Odwrócona hipoteka to produkt oferowany głównie przez banki, który polega na uwolnieniu zamrożonego w nieruchomości kapitału. Stanowi popularną ofertę w krajach rozwiniętych. W Polsce nie jest jeszcze rozpowszechniona, ale istnieją już instytucje finansowe, które proponują transakcje tego rodzaju.
Wiek kredytobiorcy ma istotny wpływ na okres kredytowania. W najbardziej restrykcyjnym, aczkolwiek jednocześnie bardzo popularnym wariancie, spłata kredytu powinna nastąpić najpóźniej w momencie, gdy wnioskodawca ukończy 70 lat. Oznacza to, że np. 40-latek może wziąć kredyt maksymalnie na 30 lat. Zdarzają się jednak wyjątki, nawet takie, że kredyt dostanie osoba, której wiek w momencie zakończenia spłaty wyniesie 100 lat! – wynika z raportu Expandera.
Pomimo kryzysu oferta kredytów gotówkowych na sfinansowanie Świąt jest szeroka i różnorodna. Expander sprawdził, że najkorzystniejszą ofertę świątecznego kredytu mają BOŚ, DnB Nord i Bank Zachodni WBK.
W krajach starej Unii Europejskiej hipoteka odwrócona jest bardzo popularna, Polacy wciąż bardzo ostrożnie podchodzą do tego rozwiązania. Jednakże, jak twierdzi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, kreowane coraz lepsze podstawy dla praw własności umożliwiają tworzenie takich instrumentów jak hipoteka odwrócona i zwiększenie ich popularności - informuje Gazeta Prawna.
Odwrócona hipoteka, znana w krajach Unii Europejskiej ma szansę trafić na polski rynek usług bankowych. Obecnie specjaliści badają zapotrzebowanie na tego typu usługę.
Według najnowszego raportu InfoDług, przygotowanego przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A. oraz Biuro Informacji Kredytowej S.A. (BIK), w lutym 2008 roku łączna kwota zaległych płatności klientów podwyższonego ryzyka wzrosła do 6,16 miliarda złotych.
W tym roku ceny żywności nadal będą szaleć. Więcej zapłacimy między innymi za owoce, mięso, herbatę, a także alkohol. Pędzące ceny od połowy zeszłego roku powodują wzrost inflacji. Aby zahamować ten proces, Rada Polityki Pieniężnej musi podnosić stopy procentowe, które z kolei wpływają na koszty kredytów. Kredytobiorcy muszą więc liczyć się nie tylko z drogą żywnością, ale i z wyższymi ratami – nawet o kilkadziesiąt złotych miesięcznie.
Życie polskich emerytów często diametralnie różni się do tego, jakie wiodą seniorzy za granicą. To, iż starszych amerykanów stać na korzystanie z uroków życia jest często konsekwencją tzw. odwróconych kredytów hipotecznych.
Już w listopadzie sklepy z upominkami i centra handlowe wypełniły się ludźmi, szukającymi prezentów dla najbliższych lub pierwszych rzeczy niezbędnych do przygotowania wigilijnej kolacji i dwóch świątecznych dni. Nieraz okazuje się, że koszty organizacji Świąt znacznie przewyższają nasze możliwości. Wielu zastanawia się wówczas, jak zwiększyć domowy budżet”. Poniżej przedstawiamy sposoby finansowania zakupów pułapki czyhające na nie dość uważnych klientów.
Choć odwrócony kredyt hipoteczny jest od dawna bardzo popularny w krajach wysoko rozwiniętych (USA, Europa Zachodnia), w Polsce na razie żaden bank nie zawarł go w swojej ofercie. Jak informują specjaliści ds. bankowości, wiele banków już podjęło pracę nad tą formą kredytu, niestety jeszcze w tym roku raczej nie będą go oferować - podaje Gazeta Bankowa.
„Każdy, kto stracił dokument tożsamości, powinien jak najszybciej zgłosić ten fakt do swojego banku”, napomniał prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
Kiedy ostatnia osoba z pokolenia baby boomers przejdzie na emeryturę, wartość nieruchomości Amerykanów mających powyżej 62 lat wyniesie około 37 trylionów dolarów! Banki kierują do emerytów ofertę zwaną reverse mortgage (odwróconym kredytem hipotecznym).
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do wszystkich konsumentów, żeby ze szczególną ostrożnością podchodzili do ofert „szybkich i tanich” pożyczek, proponowanych głównie przez instytucje niebędące bankami. Decydując się na zawarcie umowy zawsze należy ją dokładnie przeanalizować bądź poprosić o pomoc rzecznika konsumentów, który oceni zawarte w niej postanowienia.
Seniorzy mogą dostać kredyt tylko w kilku bankach - donosi "Gazeta Prawna". W Polsce kredytu hipotecznego osobie w wieku 70 lat udzielają między innymi Lukas Bank, Santander Consumer, Millenium, Fortis Bank oraz Nykredit.
Aż 10 mln Polaków nie wymieniło jeszcze dowodów osobistych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w związku z tym postanowiło przygotować akcję informacyjną, która przypomni o obowiązku wymiany starych dowodów (zielonych książeczek) na nowe - podaje "Gazeta Wyborcza".