Chcemy z mężem zaciągnąć kredyt hipoteczny w wysokości 70 tys. zł na mieszkanie dla syna. Chcielibyśmy, aby zabezpieczeniem był nasz dom. Nieruchomość podzielona jest jednak na dwa odrębne lokale mieszkalne, ale w księgach wieczystych występuje jako jeden dom. Druga jego część zajmowana jest przez moją siostrę z rodziną. Siostra jest właścicielką tej części domu. Czy możliwe będzie więc uzyskanie kredytu z takim zabezpieczeniem? Czy siostra będzie musiała wyrazić zgodę na taki kredyt lub być poręczycielem albo współkredytobiorcą?
Poręczenie kredytu hipotecznego, kiedyś bardzo popularne, dziś powoli odchodzi do lamusa. Nadal jednak jest stosowane w pewnych przypadkach. Z jednej strony taka forma zabezpieczenia umożliwia zaciągnięcie kredytu osobom, które bez niej mogłyby go nie uzyskać. Z drugiej jednak stwarza pewne ryzyko dla poręczyciela.
O istnieniu Biura Informacji Kredytowej (BIK) zaczyna wiedzieć coraz więcej Polaków. Doświadczają jego istnienia szczególnie ci, którzy ubiegali się lub ubiegają o dowolny kredyt, zarówno gotówkowy, jak i hipoteczny.
Spłacam kredyt. Termin płatności mija 14-tego dnia każdego miesiąca. Ostatnio zapłaciłam ratę właśnie 14-tego, po czym otrzymałam informację z banku, że doliczono mi karną opłatę za przekroczenie terminu. Czy liczy się więc data opłacenia raty czy zaksięgowania wpłaty w banku? Nie mogę przecież wiedzieć, jak długo będzie szedł przelew.
Gdy przychodzą wakacje większość osób marzy o urlopie. W końcu każdy chce czasem odpocząć od obowiązków. Niestety dla wielu kredytobiorców konieczność opłacenia raty kredytu hipotecznego oznacza brak środków na realizację letnich planów. Na szczęście nie tylko od pracy można zrobić sobie wakacje - od kredytu także.
Spłacam kredyt zaciągnięty na zakup samochodu. Czy pozytywne informacje na temat spłacanych przeze mnie zobowiązań będą wpływać samoistnie do BIK, czy muszę udzielić zgody, aby takie informacje były przetwarzane? Moje pytanie związane jest z tym, że w przyszłym roku planuję zaciągnąć kredyt hipoteczny i mam nadzieję, że terminowość spłat obecnego kredytu wpłynie pozytywnie na moją zdolność kredytową.
3 lata temu miałem przejściowe problemy z terminowym spłacaniem rat kredytu. Należności zostały jednak uregulowane i kredyt został przeze mnie w całości spłacony 2 lata temu. Teraz chciałbym zaciągnąć kolejny kredyt na remont domu. Jak długo opóźnienia w spłacie rat będą negatywnie wpływać na moją ocenę punktową?
W sytuacji gdy za cenę zbliżoną do kosztów zakupu mieszkania można wybudować dom, wiele osób decyduje się na właśnie takie rozwiązanie. Wizja posiadania większej przestrzeni i letnich wieczorów spędzanych w ogrodzie przesłania perspektywę mozolnych zmagań na placu budowy. Podobnie jak w przypadku zakupu mieszkania, osoby decydujące się na dom zazwyczaj finansują tą inwestycję za pomocą kredytu. Warto zawczasu wiedzieć, czym różni się on od zwykłego kredytu hipotecznego. Pozwoli to uniknąć przynajmniej części stresu związanego z budową.
Policjanci z Lublina w jednym z tamtejszych banków zatrzymali 64-letnią kobietę na gorącym uczynku usiłowania wyłudzenia kredytu. Zatrzymana, posługując się dokumentami 86-letniej kobiety, którą się opiekowała, próbowała wyłudzić kredyt w kwocie 8 tysięcy złotych.
Wielu wierzy, że nie ma rzeczy niemożliwych. Inni uważają, że dla chcącego nic trudnego. Obie maksymy znajdują swoje odzwierciedlenie w przypadku kupna mieszkania obciążonego hipoteką - na dodatek na kredyt. Transakcja taka wydaje się skomplikowana, jednak wystarczy skrupulatne i rzetelne dopełnienie formalności, by zakończyła się ona sukcesem.
Wiosną i latem łatwo się zapomnieć. W przypływie wakacyjnej energii większość osób jest bardziej aktywna, a co za tym idzie więcej wydaje. Aby sfinansować te dodatkowe zakupy często zaciągane są też pożyczki. Łatwo wówczas stracić kontrolę nad finansami, szczególnie jeśli spłaca się także kredyt hipoteczny. Kiedy piętrzą się długi lub brakuje na spłatę raty należy szybko stawić czoła tej sytuacji. Zanim straci się dach nad głową.
Spłacam kredyt, który zaciągnąłem na zakup działki. Teraz chcę wybudować na niej dom. Czy mogę zaciągnąć odrębny kredyt na jego budowę w innym banku niż ten, w którym spłacam kredyt na działkę?
Odwrócona hipoteka (reverse mortgage) jest to nowa oferta banków dla osób starszych posiadających prawo własności do nieruchomości. Bank lub inna instytucja finansowa będzie wypłacać właścicielowi comiesięczną lub jednorazową wypłatę w zamian za to, że właściciel zobowiąże się do zrzeknięcia się praw do nieruchomości po śmierci.
Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, przeważnie zaciąganym na 20, 30 lub więcej lat. Planując z nim życie należy bardzo ostrożnie i uważnie dobierać jego parametry, takie jak okres kredytowania. Choć każdy bank posiada swoje standardy w tym zakresie, których raczej nie zdołamy zmienić, warto samemu zastanowić się i przekalkulować, co będzie dla nas najbardziej opłacalne. Umiesz liczyć - licz na siebie!
Półtora roku temu zaciągnęliśmy z żoną kredyt hipoteczny. Ostatnio zmieniłem pracę i zarabiam mniej. Dwa tygodnie temu bank oznajmił nam, że zamierza wypowiedzieć nam umowę ze względu na utratę przez nas zdolności kredytowej. Czy ma do tego prawo? Co możemy zrobić w takiej sytuacji?