Zarówno osoby prywatne, jak i firmy przestały uważać kredyty bankowe za najważniejsze zobowiązanie do spłaty - tak wynika z najnowszego sondażu OBOP przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów. O ile jeszcze przed rokiem była to najważniejsza płatność, to teraz spadła na 3 i 4 (konsumenci) oraz 5 pozycję (firmy) w hierarchii ważności.
Banki reklamujące swoje „promocyjne” oferty stwarzają wiele sposobności do pożyczania. Należy jednak pamiętać, aby nie popaść w problemy finansowe. W tym celu konieczna jest rozwaga, dobry plan i umiar w zadłużaniu się. Związek Firm Doradztwa Finansowego podpowiada, co zrobić, by ułatwić życie z kredytem.
Mimo kryzysu Polacy nie zamierzają oszczędzać na świętach. Już od początku grudnia placówki handlowe i sklepy internetowe przeżywają oblężenie. W tym roku do sfinansowania upominków wykorzystamy przede wszystkim własne oszczędności.
"Nie pożyczaj drugim ani od drugich; bo pożyczkę daną tracimy najczęściej razem z przyjacielem", pisał Szekspir kilka wieków temu. Bez wątpienia jest to jedna z ponadczasowych fraz dramaturga. Jak trudna jest taka sytuacja bowiem zdaje sobie sprawę każdy, kto kiedyś pożyczył jakąś kwotę przyjacielowi lub członkowi rodziny, bądź też zaciągnął pożyczkę od którejś z tych osób. To nierzadko fatalnie wpływa na stosunki międzyludzkie.
Szybciej, wygodniej, taniej ale czy zawsze korzystnie możemy uzyskać pożyczkę przez Internet? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził 24 strony internetowe oferujące szybkie kredyty.
Aż 72% Polaków przyznaje, że sposób prezentacji ofert banków często wprowadza klientów w błąd - wynika z raportu „Banki: kryzys zaufania" firmy doradczej On Board PR opartego o badania zrealizowane przez PBS DGA. Przeciwnego zdania było zaledwie 10% respondentów.
Szybciej, wygodniej, taniej ale czy zawsze korzystnie możemy uzyskać pożyczkę przez Internet? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził 24 strony internetowe oferujące szybkie kredyty.
Sytuacja finansowa ZUS od jakiegoś czasu niepokoi obywateli, a co za tym idzie - silnie interesuje dziennikarzy. Niebezpodstawnie, bowiem Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wnioskował o kredyt na wypłatę rent i emerytur.
Mimo kryzysu liczba kart kredytowych w Polsce cały czas rośnie, wzrasta również zadłużenie na nich. Stale zwiększa się odsetek niespłacanych kredytów. Niepokojącą tendencją jest fakt, że większość dłużników spłaca tylko minimalną kwotę zadłużenia wymaganą przez bank, co często pokrywa tylko miesięczne odsetki, a nie kapitał. Wiele zobowiązań ponadto nie jest regulowanych w terminie, co sprawia że dług bardzo szybko rośnie i pojawia się problem z jego spłatą.
Strata dowodu osobistego to nie tylko kłopot związany z procesem jego ponownego uzyskania. Jeśli dokument tożsamości trafi w niepowołane ręce, możemy zostać narażeni na ogromne problemy finansowe. Związek Banków Polskich ostrzega: „Utraciłeś dokumenty? Nie ryzykuj! Zastrzeż w banku!"
Odwrócona hipoteka to produkt oferowany głównie przez banki, który polega na uwolnieniu zamrożonego w nieruchomości kapitału. Stanowi popularną ofertę w krajach rozwiniętych. W Polsce nie jest jeszcze rozpowszechniona, ale istnieją już instytucje finansowe, które proponują transakcje tego rodzaju.
Wiek kredytobiorcy ma istotny wpływ na okres kredytowania. W najbardziej restrykcyjnym, aczkolwiek jednocześnie bardzo popularnym wariancie, spłata kredytu powinna nastąpić najpóźniej w momencie, gdy wnioskodawca ukończy 70 lat. Oznacza to, że np. 40-latek może wziąć kredyt maksymalnie na 30 lat. Zdarzają się jednak wyjątki, nawet takie, że kredyt dostanie osoba, której wiek w momencie zakończenia spłaty wyniesie 100 lat! – wynika z raportu Expandera.
Pomimo kryzysu oferta kredytów gotówkowych na sfinansowanie Świąt jest szeroka i różnorodna. Expander sprawdził, że najkorzystniejszą ofertę świątecznego kredytu mają BOŚ, DnB Nord i Bank Zachodni WBK.
W krajach starej Unii Europejskiej hipoteka odwrócona jest bardzo popularna, Polacy wciąż bardzo ostrożnie podchodzą do tego rozwiązania. Jednakże, jak twierdzi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, kreowane coraz lepsze podstawy dla praw własności umożliwiają tworzenie takich instrumentów jak hipoteka odwrócona i zwiększenie ich popularności - informuje Gazeta Prawna.
Odwrócona hipoteka, znana w krajach Unii Europejskiej ma szansę trafić na polski rynek usług bankowych. Obecnie specjaliści badają zapotrzebowanie na tego typu usługę.