„Każdy, kto stracił dokument tożsamości, powinien jak najszybciej zgłosić ten fakt do swojego banku”, napomniał prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
Kiedy ostatnia osoba z pokolenia baby boomers przejdzie na emeryturę, wartość nieruchomości Amerykanów mających powyżej 62 lat wyniesie około 37 trylionów dolarów! Banki kierują do emerytów ofertę zwaną reverse mortgage (odwróconym kredytem hipotecznym).
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do wszystkich konsumentów, żeby ze szczególną ostrożnością podchodzili do ofert „szybkich i tanich” pożyczek, proponowanych głównie przez instytucje niebędące bankami. Decydując się na zawarcie umowy zawsze należy ją dokładnie przeanalizować bądź poprosić o pomoc rzecznika konsumentów, który oceni zawarte w niej postanowienia.
Seniorzy mogą dostać kredyt tylko w kilku bankach - donosi "Gazeta Prawna". W Polsce kredytu hipotecznego osobie w wieku 70 lat udzielają między innymi Lukas Bank, Santander Consumer, Millenium, Fortis Bank oraz Nykredit.
Aż 10 mln Polaków nie wymieniło jeszcze dowodów osobistych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w związku z tym postanowiło przygotować akcję informacyjną, która przypomni o obowiązku wymiany starych dowodów (zielonych książeczek) na nowe - podaje "Gazeta Wyborcza".
Tylko 10 proc. Polaków w ciągu ostatnich dwóch lat zmieniło bank - wynika z badań, które dla "Gazety Prawnej" przeprowadził PBS DGA. Główną przyczyną takiej decyzji są wysokie opłaty za korzystanie z konta i kiepska oferta. Mobilność klientów bankowych jest nadal niewielka, ale, jak przewidują eksperci, będzie rosła.
W 2005 r. wyniki finansowe spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych były znacznie niższe niż w 2004 roku - podaje Główny Urząd Statystyczny. Wynik finansowy brutto obniżył się o ponad połowę - o 52,2 procent, a netto o 54,4 procent.
Karty kredytowe należą do produktów finansowych odznaczających się największą dynamiką wzrostu - już niemal co czwarta wydawana w Polsce karta płatnicza to właśnie "kredytówka". Polacy coraz chętniej się zadłużają, a debety dostępne na kartach okazały się być prostym i szybkim "kołem ratunkowym" wielu konsumentów finansujących w ten sposób różnego rodzaju zakupy. Firma Acxiom Polska postanowiła sprawdzić, kto tak naprawdę korzysta z kart kredytowych, czym kierują się klienci wybierając te instrumenty i jakie kwestie są dla nich najważniejsze.
Zdecydowanie rośnie poziom zadłużenia amerykańskich seniorów. W takiej sytuacji konieczne staje się dla nich dobre wykształcenie i przygotowanie do zarządzania własnymi finansami.
Wiele osób często bagatelizuje sprawę ochrony własnych danych osobowych nie mając tak naprawdę pojęcia jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie swoich danych personalnych przed kradzieżą. Niedocenianie złodziei specjalizujących się w tego typu przestępstwach grozi poważnymi konsekwencjami, z których najpoważniejszym nie będzie wcale utrata pieniędzy z konta, ale nawet utrata pracy, problemy z policją lub możliwość spłacania nie zaciągniętego przez siebie kredytu.
Możliwe, że w ofercie polskich banków pojawi się wkrótce specyficzny rodzaj kredytu hipotecznego, będący swego rodzaju odwrotnością kredytów obecnie udzielanych. Kredyt taki byłby adresowany do osób starszych, posiadających nawet spore i cenne nieruchomości, mających za to niskie dochody.
Szacuje się, że jeden na sześciu emerytów w Szkocji nadal spłaca zaciągnięty kredyt hipoteczny, zaś jeden na czterech musi żyć na debecie by jakoś powiązać koniec z końcem.
Polacy noszą już ponad 4 mln kart kredytowych, podczas gdy dwa lata temu było ich zaledwie 1,3 mln. Aby otrzymać własną "kredytówkę" wystarczy już kilkaset złotych dochodów. Wiele dają też agresywne kampanie reklamowe banków.
Santander Consumer Bank wprowadza do oferty program SENIOR. Ten kredyt gotówkowy jest dedykowany specjalnie osobom po 50-tym roku życia. Maksymalny okres kredytowania wynosi 60 miesięcy, a maksymalna kwota kredytu 20 tys. zł, kredyt można zaciągnąć bez specjalnych zabezpieczeń.
Najwyższą dopuszczalną wysokość odsetek od udzielanych kredytów konsumenckich oraz maksymalną sumę kwoty wszystkich opłat i prowizji związanych z zawarciem umowy kredytowej wprowadziły od 20 lutego 2006 roku znowelizowane przepisy kodeksu cywilnego i ustawy o kredycie konsumenckim.