Budowa domu jest skomplikowanym przedsięwzięciem organizacyjnym, które wymaga zaangażowania czasowego i finansowego. O ile to pierwsze jest całkowicie zależne od inwestora, tak w przypadku finansowania można wesprzeć się zewnętrznymi źródłami. Jednak zanim przystąpimy do wyboru najlepszej oferty kredytowej, warto uporządkować swoją wiedzę w właśnie w zakresie kredytów na budowę domu.
Ubiegam się o kredyt hipoteczny. Otrzymałam już pozytywną decyzję banku, ale okazało się, że warunkiem otrzymania kredytu jest założenie konta w tym banku i złożenie wniosku o kartę kredytową. Czy bank ma prawo stawiać takie warunki? Czy mogę ominąć tego typu wymagania? Konto i karta w tym banku są dla mnie bowiem niepotrzebnymi i dodatkowymi comiesięcznymi wydatkami.
Przy ocenie wniosku kredytowego bank poddaje dokładnej analizie zdolność kredytową potencjalnego klienta. Bierze pod uwagę między innymi zarobki, miesięczne wydatki, liczbę osób na utrzymaniu, a także formę zatrudnienia kredytobiorcy. Wymagania banku różnią się w zależności od tego, czy pracuje on na umowę o pracę, zlecenie lub na zasadzie samozatrudnienia.
Porównując oferty mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego kupujący biorą pod uwagę kilka istotnych elementów - standard, ceny, dodatkowe koszty. Przed podjęciem decyzji warto także wiedzieć, jakie rozbieżności można napotkać w procedurach kredytowania takich nieruchomości. Dobrze jest zdawać sobie z nich sprawę, aby później uniknąć zaskoczenia. Specjaliści portalu Hiponet.pl wskazują najważniejsze z nich.
Zamierzam kupić dom w stanie surowym zamkniętym. Na ten cel zamierzam zaciągnąć kredyt hipoteczny na 100% wartości nieruchomości. Czy bank będzie wymagał ode mnie posiadania środków na wykończenie domu i czy będę musiała wykończyć dom w jakimś określonym terminie?
Zaciągając kredyt hipoteczny zawsze analizujemy jego cenę i często uwzględniamy jedynie odsetki od pożyczonej kwoty. Jednak kredyt hipoteczny jest produktem niezwykle złożonym, na którego cenę składa się wiele czynników.
Zamierzam kupić mieszkanie. Znalazłem nieruchomość po okazyjnej cenie. Jednak rzeczoznawca z banku, w którym chcę wziąć kredyt hipoteczny wycenił je na 30 tys. mniej niż wynosi jego cena. Czy mam szansę odwołać się od tej decyzji lub czy mogę wynająć niezależnego rzeczoznawcę?
Razem z żoną chcemy kupić mały domek w Chorwacji, który ma nam służyć jako dom wakacyjny. Czy możliwe jest uzyskanie kredytu na taki zakup w polskim banku? A jeśli nie, to czy możemy ubiegać się o taki kredyt w banku chorwackim?
Banki coraz częściej proponują nam karty kredytowe. Na pierwszy rzut oka tego typu oferty są bardzo kuszące. Jednak przy zaciąganiu takiej pożyczki zawsze istnieje zagrożenie, że będziemy mieć problem z jej spłatą. Jakich zasad powinniśmy przestrzegać, by uniknąć takiej sytuacji?
Niedawno się rozwiodłem. Jestem współwłaścicielem mieszkania, w którym dotąd mieszkałem z żoną. Czy w takim wypadku możliwe jest, abym otrzymał kredyt na spłatę części mieszkania? Jeśli tak, jakie warunki muszę spełnić?
Chcemy z mężem zaciągnąć kredyt hipoteczny w wysokości 70 tys. zł na mieszkanie dla syna. Chcielibyśmy, aby zabezpieczeniem był nasz dom. Nieruchomość podzielona jest jednak na dwa odrębne lokale mieszkalne, ale w księgach wieczystych występuje jako jeden dom. Druga jego część zajmowana jest przez moją siostrę z rodziną. Siostra jest właścicielką tej części domu. Czy możliwe będzie więc uzyskanie kredytu z takim zabezpieczeniem? Czy siostra będzie musiała wyrazić zgodę na taki kredyt lub być poręczycielem albo współkredytobiorcą?
Poręczenie kredytu hipotecznego, kiedyś bardzo popularne, dziś powoli odchodzi do lamusa. Nadal jednak jest stosowane w pewnych przypadkach. Z jednej strony taka forma zabezpieczenia umożliwia zaciągnięcie kredytu osobom, które bez niej mogłyby go nie uzyskać. Z drugiej jednak stwarza pewne ryzyko dla poręczyciela.
O istnieniu Biura Informacji Kredytowej (BIK) zaczyna wiedzieć coraz więcej Polaków. Doświadczają jego istnienia szczególnie ci, którzy ubiegali się lub ubiegają o dowolny kredyt, zarówno gotówkowy, jak i hipoteczny.
Spłacam kredyt. Termin płatności mija 14-tego dnia każdego miesiąca. Ostatnio zapłaciłam ratę właśnie 14-tego, po czym otrzymałam informację z banku, że doliczono mi karną opłatę za przekroczenie terminu. Czy liczy się więc data opłacenia raty czy zaksięgowania wpłaty w banku? Nie mogę przecież wiedzieć, jak długo będzie szedł przelew.
Gdy przychodzą wakacje większość osób marzy o urlopie. W końcu każdy chce czasem odpocząć od obowiązków. Niestety dla wielu kredytobiorców konieczność opłacenia raty kredytu hipotecznego oznacza brak środków na realizację letnich planów. Na szczęście nie tylko od pracy można zrobić sobie wakacje - od kredytu także.