nie dysponujemy odpowiednią ilością środków?
Wielu z nas uważa umowy za długie, nieczytelne i skomplikowane. Pewnie z tego powodu, co piąty Polak rzadko lub wcale nie czyta umowy przed jej podpisaniem, chociaż aż 43 procent z nas deklaruje, że zapoznaje się z treścią dokumentu przed jego parafowaniem – wynika z badania GfK Polonia przeprowadzonego na zlecenie portalu Zafinansowani.pl.
Decyzja o kupnie nowego mieszkania od dewelopera wiąże się zazwyczaj ze zobowiązaniem, które będzie nas dotyczyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Wybór kredytu mieszkaniowego jest trudny – trzeba znaleźć ofertę, która umożliwi systematyczną spłatę zadłużenia, bez rujnowania domowego budżetu. Jak wygląda procedura kredytowa i jakich formalności trzeba dopełnić podpowiada Expander.
Czasem zbyt pochopnie podejmujemy decyzję przy wyborze kredytu gotówkowego. Problem pojawia się w sytuacji, gdy chcemy z tej umowy zrezygnować. Wydaje nam się, że nie jest to już możliwe. Tymczasem możemy od niej odstąpić, o ile od daty podpisania kontraktu nie upłynęło więcej niż dwa tygodnie. Za sam fakt rezygnacji z tego zobowiązania nie zapłacimy ani złotówki – podpowiadają eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl.