Wiosną i latem łatwo się zapomnieć. W przypływie wakacyjnej energii większość osób jest bardziej aktywna, a co za tym idzie więcej wydaje. Aby sfinansować te dodatkowe zakupy często zaciągane są też pożyczki. Łatwo wówczas stracić kontrolę nad finansami, szczególnie jeśli spłaca się także kredyt hipoteczny. Kiedy piętrzą się długi lub brakuje na spłatę raty należy szybko stawić czoła tej sytuacji. Zanim straci się dach nad głową.
Spłacam kredyt, który zaciągnąłem na zakup działki. Teraz chcę wybudować na niej dom. Czy mogę zaciągnąć odrębny kredyt na jego budowę w innym banku niż ten, w którym spłacam kredyt na działkę?
Odwrócona hipoteka (reverse mortgage) jest to nowa oferta banków dla osób starszych posiadających prawo własności do nieruchomości. Bank lub inna instytucja finansowa będzie wypłacać właścicielowi comiesięczną lub jednorazową wypłatę w zamian za to, że właściciel zobowiąże się do zrzeknięcia się praw do nieruchomości po śmierci.
Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, przeważnie zaciąganym na 20, 30 lub więcej lat. Planując z nim życie należy bardzo ostrożnie i uważnie dobierać jego parametry, takie jak okres kredytowania. Choć każdy bank posiada swoje standardy w tym zakresie, których raczej nie zdołamy zmienić, warto samemu zastanowić się i przekalkulować, co będzie dla nas najbardziej opłacalne. Umiesz liczyć - licz na siebie!
Półtora roku temu zaciągnęliśmy z żoną kredyt hipoteczny. Ostatnio zmieniłem pracę i zarabiam mniej. Dwa tygodnie temu bank oznajmił nam, że zamierza wypowiedzieć nam umowę ze względu na utratę przez nas zdolności kredytowej. Czy ma do tego prawo? Co możemy zrobić w takiej sytuacji?
Powszechnie uznawany stereotyp seniorów ukazuje ich jako ubogich, schorowanych emerytów. Tymczasem badania wskazują, że emeryci realizują swoje pasje, mają często spore oszczędności, inwestują. Osoby starsze, których dzieci wyprowadziły się z domu, nierzadko także planują zamienić obecne domy lub mieszkania na nowe – mniejsze, ale bardziej nowoczesne i lepiej przystosowane do ich potrzeb. W tym celu często zwracają się do banku z wnioskiem o przyznanie kredytu hipotecznego. I choć nie obejdzie się bez przeszkód, dla seniora nie ma rzeczy niemożliwych.
Dokonałam zakupu kartą kredytową na kwotę 3 tys. PLN. Do końca okresu bezodsetkowego uda mi się spłacić jedynie 2 tys. Czy bank obciąży mnie odsetkami od całej kwoty, czy tylko jej niespłaconej części?
Banki ruszyły z ofensywą atrakcyjnych ofert kredytów mieszkaniowych. Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą na pożyczenie pieniędzy nie ma jednak szans. Przedsiębiorcom niełatwo jest do siebie przekonać nie tylko urzędników, ale również bankowców.
Słyszałam ostatnio pojęcie „kredytu indeksowanego walutą obcą”, jednak zupełnie nie wiem, czym się on charakteryzuje, na czym dokładnie się opiera i jakie daje korzyści. Ciekawi mnie także, jaka jest różnica pomiędzy kredytem indeksowanym walutą obcą a kredytem walutowym?
Od jakiegoś czasu zastanawiamy się nad kupnem mieszkania od dewelopera. Sporą kwotę pieniędzy należałoby wpłacić już teraz - na etapie dziury w ziemi. Nie ukrywam, że boimy się zainwestować oszczędności w coś, co jeszcze nie powstało. Czy istnieją jakiekolwiek zabezpieczenia i przepisy, które chroniłyby nasze interesy i pieniądze w przypadku bankructwa lub nieuczciwości dewelopera?
Osoby planujące zaciągnąć kredyt hipoteczny stoją przed nie lada wyzwaniem. Zalew ofert, zawiłe procedury i tajemnicze terminy w umowach sprawiają, że ciężko jest wybrać najkorzystniejszą propozycję. Przedstawiamy więc kilka prostych zasad, jakich należy się trzymać, aby ta trudna decyzja stała się jak najmniej stresująca i jak najbardziej bezpieczna.
Mój ojciec zaciągnął kredyt na 15 lat na budowę domu. Niestety trzy miesiące temu zmarł, a ja jestem jego jedynym spadkobiercą. Czy muszę spłacać kredyt zaciągnięty przez zmarłego ojca?
Aktualnie staramy się z mężem o kredyt hipoteczny. Zostaliśmy jednak poinformowani przez bank, że jesteśmy wpisani do Krajowego Rejestru Dłużników, gdyż zalegamy z płatnością odsetek za nieterminową spłatę wcześniej zaciągniętego kredytu gotówkowego. Dlaczego wciąż widniejemy w rejestrze, skoro już dawno uregulowaliśmy zaległe zobowiązania? Kto powinien zadbać o to, by usunąć stamtąd nasze nazwisko?
Czy same piątki w podstawówce i stypendium na studiach wystarczą, aby dostać kredyt? Niestety nie dla banku. Tutaj najważniejszy jest fakt, czy dana osoba ma wystarczającą ilość środków na spłatę zaciągniętego zobowiązania. Określa to, wyliczając tzw. zdolność kredytową.
Terminów pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny często używa się zamiennie. Jest to ogromny błąd. Chociaż oba produkty dostarczają sporego zastrzyku gotówki – różnią się bardzo wieloma elementami.